Konec pasáže na Budějovické? Město chce bourat, DBK věří v opravu

2 minuty
Události v regionech: Zchátralou pasáž na Budějovické chce město zbourat
Zdroj: ČT24

Výstup ze stanice metra Budějovická k poliklinice a radnici Prahy 4 zřejmě dostane zcela novou podobu. Stávající pasáž, která je od ledna kvůli špatnému stavu uzavřena, považuje magistrát za neopravitelnou a chce ji nechat zbourat. Vedení obchodního domu DBK, do kterého se z pasáže vstupuje, však oponuje. Má k dispozici posudek, podle kterého je konstrukce v lepším stavu, než město tvrdí, a lze ji opravit.

Po třech letech marného čekání na již schválenou opravu nařídil pražský magistrát uzavřít pasáž u stanice metra Budějovická. Mimo jiné to znamená, že již měsíc a půl nemohou lidé, kteří chtějí přestoupit z metra na autobus na zastávce Poliklinika Budějovická, využít přímý výstup z podzemí a musí celou oblast docela složitě obcházet.

Magistrát nyní tvrdí, že se terasa, kvůli jejímuž stavu je pasáž uzavřena, nedá opravit. „Máme znalecký posudek, který říká, že je stav natolik havarijní, že už není možná oprava,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Demolice není třeba, zní z obchodního domu

Uzavírka se ovšem výrazně protáhne – nejméně na půl roku. Potřebu demolice však zpochybnilo vedení obchodního domu DBK, který má v uzavřené pasáži jeden ze vstupů a údajně mu kvůli jeho uzavření poklesla návštěvnost o 20 procent.

DBK podložil své tvrzení vlastním statickým posudkem. „Závěry jsou jednoznačné: Konstrukce není v havarijním stavu, lze ji používat, lze ji odstojkovat, a to naprosto bezpečně,“ shrnul stavební inženýr Radek Ján.

Statik najatý DBK navrhl odstranit podpěry, které znemožňují vystoupit z metra směrem k poliklinice a radnici nebo tam projít pasáží. Kovová konstrukce je podle posudku sice velmi poškozena, avšak stále funkční.

Statik konstatoval, že nosnost byla projektována na vyšší zátěž, proto prý i poškozená stále splňuje technické normy. „Statik však zároveň doporučuje co nejdříve začít s údržbou a nutnými úpravami nosných i nenosných konstrukcí,“ poznamenal předseda představenstva DBK Miroslav Velfl.

Město však již od demolice nechce upustit. Posudek, který předložil DBK, mluvčí Hofman zpochybnil. Zdůraznil, že městu jde o bezpečnost procházejících lidí, a naopak obchodní dům obvinil, že k současné situaci výrazně přispěl, když kvůli jeho „dalším a dalším, mnohdy nesmyslným požadavkům (…) jsme tento objekt nemohli opravit“.

Zlobí se i Praha 4

Magistrát čelí kvůli uzavření pasáže a východu z metra i kritice od radnice Prahy 4, která ostatně sídlí v areálu polikliniky – nyní „odříznuté“. „Je absolutně nepřijatelné, aby východ z metra a podchod byly nadále uzavřené. Praha 4 požaduje okamžité zprůchodnění podchodu a vstupu do metra. Nově instalované podpěry to umožňují,“ tlumočil stanovisko městské části její mluvčí Jiří Bigas. Podle celopražského vedení je ale dočasné zprůchodnění nemožné.

  • LINKA A
  • - Muzeum: do května uzavřeno nástupiště ve směru k Nemocnici Motol, cestující musí jet o stanici dále a přestoupit do vlaku v opačném směru
  • LINKA B:
  • - Palmovka: do dubna uzavřen výstup na autobusový terminál, lze vystoupit pouze do Zenklovy ulice
  • - Náměstí Republiky: pravděpodobně do srpna uzavřen výstup na náměstí Republiky, lze vystoupit pouze k Masarykovu nádraží
  • - Anděl: pravděpodobně do června uzavřen výstup směrem ke křižovatce Anděl, lze vystoupit pouze směrem k autobusovému terminálu Na Knížecí
  • LINKA C:
  • - Budějovická: do odvolání uzavřen jižní vestibul kvůli havarijnímu stavu konstrukce

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...