Kácení na Šumavě prý bylo oprávněné, viry zahubily jen minimum kůrovců

Modrava – Odhady vedení Národního parku Šumava, že viry a plísně zahubily pouze minimum kůrovce ve stromech u Modravy, dnes potvrdil Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Stromy napadené broukem v oblasti Na Ztraceném, kde ekologičtí aktivisté tři týdny bránili jejich těžbě, se podle zprávy ústavu měly kácet, aby kůrovec nenapadl sousední zdravé porosty. Hnutí Duha tvrdilo, že paraziti napadli 80 procent brouků, ve skutečnosti to ale bylo jen 14 procent.

V různých lokalitách mezi Černokosteleckou nádrží a lokalitou Na Ztraceném bylo 23. srpna poraženo deset stromů, které zkontrolovali po celé délce odborníci nominovaní aktivisty i parkem. Polovinu vytipoval soudní znalec, kterého na setkání delegovalo Hnutí Duha, polovinu odborníci parku. 

Zprávu sestavil se svými studenty Jaroslav Holuša, pracovník Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti a také učitel České zemědělské univerzity, který je údajně jedním z předních odborníků na problematiku kůrovce a jeho parazitace. „Z výsledků Holušova týmu plyne, že pokud by tam asanační práce neproběhly, tak by kůrovec napadl osmi- až desetinásobek dalších stromů,“ uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek. 

Významný rozdíl mezi zjištěním ekologů a ústavu může být podle mluvčího aktivistů Vratislava Vozníka dán tím, že mezi průzkumem „blokádistů“ a pracovníků ústavu uběhlo několik teplých a suchých dní, což je pro houbu velmi nepříznivé, protože nemohla růst. Parazitaci 14 procent nerozporuje, ale byla prý „pouze u dospělých kůrovců“. U larev a kukel, které hynou mnohem více, činila kolem 80 procent, dodal. 

Zásah na Šumavě přišel policii na milion

Opatření proti aktivistům, kteří se v Národním parku Šumava pokoušeli blokovat kácení stromů napadených kůrovcem, stálo policii přes milion korun. V závěrečné tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Martina Kohoutová. Policejní opatření trvalo skoro měsíc, od 15. července do 12. srpna. Přes 780 tisíc korun šlo na platy za práci přesčas a s tím související položky, dalších 213 tisíc stály pohonné hmoty. 

Ilustrační foto
Zdroj: Petr Eret/ČTK

Během opatření policie zajistila a předvedla na obvodní oddělení 212 lidí a oznámila příslušným úřadům 253 přestupků k dalšímu projednání. Ve 130 případech použili policisté hmaty, chvaty či pouta. „Ve čtyřech případech byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě, přičemž dvě osoby již převzaly usnesení o zahájení trestního stíhání pro tento trestný čin,“ uvedla Kohoutová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meloun osvěží, ve velkém množství ale může uškodit kardiakům

Vodní meloun je v létě osvěžující a řada lidí ho považuje za ideální svačinu. Lidi s onemocněním srdce ale může jeho nadměrná konzumace přivést i do nemocnice. Jejich organismus totiž nemusí zvládnout velké množství tekutin, které meloun obsahuje, upozorňuje internista. Doporučení, co jíst a pít v horkých dnech, vydal také Státní zdravotní ústav (SZÚ).
před 1 hhodinou

Dorazily tropické dny, zaprší hlavně v sobotu

Česko má před sebou několik velmi horkých dnů. Ve čtvrtek a v pátek budou teploty stoupat až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Meteorologové proto varují před velmi silnou zátěží teplem, která bude podle nich na jihu Moravy extrémní. O víkendu se trochu ochladí, teploty ale stále zůstanou vysoko nad tropickou třicítkou. V sobotu se na většině území vyskytnou přeháňky, vyloučené nejsou ani bouřky. Srážek ale nebude moc, a proto je ve většině Česka zvýšené riziko vzniku požárů.
09:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rodičům u dětských hřišť chybí toalety. Hygienické předpisy je ale nevyžadují

Brněnské městské části řeší stížnosti rodičů, kterým u dětských hřišť chybějí toalety. U některých mohou rodiny využít zázemí okolních podniků, jinde ale taková možnost není. V Brně-Kohoutovicích nechalo vedení městské části toaletu vybudovat při rekonstrukci hřiště. Vzniku dalších takových WC brání především náklady, chybějící kanalizace a obavy z vandalismu. Podobné je to i v jiných městech.
před 1 hhodinou

VideoSečteno: Liberecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve čtvrtek 30. července se věnoval Libereckému kraji.
před 4 hhodinami

ŽivěČtvrtá letošní vlna veder přinesla teplotní rekordy už dopoledne. Podívejte se

Meteorologové očekávají ve čtvrtek a v pátek teploty, které vysoce překonají tropické třicítky. První teplotní rekordy začaly v Česku padat už před čtvrtečním polednem.
před 5 hhodinami

Vohančice porazily sucho. Pomohly rybníky, tůně i tisíce stromů

Vohančice na Brněnsku dlouhodobě trápilo sucho, které omezovalo obyvatele i výstavbu. Obec proto proměnila 33 hektarů okolní krajiny, vysadila tisíce stromů a vybudovala rybník, tůně i další opatření pro zadržování vody. Projekt za osmdesát milionů korun podle starosty pomohl doplnit studny a zmírnil přehřívání vesnice.
před 11 hhodinami

Havířovská nemocnice polyká stamiliony. Opozice chce audit

Za šest měsíců navýšil Moravskoslezský kraj příspěvek krajské nemocnici v Havířově o téměř čtvrt miliardy. Vyplývá to z materiálu krajské rady. Prvních čtyřicet milionů korun na provoz schválila rada loni v prosinci, dalších dvě stě milionů letos v květnu. Vedení kraje věří, že situaci v zařízení stabilizuje nové vedení. Někteří opoziční zastupitelé ale požadují audit.
před 11 hhodinami

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
včeraAktualizovánovčera v 17:50

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.