Elektrárna Dlouhé stráně bude mimo provoz. Vyloví z ní i potopený mnohatunový jeřáb

Více než 200 milionů korun investuje v druhém letošním pololetí firma ČEZ do oprav vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Kvůli tomu bude od 9. července do 10. září celá mimo provoz. Podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola se ale turistům uzavírat nebude.

Odborníci chtějí v červenci při modernizaci elektrárny vyzvednout z jejího dna také autojeřáb, který sem hasiči sesunuli loni v říjnu. Při nehodě osmadvacetitunového stroje zahynul jeho řidič.

„Autojeřáb se bude vyprošťovat v období od 10. července do 30. července,“ uvedl ředitel Dlouhých strání Vítězslav Chmelař. V květnu se již po dně nádrže porozhlédla dálkově ovládaná ponorka, s jejíž pomocí odborníci zjistili, v jaké poloze se stroj nachází. Autojeřáb podle Chmelaře spočívá na kolech s vysunutým výložníkem.

Dolní nádrž elektrárny experti vypustí v termínu od 10. do 19. července. „Při kompletně vypuštěné dolní nádrži a převedeném přítoku vody bude vrak autojeřábu rozdělen na několik částí a následně budou tyto části vyzvednuty,“ uvedl Chmelař.

Druhá největší investice v elektrárně

Vylovení jeřábu odstartuje jednu z největších investičních akcí v historii této přečerpávací elektrárny. „V součtu to bude druhá největší investice Dlouhé stráně,“ potvrdil Sobol. První soustrojí elektrárny bude odstaveno od poloviny června do 10. září a druhé od 9. července do 11. listopadu.

Hlavní akcí bude výměna starého oběžného kola přečerpávací elektrárny za nové, což si vyžádá 145 milionů korun. Nové soustrojí o průměru 4,5 metru a váze bezmála 40 tun bude možné provozovat už od malých výkonů. Oběžné kolo bude mít také vyšší účinnost.

V další části přečerpávací elektrárny technici v létě vymění mohutné vinutí generátoru a amortizéru. Rozpočet činí 19 milionů korun. V elektrárně jsou ještě naplánovány i navazující opravy menšího rozsahu.

Elektrárna bude v létě po dobu oprav mimo provoz. Informační centrum a exkurze ale budou normálně pokračovat. Lidé budou moci chodit na horní nádrž i po okolních turistických cestách.
Vladislav Sobol
mluvčí Skupiny ČEZ

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Elektrárnu Dlouhé stráně loni navštívilo rekordních 97 661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Vyzvednutí autojeřábu ze dna (zdroj: ČT24)