Brno zvažuje obří výměnu: Domy za stovky milionů za pozemky pro stadion Za Lužánkami

Brno zvažuje směnu svých domů v historickém centru města za majetek podnikatele Libora Procházky. Jeho tenisové kurty či garáže se nachází na pozemcích města v lokalitě Za Lužánkami a brání stavbě fotbalového stadionu.

Nový stadion v místě starého má vzniknout za dvě miliardy pro 30 000 diváků. Město však stále nemá vyřešené všechny majetkoprávní vztahy, poslední spor se několik let táhne právě s podnikatelem Procházkou.

Ulice Česká, Zámečnická, Květinářská, Průchodní, Kapucínské náměstí, Masarykova třída. Devět honosných bytových domů na lukrativních adresách. Za ně tenisové kurty, hala, silnice a chodníky vedle chátrajícího stadionu Za Lužánkami. Rozdíl se doplatí. Tak zní návrh na důležitý obchod mezi městem a brněnským podnikatelem Liborem Procházkou.

Zatím chybí posudky

Jednou z nemovitostí, kterou má město směnit s firmami Libora Procházky, je třeba dům na rohu České a Solniční ulice. Podle oslovených realitních makléřů může jeho cena dosahovat skoro sto milionů korun.

3 minuty
Brno vyměnilo pozemky na stavbu stadionu
Zdroj: ČT24

Radní Brna-středu, kteří je spravují, už těsnou většinou doporučili zastupitelům transakci schválit. Přitom neznali cenu ani podrobnější informace. Starosta městské části Martin Landa rozhovor odmítl. Plány na jeden z největších převodů majetku v historii Brna tak vysvětloval magistrát, který transakci navrhl.

Náměstek primátora Richard Mrázek (ANO) tvrdí, že jde o velké nedorozumění. „Došlo k nešťastné formulaci. Nejde o prodej, ale o to, zda by městská část souhlasila s odsvěřením těchto domů. Zatím nemáme žádnou dohodu s panem Procházkou, zda mu dáme peníze, nebo třeba směníme některý z domů. Může se to týkat jednoho, dvou, ale taky žádného,“ uvedl Mrázek.

Výměna se nelíbí opozici ani obyvatelům domů

Podnikatel Libor Procházka na otázky České televize neodpověděl. Zvažovaný obchod už kritizuje opozice.

„Očekávám, že město přijde s mysteriozní komedií, kdy domy v historickém centru města budou vydávány za naprosto nepotřebný majetek zanedbatelné hodnoty a naproti tomu firmy okolo fotbalového stadionu Za Lužánkami budou vydávány za majetky hodnoty nesmírné,“ uvedl sociálnědemokratický zastupitel Oliver Pospíšil.

Stadion za dvě miliardy korun má vzniknout v místě bývalého stadionu, kde Zbrojovka koncem 70. let vyhrála ligový titul. Od roku 2001 je však prázdný a fotbalisté Zbrojovky hrají v Králově Poli, kde je ale nízká návštěvnost.

Před dvěma lety na zchátralém stadionu Za Lužánkami uspořádal po provizorních úpravách rozlučku s kariérou brněnský fotbalista Petr Švancara. Nový stadion má mít jedno podzemní a osm nadzemních podlaží, vysoký bude asi 30 metrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
včera v 12:35

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
včera v 07:30

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...