Sportoviště po Olympijském festivalu chce Brno dále využívat. Ne u všech se to daří

Nahrávám video

Brno zatím neví, jak využije část zimních sportovišť, která sloužila během Olympijského festivalu na brněnském výstavišti letos v únoru. Město totiž některá koupilo, a to za 20 milionů korun. Zatímco hokejové hřiště nahradilo dosluhující kluziště za Lužánkami, plocha pro curling a rychlobruslení je zatím složená v kontejnerech.

Během Olympijského festivalu se po novém ledě v pavilonu Z na výstavišti proháněly desetitisíce bruslařů. Teď se hřiště chystá na druhou brněnskou sezonu. Bruslit by se na něm mělo začít za Lužánkami už v sobotu.

„Stávající technologie byla zastaralá, takže jsme byli rádi, že jsme ji mohli vyměnit za novou společně i s ledovou plochou,“ uvedla mluvčí Starez-Sport Michaela Radimská. Hokejové hřiště spolu s částí rychlobruslařské dráhy jsou ale jedinými z odkoupených sportovišť, pro která se v Brně našlo uplatnění.

Dráhy pro curling zůstanou letos nejspíš bez využití

Zbylé dvě curlingové dráhy a zbytek té rychlobruslařské jsou zatím schované v kontejnerech nedaleko kluziště za Lužánkami. Kdy a kde si na nich budou moci lidé zasportovat, ale zatím jasné není. Původně se přitom mluvilo o návratu na výstaviště.

„O tom teď jednáme, protože to opravdu není úplně uzavřené. To je samozřejmě záležitostí organizace a dohody s vedením brněnského výstaviště,“ řekl 23. února 2018 tehdejší primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Z dohody ale nakonec sešlo a zimu tak sportoviště na výstavišti neoživí.

„Pro nás by to samozřejmě byla atrakce pro návštěvníky, ať už třeba s vánočními trhy, nebo s veletrhy cestovního ruchu. Na druhou stranu by to znamenalo určité komplikace, musel by se provést technický průzkum pavilonu Z,“ vysvětlil mluvčí Veletrhů Brno Jiří Smetana.

A postupně padly i další lokality, třeba v blízkosti lužáneckého kluziště. Město prý přesto intenzivně jedná dál. „Existují už některé případové studie, ale na finální rozhodnutí ještě nedošlo,“ uvedla Radimská.

Letos v zimě už k němu také pravděpodobně nedojde. Schované ledové technologie tak minimálně do příští sezony ještě zůstanou u ledu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Českem prochází silné bouřky. Hlášeny jsou spadlé stromy i výpadky elektřiny

Českem v pondělí prochází silné bouřky. Meteorologové před nimi už dopoledne zpřísnili pro jihovýchod země výstrahu. V pondělí odpoledne bouře může doprovázet přívalový déšť i kroupy a silné nárazy větru. Ve Skutči na Pardubicku byl zaznamenán náraz větru přes sto kilometrů za hodinu, informoval po šestnácté hodině Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasičům v některých oblastech v důsledku bouřek výrazně přibylo výjezdů. Ve východních Čechách a na Vysočině bouře způsobila výpadky elektřiny.
11:40Aktualizovánopřed 40 mminutami

Kroje a lidové tradice ovládly centrum Brna

Centrum Brna zaplavila krojovaná chasa. Na první celoměstské hody přišli zástupci 23 městských částí, společně si v odpoledním slunečním žáru na náměstí Svobody zatančili Moravskou besedu. Završili tak několikaletou snahu o obnovu krojů a lidových tradic Brna i přičleněných obcí, od Bosonoh po Žabovřesky. Stovky lidí všech generací v krojích slavily i v Domažlicích, kde se koná 72. ročník třídenních Chodských slavností, jednoho z nejstarších národopisných festivalů v Česku.
15. 8. 2026

V 93 letech Gustav Vrbacký stále pilotuje kluzáky

Létání zasvětil většinu svého života. Třiadevadesátiletý Gustav Vrbacký poprvé vzlétl na kluzáku před 76 lety a dodnes létá. Během své kariéry překonával rekordy, závodil, působil jako instruktor a podílel se také na rozvoji letiště v Brně-Medlánkách.
15. 8. 2026

Cennosti a dokumenty židovské rodiny zachránil rodinný přítel. Zakopal je na zahradě

Fotografie, dokumenty a cennosti rodiny Meislových ukryl Antonín Sekal během války na zahradě svého domu v brněnské Mokré Hoře. Po návratu bratrů Huga a Rudolfa, kteří díky Nicholasu Wintonovi unikli do Anglie, jim zachráněné věci vrátil. O rodinné historii vyprávěl Hugo své praneteři Shawně, která teď přijela do Brna i se svou rodinou, aby i oni poznali zajímavou a pohnutou historii svých příbuzných.
12. 8. 2026

Míchají i fermentují. Bioboti z Brna by mohli pomáhat vařit pivo

Vědci z brněnského institutu CEITEC VUT vyvinuli mikroskopické roboty, kteří by v budoucnu mohli zrychlit výrobu piva i zjednodušit kontrolu kvality potravin. Jejich magneticky ovládaní bioboti totiž dokážou během kvašení sami promíchávat kapalinu, urychlovat fermentaci a po dokončení procesu se navíc sami oddělit od výsledného produktu. Výsledky vydal tým Martina Pumery v časopise ACS Nano.
9. 8. 2026

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
9. 8. 2026

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

Řeky vysychají a podzemní vody ubývá. Hydrolog: Klíčem je zadržování vody

Řeky hlásí rekordně nízký průtok, ubývají zásoby podzemních vod. Řada obcí a měst už přistupuje k opatřením. „Musíme se soustředit zaprvé na pitnou vodu, protože pokud teď neuděláme nic z hlediska rozmnožení zásob pro pitné účely, tak za dvacet let otočíme kohoutkem a třeba nepoteče,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský. Krajina je dle něj stále schopna vodu zadržovat, avšak je nutné učinit vhodná opatření.
8. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.