Cheb má opět starostu, obviněného Navrátila vystřídal učitel Jalovec

Cheb má opět starostu. Po odvolání Petra Navrátila (ČSSD) obviněného v kauze ROP Severozápad se stal prvním mužem města Antonín Jalovec (VPM-Alternativa), dosud učitel místního gymnázia. Sociální demokraté a také komunisté současně opustili radniční koalici, kterou nově tvoří Jalovcova Volba pro město spolu s ANO a Koalicí pro Cheb. Koalice pro Cheb nově obsadila místostarostenský post, dostala se na něj Gabriela Licková. Ve vedení města zůstává druhý místostarosta Zdeněk Hrkal (ANO).

Chebu dosud vládli sociální demokraté spolu s KSČM a ANO. Pád starosty Navrátila, kterého stíhá policie v případu manipulací s evropskými dotacemi, však šel ruku v ruce s rozpadem koalice, ve které zůstalo jen hnutí ANO, jež se domluvilo s dosavadní opozicí. Sociální demokraty a komunisty nahradili VPM-Alternativa, Koalice pro Cheb a Svobodní. Nová koalice má v třicetičlenném zastupitelstvu šestnáct hlasů.

VPM-Alternativa je se šesti zastupiteli v nové koalici nejsilnějším uskupením a získalo starostenské křeslo. Nový starosta Antonín Jalovec dosud učil na gymnáziu matematiku a zeměpis, slíbil však, že ve čtvrtek ve škole skončí. Současně se vymezil proti odvolanému Petru Navrátilovi, slíbil, že do týdne zveřejní své majetkové poměry a že kdyby byl trestně stíhán v souvislosti s veřejnou funkcí, tak okamžitě rezignuje.

Navrátila, který býval předsedou Regionální rady Regionu soudržnosti Severozápad, tedy nejvýše postavenou osobou v celém systému rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, obvinila policie kvůli údajným manipulacím s přidělováním evropských peněz již v prosinci. Navzdory výzvám tehdejší opozice však zůstal ve starostenském křesle, vzdal se pouze funkce ve vedení krajské organizace ČSSD. Opozice však v dalších měsících získala na svoji stranu i zastupitele za ANO a společně pak v březnu Petra Navrátila odvolali.

obrázek
Zdroj: ČT24

Zastupitel opoziční ODS Tomáš Linda se na jednání zastupitelstva vrátil k okolnostem vzniku nové koalice a obvinil její členy z nátlaku. „Na těch jednáních s námi bylo počítáno s tím, abychom tvořili tichou podporu a garantovali hlasy pro klidné projednání. Některým našim zastupitelům bylo vyhrožováno, že pokud nebudeme tichou podporu deklarovat, může dojít k tomu, že z pozic, kde jsou, na městském úřadu nebo jinde, by mohli být odvoláni. Na takové jednání nepřistupujeme,“ řekl.

Miroslav Plevný z VPM-Alternativy a také Václav Jakl (Svobodní) se však ohradili, že jejich strany žádný nátlak na opoziční zastupitele nevyvíjely. „Za klub VPM se ohrazuju, že na někoho byl činěn nátlak. Některé lidi jsme ubezpečovali, že nová koalice nebude dělat personální čistky,“ řekl Plevný.

Naopak bývalý starosta Navrátil řekl, že nemá důvod nevěřit tomu, co Tomáš Linda říkal. „Podobná situace byla i při projednávání koalice na kraji. Pokud to takto vznikalo, tak je to špatný začátek,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Přes Brno prošla menší supercela

Přes Brno se ve středu odpoledne prohnala bouřka, podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i menší supercela s kroupami. Hasiči hlásili několik výjezdů. Výstraha před silnými bouřkami platila do středečních 22 hodin zejména pro oblast jižních Čech. V platnosti je ale až do čtvrtečního odpoledne výstraha před vysokými teplotami, která platí pro většinu území Moravy, Slezska a v Polabí. V pátek meteorologové čekají na jižní Moravě teploty až 34 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Noční déšť částečně ochladil hořící budovu ve Zlíně, hašení pokračuje

Hasiči sedmým dnem likvidují rozsáhlý požár výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Noční déšť požářiště částečně ochladil. Hasiči však nadále prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Kvůli bouřkám, které v úterý večer a v noci na středu zasáhly region, se obávali silného větru. Mohl by mít vliv na stabilitu budovy. Neměl však takovou rychlost, aby bylo nutné evakuovat okolní stavby, řekl ve středu krajský mluvčí sboru Kamil Tlušťák. Kvůli bouřkám však hasiči v regionu zasahovali u dalších událostí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Po srážce autobusů na Kladensku je 17 zraněných, jedna žena vážně

U Lidic na Kladensku ve středu ráno havarovaly dva autobusy Pražské integrované dopravy. Záchranáři ošetřili celkem sedmnáct lidí. Jedna žena má středně těžké zranění, vrtulník ji přepravil do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Další zranění jsou lehčí. Silnice I/61 je uzavřená. Kladenští kriminalisté nehodu vyšetřují kvůli možnému podezření z obecného ohrožení, dechové zkoušky obou řidičů byly negativní.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Střelbu v Praze policie řeší jako vraždu a pokus o sebevraždu

Při střelbě v Praze 10 v Herbenově ulici ve středu zemřel jeden člověk a další byl zraněn. Detektivové dle prvotního šetření zjistili, že se s největší pravděpodobností jedná o vraždu asi jedenapadesátileté ženy a pokus o sebevraždu o čtyři roky staršího muže, šlo o bývalé rodinné příslušníky. Nikomu nehrozí žádné další nebezpečí, uvedli policisté na síti X. Původně oznámili, že po pachateli pátrají.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Děčín reklamuje novou lávku přes Labe, prkna se začala vlnit

Děčín chystá reklamaci nové lávky přes Labe za zhruba 120 milionů korun. Pro veřejnost je otevřená od května. Prkna z tropického dřeva se na několika místech zvlnila a podle vedení města mohou být nebezpečná pro chodce i cyklisty. Příčinu deformace mají určit znalci.
před 14 hhodinami

Výstraha před silnými bouřkami se nenaplnila, uvedl ČHMÚ

Výstraha před velmi silnými bouřkami, kterou na úterý vydali meteorologové, se zatím nenaplnila. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v podvečer na síti X informoval, že předpověď nevyšla, situace byla podle meteorologů složitá. Následně meteorologové výstrahu před velmi silnými bouřkami zrušili. Bouře, které měly zasáhnout celé území, působily odpoledne problémy pouze ve středních Čechách, hasiči tam měli více výjezdů. Na Příbramsku meteorologové zaznamenali supercelu.
14. 7. 2026Aktualizováno14. 7. 2026

Vědci odhalili slabá místa viru klíšťové encefalitidy

Virus klíšťové encefalitidy mívá na povrchu slabá místa, kde virovou membránu nekryje proteinový obal. Není tedy uspořádaný tak dokonale, jak vědci dosud předpokládali, ukázal výzkum institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Objev může přispět k vývoji léčiv nebo vakcín.
14. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.