Požár kulturního domu v Drnovicích krotili hasiči. Propadla se střecha

Hasiči zasahovali u rozsáhlého požáru budovy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, na místě bylo asi dvacet jednotek hasičů, což znamená desítky zasahujících hasičů. Událost je podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky  bez bez zranění, škoda bude asi v desítkách milionů korun.

„Hoří střecha, půdní prostor se údajně propadl do sálu,“ řekl Mikoška během zákroku. Propadnutý strop následně hasiči zachytili na videu. Kromě střechy zasáhl oheň i půdní prostory a velkou část interiéru. Na místě byly tři automobilové žebříky k hašení shora a speciální vysokotlaký systém Cobra, stroj, který navrtá do hořícího objektu otvor, jímž protáhne hadici a hasí. 

„Pro okolí zde žádné nebezpečí zatím není. V první chvíli jsme museli zamezit rozšíření požáru na sousední obecní úřad, kterým je budova zasažená požárem stavebně spojená, což se nám podařilo. V první chvíli byl požár velmi silný, lidé se spontánně vyhýbali místům, kudy se pohyboval kouř,“ doplnil Mikoška. Nehrozilo podle něj vážné znečištění ovzduší, na místo nebyla povolána ani chemická laboratoř.

„Museli vypnout elektřinu jak v kulturním domě, tak v budově obecního úřadu. Nejde tak obecní rozhlas. Kdyby šel, vyhlásili bychom, aby lidé zbytečně nevětrali. Ale snad to pochopili sami,“ uvedl místostarosta Drnovic Jiří Dvořák. Zaměstnanci obecní úřad kvůli ohni opustili.

Hasiči dostali hlášení o požáru kolem 11:20, ve 14:36 jej dostali pod kontrolu. Podle prvního odhadu majitelů objektu by se škoda mohla pohybovat kolem 20 milionů korun, informoval mluvčí.

Kulturní dům stojí přímo ve středu obce, hasiči spolu s policí proto okolo něj usměrňovali automobilovou dopravu. Přes Drnovice se z Vyškova jezdilo směrem na Blansko či Boskovice. V kulturním domu se konají například místní zastupitelstva. Podle webu obce otevřel v roce 1951, od té doby se v něm vystřídalo mnoho známých zpěváků a kapel. Budova stojí i v blízkosti drnovického fotbalového stadionu. 

Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Rozeznávají čtyři poplachové stupně, nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Z jihomoravských nemocnic se má stát holding. Zaměstnanci nesouhlasí

Jihomoravští zastupitelé rozhodli o transformaci devíti krajských nemocnic z příspěvkových organizací do vertikálního holdingu. Každá nemocnice si ponechá vlastní vedení i odpovědnost. Rozvoj a investice bude řídit mateřská akciová společnost Jihomoravská zdravotní. Odboráři s transformací nesouhlasí, obávají se zejména dopadů na odměňování pracovníků a jejich jistoty. Protestovat přišli i na jednání zastupitelstva.
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

Zákaz mobilů ve školách dle výzkumu přímo nezlepšuje známky ani duševní pohodu

Zákaz mobilních telefonů ve školách nevede přímočaře ke zlepšení studijních výsledků. Žáci sice nejsou tak rozptylováni, ale na druhou stranu roste neklid a nekázeň ve třídách. Vyplývá to z dat z 21 zemí včetně Česka, která analyzovali vědci výzkumného týmu IRTIS Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Podle tohoto výzkumu plošné zákazy nefungují a nejsou tedy ani univerzálním řešením. Vhodnější je přizpůsobit pravidla místním podmínkám.
23. 2. 2026

Útoků na zdravotníky přibývá. Nemocnice posilují ochranu personálu

Slovních i fyzických útoků na personál v nemocnicích přibývá. Zdravotníci to přičítají bolesti a strachu, které lidé v danou chvíli prožívají, ale také vlivu návykových látek. Například ve Fakultní nemocnici Plzeň se počet případů za posledních pět let ztrojnásobil. K incidentům dochází nejčastěji na akutních ambulancích, například na urgentním příjmu. Nemocnice proto zavádí opatření na ochranu personálu a zaměstnance dlouhodobě školí ve spolupráci s policií i s využitím virtuální reality.
23. 2. 2026

Když brownfieldy ožívají. Špačkův dům na Žďársku zahrne vedle restaurace a sálu i muzeum

Obec Herálec na Žďársku dokončila rozsáhlou rekonstrukci dlouho nevyužívaného Špačkova domu. Historická budova z počátku dvacátého století se proměňuje v nové centrum společenského a kulturního dění s restaurací, muzeem a sálem. Projekt podpořila dotace z programu na regeneraci brownfieldů pro podnikatelské účely.
22. 2. 2026

Policie chce v hlavní větvi brněnské bytové kauzy poslat před soud čtyři lidi

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat čtyři lidi v souvislosti s brněnskou bytovou kauzou. Obvinění podle policie manipulovali v letech 2020 až 2022 přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně a přijímali za to úplatky, sdělil České televizi náměstek olomouckého vrchního žalobce Radek Bartoš. Vyšetřovatelé viní dva lidi z účasti na organizované zločinecké skupině, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku. Další dva lidé pak dle policie s přijetím úplatku pomáhali.
18. 2. 2026

V neregistrovaném chovu na Brněnsku objevili veterináři podvyživené slepice

Více než dva tisíce slepic choval hospodář v Ivančicích na Brněnsku v nevyhovujících podmínkách a bez registrace. Krajští veterináři měli podezření na salmonelu, nákaza se ale nepotvrdila. Přesto zakázali prodej vajec. Podle Státní veterinární správy zůstává v takových podmínkách riziko nákazy zvýšené. Případem se zabývá i policie.
17. 2. 2026

Kde jsou v Česku praktici, ukazuje mapa. Na místa pro začínající chce sdružení zvýšit dotace

Podle představ Sdružení praktických lékařů by na místa pro začínající lékaře měla být v dalších letech až dvojnásobná dotace. Sdružení o tom chce jednat s resortem zdravotnictví. Letos na specializační vzdělávání mladých praktiků pro děti i dospělé, ale třeba i psychiatrů, stát pošle o sto milionů korun více, než počítal původní návrh rozpočtu. Podobnou částkou by v druhé polovině roku měly přispět i pojišťovny. Podporu plánují cílit do míst, kde je lékařů málo.
17. 2. 2026Aktualizováno17. 2. 2026
Načítání...