Hledá se náhrada za most přes Nové mlýny. Možné objízdné trasy jsou už teď přetížené

Nahrávám video

Začala jednání o odklonu kamionů ze silnice 52 mezi Brnem a hranicemi s Rakouskem. Most přes Novomlýnské nádrže je totiž ve špatném stavu a další nápor dopravy by nemusel vydržet. Ředitelství silnic a dálnic už dříve uvedlo, že existuje víc variant objízdných tras, třeba přes Břeclav nebo Znojmo. Ty už jsou ale nyní zahlceny dopravou.

Díky 120 metrů dlouhému mostu mohou po hrázi Novomlýnských nádrží jezdit auta na trase mezi Brnem a Vídní. Těžkých nákladních aut tu během dne projedou přes tři tisíce, celkem jde o téměř 12 tisíc aut.

Doprava má vliv na kondici stavby staré 39 let a výsledky měření ukázaly, že konstrukce současný nápor nezvládne. Jakmile Ředitelství silnic a dálnic oznámilo, že chce z mostu vyloučit nákladní auta nad 13 tun, začalo hledat možné objížďky včetně těch vedoucích přes Břeclav nebo Znojmo.

Obě města se ale proti navýšení už tak husté dopravy na jejich území ohradila. „Denně tudy projede přes dvacet tisíc aut. Myšlenka, že sem pustíme další kamiony na dobu neurčitou je nepřijatelná,“ řekl starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region). Podobně reagovala i mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková: „Dozvěděli jsme se to z médií a šokovalo nás to. Znojmo není schopno pojmout další stovky nebo tisíce aut natož kamionů.“

Konkrétní výsledek zatím jednání silničářů na kraji nepřineslo. V úvahu připadá i to, že se z rozbitého mostu stane téma mezinárodních jednání. Kamiony by totiž mohly odbočit ve Vídni a do Česka přijet přes Bratislavu. Podle ŘSD by šlo o ideální variantu, která by nezatížila ani jednu z českých obcí.

Možné objízdné trasy při uzavření mostu přes Novomlýnské nádrže
Zdroj: ČT24

Pomůžou peníze od státu

Právě na rekonstrukce mostů chce letos Jihomoravský kraj použít více než 300 milionů korun, které dostal na opravy silnic ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Z celkem dvaatřiceti akcí, které Správa a údržba silnic kraje vytipovala, se mostů týká sedmadvacet.

Seznam doporučených staveb a rekonstrukcí schválili na svém zasedání krajští radní. Po vyjádření ze strany státního fondu by se měly zahájit například rekonstrukce mostů v Hodoníně, u Veverské Bítýšky, v Boskovicích a řadě dalších obcí a měst.

Státní fond dopravní infrastruktury letos rozdělí mezi kraje celkem čtyři miliardy korun na opravy silnic nižších tříd, které přešly pod jejich správu v roce 2001. Jihomoravský kraj chce nadále usilovat o to, aby se ze schvalované dotace stal pravidelný příspěvek.

„Každoroční čekání na to, zda peníze ze SFDI přijdou, či nikoliv ztěžuje plánování prací. Máme konec dubna a teprve můžeme vybírat stavby, které zrealizujeme,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák.

Ženijní most není řešením

Uzavírka letos čeká i jeden z mostů v Brně-Zábrdovicích vedle Vojenské nemocnice. Magistrát ho chce zavřít na podzim po skončení oprav nedaleké Valchařské ulice. Jde přitom o jednu ze tří hlavních cest, kudy jezdí lidé například do sídlišť v severovýchodním okraji města.

Místní obyvatelé z uzavírky mají obavy, řešením by podle nich mohlo být využití provizorního mostu, kterým disponuje Správa hmotných rezerv. Zatímco starosta Vinohrad nápad podporuje, podle magistrátu by nastal problém s hlukem. „Hygiena by nám tento most mohla záhy zavřít. A potom by to byla zmařená investice,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Místo ženijního mostu tak magistrát prověřuje spíše možnost využívat další z přejezdů přes řeku Svitavu, který je momentálně neprůjezdný a vede do uzavřeného areálu Zbrojovky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoRetenční nádrž v Karlíně bude chránit před povodněmi i znečištěním

Vodohospodáři v pražském Karlíně začali budovat další retenční nádrž, která pojme šest tisíc metrů krychlových vody. To odpovídá šesti olympijským plaveckým bazénům. Nádrž má ochránit město při povodni i přívalových deštích a zároveň bránit znečištění Vltavy. Stát bude přes 361 milionů korun a hotová má být na jaře 2028. „Roku 2024 se podařilo zachytit 35 tisíc kubíků znečištěné vody, která by jinak skončila ve Vltavě, ale takhle byla převedena na čistírnu odpadních vod a vyčištěna,“ popsal efekt již fungující nádrže náměstek pražského primátora pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). Za dva roky bude kapacita dvojnásobná, Karlín by tak měl být chráněný a situace z roku 2002, kdy byla čtvrť zaplavená, by se již neměla opakovat.
před 9 hhodinami

VideoCo se nevyplatí vyvézt, zůstane v podzemí. Likvidace Dolu ČSM postupuje

Likvidace dolu ČSM na Karvinsku pokračuje rychleji, než byl původní předpoklad. Pod povrchem končí výstavba hrází a jámy se připravují na zásyp. Ten začne už příští měsíc. Vše, co by šlo ještě využít nebo prodat, teď dělníci narychlo dostávají z dolu. Vše, co se naopak nevyplatí vyvézt na povrch, jako jsou některé stroje či vozíky, už v chodbách zůstane napořád. Až technici vypnou ventilátory, které do podzemí ženou vzduch, už se do něj nikdo nedostane. Zásyp začne hned poté.
před 10 hhodinami

Správa železnic vybrala podobu mostů pro vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem

Správa železnic uzavřela dvě architektonické soutěže, které určily podobu tří mostů budoucí vysokorychlostní tratě (VRT) mezi Prahou a Brnem. Nová přemostění vzniknou u Světlé nad Sázavou a ve Velkém Meziříčí. Vybrané návrhy nyní poslouží jako základ pro další projektovou přípravu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražští radní schválili nový územní plán

Radní hlavního města Prahy schválili návrh nového pražského územního plánu, který je v přípravě od roku 2012. Zastupitelé města o něm budou hlasovat 28. května. Takzvaný Metropolitní plán nahradí nynější územněplánovací dokument z roku 1999. Jde o klíčový dokument, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. V případě schválení nabyde účinnosti s letošním 1. zářím.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Na Rokycansku havaroval autobus s dětmi, třináct jich skončilo v nemocnici

Po ranní nehodě autobusu s dětmi u Oseka na Rokycansku odvezly sanitky do zdravotnických zařízení třináct dětí mladšího školního věku a jednoho dospělého. Měli převážně lehká poranění hlavy a nohou, sdělila mluvčí krajských záchranářů Karolína Korčíková. Zbývajících osmnáct nezraněných účastníků nehody odvezl autobus hasičů, dvě děti si převzali jejich zákonní zástupci. Dva účastníci nehody nevyžadovali ošetření. K havárii došlo po 9:00.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

VideoNa internetu se šíří nebezpečný trend. Řidiči projíždějí kruhové objezdy napříč

Na sociálních sítích se šíří nový nebezpečný trend, při němž řidiči přejíždí kruhový objezd napříč. Lidé se při průjezdu natáčejí a následně své jednání sdílí na internetu. Podobnými manévry přitom můžou ohrozit nejen sebe, ale i ostatní řidiče, říká k hrubému porušení dopravních předpisů odborník na dopravní bezpečnost z BESIPu Lukáš Hutta. Jeden takový případ teď řeší policisté v Plzni, kde auto najelo na zalesněný ostrůvek kruhového objezdu za bílého dne a plného provozu. Objezd přitom patří mezi nejvytíženější dopravní uzly v Plzni. Podobný případ se stal minulý týden i v Ústí nad Orlicí, pachateli teď hrozí pokuta až pět tisíc korun.
před 23 hhodinami

Při srážce autobusu a tramvaje v pražských Záběhlicích utrpělo zranění osmnáct lidí

V pražských Záběhlicích se dopoledne čelně srazila tramvaj s autobusem. Zranilo se osmnáct lidí, z toho dva měli závažná poranění. Záchranáři je rozvezli do nemocnic. Autobus podle policie vybočil z jízdního pruhu a střetl se s tramvají. Příčinu nehody policie vyšetřuje, nevyloučila zdravotní problémy řidiče autobusu a hledá svědky nehody i jízdy autobusu před srážkou. Ulice byla zhruba tři hodiny neprůjezdná pro osobní dopravu a místo tramvají v daném úseku jezdily autobusy.
19. 5. 2026Aktualizováno19. 5. 2026

Reportéři ČT zjišťovali, proč fotbalové kluby nedokáží zajistit zákaz pyrotechniky

Tuzemský fotbal zažil předminulý víkend dle mnohých své dno. Násilný závěr derby mezi Slavií a Spartou šokoval nejen fanoušky, ale i ty, kteří fotbal nesledují. Útoky radikálních příznivců Slavie vyšetřuje policie. Samotný klub už dostal pokutu a zákaz diváků na stadionu na čtyři zápasy. K ohrožení bezpečnosti došlo přesto, že podobné incidenty se odehrály už dříve. Jan Moláček pro Reportéry ČT zjišťoval, proč kluby nedokáží nebo nechtějí zajistit, aby na zápasech nebyla zakázána nebezpečná pyrotechnika a kde končí rivalita a začíná nenávist.
19. 5. 2026
Načítání...