Česká Třebová připravuje revitalizaci Nového náměstí

Česká Třebová připravuje revitalizaci Nového náměstí. Jeho podoba pochází ze šedesátých let minulého století a současným požadavkům už nevyhovuje. Zatím si radnice dala zpracovat studii, dalším krokem by mělo být zpracování projektové dokumentace.

Náměstí už za desetiletí od svého vzniku zastaralo. Podle studie neplní pobytovou funkci pro obyvatele, nevyhovuje počtem parkovacích míst a stavba neodpovídá požadavkům na veřejný prostor dnešní doby.

Změnit by se měly jak zpevněné plochy, tak parková část. Parkovací plochy jsou v návrhu umístěné podél místních komunikací nebo na samostatné ploše v blízkosti parku. Různé varianty nabízejí 77, 87 a 98 parkovacích míst na plochách mimo jízdní pás, v současnosti jich je 55 včetně stání na ploše silnice.

Vizualizace nové podoby Nového náměstí v České Třebové
Zdroj: MÚ Česká Třebová

Plánuje se obnova sítě cest v parku, která bude co nejvíce respektovat vzrostlé dřeviny. Projekt počítá také například s pobytovým schodištěm a vodním prvkem v centrální části náměstí.

Nižší desítky milionů, zní odhad

Starosta Zdeněk Řehák (3PK - Pro prosperující ČT) předběžně odhadl celkové náklady na nižší desítky milionů korun. Projekt by zřejmě bylo možné uskutečnit po etapách, zatím ale bude muset ještě počkat. Česká Třebová nemá peněz nazbyt. Za více než devadesát milionů korun buduje novou městskou knihovnu, která vzniká z areálu bývalé svářečské školy.

Připravuje také výstavbu pavilonu C domova pro seniory, na niž město získalo z Národního plánu obnovy až osmdesát milionů korun. Celkové náklady se odhadovaly až na 300 milionů korun, město proto bude muset využít úvěr.

Nové náměstí vzniklo při bytové výstavbě v šedesátých letech minulého století. Město o jeho revitalizaci uvažuje už minimálně od roku 2014, kdy si dalo zpracovat architektonickou studii.

Vizualizace Nového náměstí v České Třebové
Zdroj: MÚ Česká Třebová

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 4 mminutami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ozbrojený muž z Havířova, který se zabarikádoval v bytě, je po smrti

Policie v Havířově zasahovala proti ozbrojenému muži, který se zabarikádoval v jednom z bytů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že muž je již po smrti a nikomu nehrozí žádné nebezpečí. Střelec je podezřelý z trestného činu pokusu o vraždu. Na místě byl zraněn policista, není v ohrožení života, oznámil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně

Okresní soud v Jablonci nad Nisou zprostil žaloby tři dozorce z rýnovické věznice. Obžalobě čelili kvůli napadení vězně v listopadu 2018. Podle soudu nebylo prokázáno, že by se skutek stal tak, jak bylo uvedeno v obžalobě. V případě jednoho z nich, Davida Halamy, je rozhodnutí pravomocné. Případ je jedním ze šesti v rozsáhlé kauze, v níž bylo obžalováno patnáct dozorců z Rýnovic.
před 15 hhodinami

Záchranáři našli v Dalešické přehradě tělo hledaného potápěče

V Dalešické přehradě u Kramolína na Třebíčsku našli odpoledne záchranáři tělo policejního potápěče. Hledali ho od pondělí, když se během výcviku nevynořil. V úterý pátrání pod hladinou pokračovalo. Pomáhali s ním hasiči i vodní a bánští záchranáři.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...