ANO povede do voleb na jihu Moravy zřejmě hejtman Šimek. V Brně chtějí vyloučit další členy hnutí

Jihomoravskou kandidátku hnutí ANO zřejmě povede hejtman Bohumil Šimek, doporučilo to jednohlasně krajské předsednictvo hnutí. V čele kandidátní listiny do krajských voleb nahradí bývalého primátora Brna a místopředsedu ANO Petra Vokřála, který před týdnem řady hnutí opustil. Rozhodnutí krajského předsednictva musí ještě potvrdit celostátní vedení ANO.

Původně měl být Bohumil Šimek na kandidátní listině až čtvrtý. První pozici měl Petr Vokřál, za ním následovala místostarostka Vyškova Karin Šulcová a krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta. Na páté pozici byla Taťána Malá. „Předsednictvo mě jednohlasně doporučilo na lídra, jednali jsme i o kandidátce a jsme hodně blízko shodě,“ uvedl hejtman Šimek a dodal, že podrobnosti budou ještě předmětem jednání a zatím je nebude komentovat.

Podobně se o sestavování kandidátní listiny vyjádřila i předsedkyně krajské organizace Taťána Malá: „Další pozice nebudu komentovat, je to předmětem jednání. O moji pozici v tuto chvíli vůbec nejde, jde o to, abychom našli dohodu a zvítězili v krajských volbách,“ řekla.

Petr Vokřál oznámil svůj konec v hnutí ANO před týdnem. Jako důvod uvedl napojení některých brněnských buněk na podsvětí.

„Velrybaření“ ve Starém Lískovci

Kvůli napojení na kauzu Stoka, která se týká možné korupce na radnici Brno-střed, navrhuje brněnské předsednictvo ANO vyloučení dalších tří svých členů a také zrušení buňky v městské části Starý Lískovec kvůli účelovému hromadnému nabírání nových členů, takzvanému velrybaření.

„Probrali jsme aktuální situaci a pak jsem v tajné volbě dala hlasovat o zrušení buňky Starý Lískovec a vyloučení některých členů. Hlasování bylo jednomyslné. Tyto návrhy přijalo krajské předsednictvo a teď to posuneme na celostátní předsednictvo,“ řekla šéfka brněnské organizace Karin Karasová. Koho přesně chce brněnské ANO ze svých řad vyloučit, nechtěla říci.

Místostarostka Korkešová se chce soudit

Místostarostka Černovic Šárka Korkešová novinářům rozeslala vyjádření, ve kterém píše, že Karasová navrhuje její vyloučení z ANO. „Jako důvod uvedla celou řadu zcela nepravdivých tvrzení o mém údajném propojení s kauzou Stoka. Proti vyřčeným pomluvám se budu bránit právní cestou, především dám možnost v civilním soudním sporu Karin Karasové svá tvrzení dokázat,“ sdělila Korkešová v prohlášení pro tisk.

Kromě dalších dvou členů, jejichž vyloučení brněnské předsednictvo navrhuje, rezignoval na své členství také bývalý náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, jehož jméno bylo spojováno s osobou Jiřího Švachuly obviněného z korupce. Karasová uvedla, že předsednictvo jeho rezignaci přijalo a Mrázek už není členem ANO.

Očista brněnského ANO ještě neskončila

O zrušení buněk ve Starém Lískovci, Černovicích a Židenicích v minulosti usiloval bývalý primátor a místopředseda ANO Petr Vokřál. Celostátní předsednictvo ANO nejprve zrušení buněk posvětilo, v květnu své rozhodnutí ale zrušilo a buňky rozpustit nenechalo. To byl jeden z důvodů, který Vokřál uvedl v souvislosti se svým koncem v hnutí. Mluvil také o napojení některých brněnských organizací na podsvětí.

Karin Karasová v pondělí uvedla, že očista brněnského hnutí ANO ještě neskončila. „Ve čtvrtek přijede pan předseda Andrej Babiš a určitě se to bude nadále řešit, určitě to není konečná. Jsou určitě v hnutí ANO lidé, kteří jsou napojeni na různé organizace, spolky nebo jednotlivce mimo hnutí, chceme to dál řešit,“ dodala.

Andrej Babiš chce podle ní dopodrobna znát celou situaci. Na jednání je pozvaná celá oblastní organizace i krajské předsednictvo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Záchranáři kvůli vedrům hlásí rekordní počty výjezdů, překonávají i covidové maximum

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba zaznamenala v pondělí rekordní počet událostí. Lidé jich nahlásili 437, tedy víc než v listopadu 2021 během covidové epidemie. Rekordní počet výjezdů hlásí i Moravskoslezský kraj. Podle záchranářů souvisela velká část zásahů s extrémními teplotami – nejčastěji šlo o kolapsy, úpaly, dehydrataci, ale také úrazy nebo zhoršení zdravotního stavu.
před 1 hhodinou

Vedra ohrožují ryby i raky. Rybáři provzdušňují nádrže a čekají na déšť

Na dešťové srážky čekají rybáři po celém Česku. Tropické teploty a dlouhodobé sucho snižují množství kyslíku ve vodě. Rybáři proto na některých místech instalují aerátory nebo mění způsob vypouštění vody, aby zabránili úhynům ryb. Problémy se objevují také u raků říčních.
před 7 hhodinami

Zaplavené silnice, spadlé stromy. Bouřky se prohnaly Českem

Českem po historicky nejteplejším víkendu v pondělí prošly bouřky, které v částech země zanechaly škody. Kvůli úklidu spadlých stromů museli vyjet hasiči v krajích Královéhradeckém, Středočeském, Jihočeském nebo na Vysočině. Na řadě míst dřeviny omezily železniční provoz. Voda odpoledne také zaplavila některé ulice v Jihlavě, v jižních Čechách zase padaly mimořádně velké kroupy. V týdnu se podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ochladí. V jeho druhé polovině teploty klesnou na 22 až 27 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Sedm lidí v Olomouci se přiotrávilo oxidem uhelnatým

V bývalém areálu pivovaru v Olomouci-Holici zasahovali záchranáři u hromadné otravy oxidem uhelnatým. Ošetřili sedm lidí, z čehož jednoho v kritickém stavu resuscitovali, informovali odpoledne. Na místě zasahovali také hasiči, kteří zraněné z areálu vynášeli v dýchacích maskách. Případem se zabývá i policie, ke zdroji úniku se zatím nevyjádřila. Veřejnosti podle ní žádné nebezpečí nehrozí.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

V bývalém klášteře voršilek v Brně objevili archeologové zazděnou černou kuchyni

Zazděnou, ale dobře zachovalou černou kuchyni objevili archeologové ze společnosti Archaia Brno při průzkumu souvisejícím s rekonstrukcí bývalého kláštera voršilek v centru Brna. Kdy přesně vznikla, zatím není jasné. Podle odborníků byla nejspíš zazděna na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.
před 21 hhodinami

VideoAbych psal, musím být rozzlobený, říká punker Wattie Buchan

Skotští punkeři The Exploited vydali poslední album před více než dvaceti lety. „Důvodů je mnoho. Prošel jsem si depresí. Abych mohl psát punkovou hudbu, musím být rozzlobený. Přitom jsem už dlouho šťastný,“ vysvětlil frontman kapely Wattie Buchan. Rozhovor České televizi poskytl při vystoupení na festivalu Mighty Sounds v Táboře.
včera v 11:01

Hasiči v Brně zasahovali u požáru v rozvodně domova pro seniory

Hasiči v Brně v pondělí dopoledne zasahovali u požáru v rozvodně v domově pro seniory v ulici Kociánka. Ze zařízení se ještě před jejich příjezdem evakuovalo osmnáct lidí, dalším šesti pomohli s evakuací hasiči. Událost je bez zranění, sdělil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Na jihu Moravy jsou od rána vysoké teploty, které odpoledne mohou podle meteorologů dosahovat až 39 stupňů Celsia.
včeraAktualizovánovčera v 10:26

Metro C týden nepojede přes centrum Prahy

Pražské metro na lince C nepojede od soboty 4. července do pátku 10. července v úseku Nádraží Holešovice – Pražského povstání. Důvodem je modernizace zabezpečovacího zařízení. Cestující mohou využít náhradní autobusovou dopravu XC. Pražský dopravní podnik o tom informoval na webu.
včera v 10:23

Evropský pohled