Jednou budem dál. Tvůrci Ovčáčka čtveráčka a Ovčáčka miláčka uvedou nový kabaret

2 minuty
Nový kabaret v Městském divadle Zlín
Zdroj: ČT24

Městské divadlo Zlín v sobotu uvede premiéru satirického kabaretu Jednou budem dál, který mapuje události třiceti let od sametové revoluce. Představení od tvůrců kabaretů o mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkovi se pohybuje na pomezí muzikálu, revue a kabaretu. Sobotní premiéra i nedělní první repríza budou spojeny s debatou s tvůrci a jsou součástí Festivalu svobody.

Kabaretní skeče v inscenaci, která má podtitul „Český sen“, propojuje motiv Alenky v říši divů Lewise Carrolla.

Alenka slaví třicáté narozeniny, na svět přišla 17. listopadu a připadá si přesně jako Alenka v říši divů. Ve snu se jí svíčky z dortu promění ve svíčky na Národní třídě. Jako ve zrychleném dokumentu se jevištěm prožene uplynulých třicet svobodných let a desítky postav včetně všech tří polistopadových prezidentů.

„Budeme míchat žánry i nálady, učili jsme se choreografie, Jan Šotkovský pro nás napsal několik písniček, které zhudebnil Zdeněk Král,“ říká autor, režisér a zároveň ředitel divadla Petr Michálek.

Od cinkání klíči až po dnešek. S nadhledem i sarkasmem

Ve hře se mísí osobní příběhy i významné politické a společenské události. Například první papežská návštěva na pozadí bující erotiky a podnikání. „Mám ambici, aby z toho, co odvyprávíme, nebyla podstatná jedna událost, ale to, že když je naskládáme vedle sebe, tak co je tou nití, která je propojuje. Jsem velmi zvědav, jak diváci tuto nit pojmenují. To je podstata toho, proč to děláme – dotknout se té nitě, nikoliv odvyprávět kuponovou privatizaci,“ vysvětluje Michálek.

Inscenace je výjimečná množstvím kostýmů, dvě desítky herců jich na jevišti vystřídají několik stovek. Například pro herečku Martu Bačíkovou, která se objeví v roli Olgy Havlové nebo Marcely Augustové, to znamená deset převleků.

V roli Alenky se představí Kateřina Liďáková, Andreje Babiše a další postavy ztvární Zdeněk Julina, Tamara Kotrbová bude hrát například Martu Kubišovou, Radovan Král ztvární Karla Kryla i Michala Davida, Zdeněk Lambor bude hrát Václava Havla, Rostislav Marek Miloše Zemana a Pavel Vacek Václava Klause.

„Jsem šťastný, že žijeme ve svobodné zemi. Jsem šťastný, že můžeme tento kabaret vůbec hrát, že nám do toho opravdu nikdo nemluví,“ říká představitel Miloše Zemana Rostislav Marek.

Kabarety o Ovčáčkovi vznikly za tři dny

Petr Michálek je také autorem divácky úspěšných kabaretů Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček. Očekává, že se tyto inscenace budou srovnávat.

„Text Jednou budem dál vznikal rok, ne tři dny jako u Ovčáčka. Nereagujeme už na jednu aktuální kauzu typu předávání státních vyznamenání, ale vyprávíme příběh třiceti let. Nezkoušeli jsme ve volném čase, po nocích. Realizační tým se rozrostl. A Ovčáček samotný se v naší inscenaci objeví jen na tři minuty, a to ještě jako třináctiletý. Rozdílů je milion, přesto se ty inscenace budou srovnávat. Nám to ale nevadí,“ ujišťuje Michálek.

Městské divadlo ve Zlíně se 15. listopadu vrátilo o 30 let zpět i vzhledem své budovy. Na balkoně visí velké transparenty „Byli jsme a budem“, „Občanské fórum“ a „Generální stávka“. Na nástěnkách a prosklených dveřích při vstupu do divadla jsou umístěné tehdejší plakáty, pozvánky na demonstrace, dobový tisk či fotografie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
10:37Aktualizovánopřed 47 mminutami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 2 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
15:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
10:42Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 6 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
10:57Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 8 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 9 hhodinami
Načítání...