Na Žďársku posekali s rákosinami i hnízda vzácných ptáků. Zahynula zřejmě i mláďata motáka pochopa

2 minuty
Události: Rybníkářství Pohořelice při sečení rákosin posekalo mláďata ptáků, možná i motáka
Zdroj: ČT24

Nepovolené sečení vodních rostlin vážně poškodilo přírodní památku u Rudolce na Žďársku. Na Pařezném rybníce, který je evropsky významnou přírodní lokalitou, zahynula mláďata vzácných ptáků a zničená jsou hnízdiště chráněných druhů. Sečení tam prováděla společnost Rybníkářství Pohořelice, která pochybení připustila. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

Vejce na hladině, prázdná hnízda a mrtví ptáci mezi zbytky posekaných rostlin, takový je teď pohled na jedno z nejvýznamnějších hnízdišť vodních ptáků v Evropě. Na zásah rybářů, kteří při sečení rákosin zahubili vzácné ptáky, upozornil ornitolog Vojtěch Kodet z Agentury ochrany přírody a krajiny a České společnosti ornitologické.

„Zjistil jsem to pouze náhodou, když jsem 10. července projížděl kolem. Po zjištění, že zaměstnanci Rybníkářství Pohořelice nemají žádné povolení, jsem jako stráž přírody práce přerušil. Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit,“ uvedl Kodet.

Sečení podle něho zničilo hnízda potápky malé, labutě velké, poláka velkého, lysky černé či potápky roháče. „Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty. Je ale pravděpodobné, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla usmrcena při sečení,“ řekl ornitolog. Stačilo podle něho pár týdnu počkat, až mláďata opustí hnízdo.

„Sečení prováděli motorovým člunem, na kterém měli žací lištu. Pak i to vytahování na břeh prováděli motorovým člunem,“ popsal zásah ornitolog Kodet. 

Sečení porostu u Pařezného rybníka na Žďársku skončilo tragédií
Zdroj: ČTK/Česká společnost ornitologická/Vojtěch Kodet

Ptáci přišli vysečením nejen o vejce či mláďata, ale také o hnízda a úkryty. Právě obnovu biotopu by si Kodet přál. „Jako trest by neměla přijít pokuta, ale nápravná opatření, aby lokalita mohla být v původním stavu jako předtím.“

Rybníkářství slibuje, že už se ničení hnízd nebude opakovat

Česká inspekce životného prostředí už kvůli podezření z porušení zákona zahájila s Rybníkářstvím Pohořelice, nájemcem rybníka, přestupkové řízení. Společnost ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že ji celá situace mrzí, protože o skutečnosti, že je rybník přírodní památkou, neměla informace.

„Podobné nedopatření se už nebude opakovat, neboť naše společnost považuje na všech rybnících za samozřejmé provádět mimo hnízdní období jakékoliv zásahy, které by mohly narušit hnízdění ptáků,“ oznámilo Rybníkářství Pohořelice.

Společnost na rybníku hospodaří první sezonu, pronajala si ho spolu s dalšími v okolí. Práce kolem nich zastavila. „Teď si prověřujeme všechny rybníky, které máme od letošního roku v pronájmu, zda tam nejsou ještě další omezení, abychom se už do takových problémů nedostali,“ slíbil ředitel společnosti Roman Osička.

Rybníky u Rudolce jsou od roku 2015 přírodní památkou. A informace o ochraně lokality je na tabuli přímo na hrázi rybníka. Vedle toho je také snadno dostupná i na katastru nemovitostí, na krajském úřadu nebo u ochránců přírody.

„Pokud to nevím, nedělám zatím nic a dojdu se zeptat, jestli to mohu provést. To by mělo být součástí rybníkářské rutiny,“ doporučuje vedoucí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko Miroslav Hátle. V jeho revíru nesmějí rybáři provádět žádné zásahy na porostech od poloviny února až do 10. srpna a ve zbývajícím období jen s povolením úřadů.

Rybníkářství Pohořelice se zaměřuje především na produkci kaprů. Hospodaří na rybnících o rozloze přes 1400 hektarů. Podle výroční zprávy za rok 2018 zveřejněné ve Sbírce listin mělo rybářství loni zisk přes 13 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Za neuklízení psích výkalů mohou jejich majitelé dostat až stotisícovou pokutu

V Ledči nad Sázovou zatím varují, v Jihlavě už majitelům psů, kteří po nich neuklízejí výkaly a nechávají je ležet v ulicích nebo parcích, pokuty dávají. Za poslední půlrok udělili přes padesát pokut za 17 tisíc korun. Pokuta může být za určitých okolností až stotisícová.
10. 3. 2025

Farmáři mění trhy za krámky

Některým pěstitelům a výrobcům už se nevyplatí za zákazníky dojíždět na trhy, a tak raději své produkty prodávají sami ve farmářských krámcích. Jen na jihu Čech, v Plzeňském kraji a na Vysočině takových obchodů v posledních dvou letech vzniklo bezmála dvacet. „Potřeba prodávat na farmářských trzích zmizela s tím, jak se lidé naučili k nám jezdit. A bez problémů to funguje,“ pochvaluje si pěstitel brambor Miroslav Baxa z Oseku u Rokycan, který produkty prodává buď ze dvora nebo farmářským obchodům v Plzni.
8. 3. 2025

Policie obvinila devět lidí kvůli nelegálním agenturám práce

Policie na Vysočině obvinila devět lidí, kteří se podíleli na chodu několika nelegálních pracovních agentur zaměstnávajících cizince. Škodu vzniklou krácením daně a neplacením pojištění a poplatků vyčíslili vyšetřovatelé na padesát milionů korun. V případě odsouzení hrozí obžalovaným až dvanáct let vězení.
6. 3. 2025Aktualizováno6. 3. 2025

Zdravotní sestru operace připoutala na vozík, k profesi se ale vrátila

Nádor na míše v oblasti krku a následná operace, která nedopadla úplně dobře. Zdravotní sestra Soňa Mikešová se už jinak než na vozíku pohybovat nebude. Místo chmurných myšlenek se ale rozhodla znovu pracovat, a dokonce se vrátila ke své původní profesi.
3. 3. 2025

Westinghouse stáhl připomínky k jadernému tendru

Americká společnost Westinghouse stáhla připomínky k jadernému tendru, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nyní zastaví správní řízení. Antimonopolní úřad se i nadále zabývá podnětem francouzské společnosti EDF, který zatím blokuje podpis smlouvy na výstavbu nových jaderných bloků elektrárny v Dukovanech. Informoval o tom generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský a následně ji potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
26. 2. 2025

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
24. 2. 2025Aktualizováno24. 2. 2025

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Staré vodovodní potrubí je v mrazech náchylnější k praskání

Velká část dvousetkilometrového potrubí v Jihlavě je starší padesáti let. Právě stáří je důvodem častých poruch. Do oprav město investuje desítky milionů korun ročně, ale jsou postupné. Od začátku roku prasklo potrubí na různých místech už dvacetkrát. Poruchy jsou častější i kvůli mrazům.
12. 2. 2025
Načítání...