Jihomoravští celníci kontrolují herny. Zabavili přes 30 herních automatů

2 minuty
Celníci zabavili další hrací automaty
Zdroj: ČT24

Od začátku roku zajistili jihomoravští celníci už desítky nelegálně provozovaných herních automatů. Za to hrozí jejich majitelům ve správním řízení až milionové pokuty. Dohled nad hazardními hrami mají celníci od začátku roku.

Poslední tři automaty, které zatím celníci zabavili, objevili při čtvrteční kontrole v jedné z heren na Znojemsku. „Ukázalo se, že majitel nemá žádné povolení, za tuto nelegální činnost mu hrozí pokuta až do výše 50 milionů korun,“ okomentovala kontrolu mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková.

Dodala, že celníci na jižní Moravě provedli obdobných razií už osm. „V pěti případech jsme zjistili, že provozovatelé neměli patřičné povolení, proto jsme také zabavili výherní zařízení,“ doplnila mluvčí. Celkem jich správa zajistila 32, jedenáct z nich v baru v Letovicích. Majitel je v obci provozoval také navzdory vyhlášce, která v obci hazard už víc než rok zakazuje.

Starosta Letovic Vladimír Stejskal (ODS) informace o nelegálně fungujících automatech nemá. O zásahu v obci se dozvěděl z médií. „Můžu ze své pozice pověřit městskou policii, aby to prověřila, ale od 1. 1. je to ve správě celní správy, tím pádem by si tu kontrolu měli provést sami, abychom se třeba nepletli do něčeho, na co nemáme právo,“ uvedl starosta.

Počet legálních automatů převažuje

Existenci nelegálně fungujících automatů dokazuje i návštěva jedné z brněnských heren ve vyloučené lokalitě, kam se nedávno vypravil redaktor ČT se skrytou kamerou. Její provozovatel ale jakékoliv pochybení v telefonickém rozhovoru popřel.

Při kontrole heren podle Temňákové využívají celníci databáze, jež doposud existují. „Mapujeme situaci a zatím máme přehled asi o stovce subjektů, které hazard provozují v souladu se zákonem,“ dodala mluvčí.

Bezproblémových zařízení je na jižní Moravě více, než těch v rozporu se zákonem nebo vyhláškou. Aktuálně je legálních automatů něco málo přes 6000. Nejčastěji jde o videoloterijní terminály nebo sázkové hry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
před 3 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 5 hhodinami

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
včera v 12:17

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
včera v 11:38

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
včera v 10:54
Načítání...