Brněnští radní prověří využití služebních aut. Kvůli cestám náměstka Hollana

Brněnští radní prověří pravidla pro využívání služebních vozů s řidičem a případně je aktualizují. Služební cesty se také budou více kontrolovat. Důvodem je podezření, že primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) zneužíval služební auto k soukromým účelům.

O novém prověření užívání služebních vozů rozhodlo v úterý brněnské zastupitelstvo v reakci na podnět kontrolního výboru a opozičních zastupitelů.

Matěj Hollan, který nemá řidičský průkaz,  jakékoliv obvinění odmítá. Podle něj jsou pravidla pro užívání aut dobrá a v minulosti se v nich nikdo „nešťoural“.

Cesty za bývalou partnerkou na Vysočinu

Kontrolní výbor začal prověřovat služebni cesty Hollana poté, co se zjistilo, že najezdí více kilometrů než jeho kolegové. Kontrolní výbor u Hollana napočítal asi 20 podezřelých cest.

Nahrávám video
Debata o odvolání má být pro Hollana přinejmenším zvednutým prstem
Zdroj: ČT24

Některé z nich byly do Větrného Jeníkova, kam Hollan podle opozičních zastupitelů jezdil za bývalou partnerkou Hanou Chalupskou. Hollan schůzky s Chalupskou nepopřel, ale uvedl, že se s ní setkal pracovně jako s expertkou na kvalitu ovzduší.

Kontrolní výbor vytýkal Hollanovi i časté cesty do Prahy, za 23 měsíců jich napočítal 79. Podle předsedy kontrolního výboru Olivera Pospíšila (ČSSD) je to 3,5 cesty za měsíc a celkem 31 500 kilometrů.

Opozice Hollanovi vytýkala i použití auta v době dovolené. Náměstek ale v úterý na zastupitelstvu odmítl, že by služební vůz používal k soukromým účelům.

Tvrdí, že jeho auto užívají i zaměstnanci magistrátu, kteří pod něj spadají. Kontrolnímu výboru Hollan napsal, že při jeho dovolené vypisují úředníci žádanky na služební cesty na jeho jméno.

Hollan chce cesty v době dovolené zaplatit

Náměstek uvedl, že v případě prokázání jeho chyby, případnou škodu zaplatí. „Nemám problém například částku v době mé dovolené uhradit. Navrhnu ale kontrolnímu výboru, aby to tak udělali všichni politici, kteří jsou v zastupitelstvu a u kterých tomu tak v minulosti bylo,“ řekl Hollan.

Kontrolní výbor v úterý doporučil primátorovi Petru Vokřálovi (ANO), aby odbor interního auditu a kontroly zařadil do svého plánu na letošní a příští rok kontroly využívání soukromých vozidel ve vedení všech úseků. Kromě toho chtěl, aby rada vytvořila jasnou metodiku užívání automobilů.

Vokřál návrh pozměnil a zastupitelstvo poté 49 hlasy schválilo pověření rady pravidla prověřit a případně aktualizovat. Nikdo nebyl proti, jeden zastupitel se zdržel. Vokřál doplnil, že se cesty zařadí do plánu kontrol.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ministryně Mrázová má na svém pozemku černé stavby, píší Seznam Zprávy

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) má podle zjištění Seznam Zpráv na svém pozemku v Bílině stavby, které jsou v rozporu s územním plánem města. Ministryně tvrdí, že pozemky získala už se stavbami a nevěděla, že jsou tam načerno. Server záležitost dává do souvislosti s tím, že sněmovna nyní projednává novelu stavebního zákona, kterou předložila Mrázová společně s vládními poslanci a která by měla zmírnit pravidla pro dodatečné povolování staveb, čímž by se podle něj legalizace černých staveb zjednodušila.
před 4 mminutami

Čtyři obvinění z útoku na pardubickou zbrojovku zůstávají ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Krajský soud v Hradci Králové zamítl všechny čtyři stížnosti na vazbu ve věci útoku na pardubickou zbrojovku. Česká televize to zjistila ze soudní databáze InfoSoud. Soud poslal do vazby celkem sedm lidí obviněných z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, všichni si podali stížnost. O zbylých třech stížnostech zatím soud jednání nenařídil.
08:40Aktualizovánopřed 22 mminutami

Bývalý politik přišel o stavební povolení pro bytový dům v Havlíčkově Brodě

Do problémů se dostala stavba nového bytového domu na sídlišti Žižkov v Havlíčkově Brodě. Stavebník, bývalý sociálnědemokratický politik a někdejší náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl, přišel o stavební povolení. Rozhodl tak havlíčkobrodský stavební úřad na podnět krajského úřadu, a to po odvolání obyvatel ze sousedství.
před 14 hhodinami

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

ŘSD zahájilo stavbu D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo ve středu stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku. Dálnice o délce 16,3 kilometru by měla být hotová v březnu 2029. Stát za ni zaplatí 4,3 miliardy korun bez DPH. Dopravu dálnice odvede především z Ostroměře, která má asi třináct set obyvatel, a dále z obcí Bílsko, Konecchlumí a Podhorní Újezd.
před 19 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
28. 4. 2026Aktualizováno28. 4. 2026

VideoJaro je pro plazy kritické. Hady v Podyjí ohrožují cyklisté

Plazi jsou na vrcholu jarní aktivity. V Národním parku Podyjí se teď turisté mohou potkat s ještěrkou zelenou nebo užovkou stromovou. Právě nejdelší tuzemský had na turistický ruch doplácí. Desítky těchto chráněných živočichů přejedou cyklisté za jediný rok. Nejvíce na jaře a v září, kdy je v terénu nejvíce mláďat. Pro hady jsou nejrizikovější tiché asfaltové cesty. V ohrožení nejsou jen teplomilní plazi, ale například v Jizerských horách i mloci.
28. 4. 2026

V Brně na akci SPD se protestovalo proti konání sjezdu sudetských Němců

V Brně se protestovalo proti nadcházejícímu sjezdu sudetských Němců. Akci pořádalo vládní hnutí SPD, jejíž šéf a předseda sněmovny Tomio Okamura řekl, že sjezd je „nebetyčná ostuda“. Sjezd sudetských Němců se v Brně má uskutečnit od 22. do 25. května, v rámci festivalu Meeting Brno. V polovině dubna vzali brněnští zastupitelé na vědomí informaci o květnovém konání sjezdu a usnesli se, že vítají snahy o usmíření.
28. 4. 2026
Načítání...