Zlaté glóby ve znamení The Social Network

Los Angeles - Nejúspěšnějším filmem 68. filmových a televizních cen Zlatý glóbus se stal snímek o počátcích sociální sítě Facebook nazvaný The Social Network. Získal čtyři ocenění - za nejlepší film, scénář, režii a hudbu. Naopak favorizovaný film The King's Speech (Králova řeč) proměnil jenom jednu ze sedmi nominací. Cenu za nejlepší výkon v hlavní ženské roli obdržela Natalie Portmanová za ztvárnění baletky pronásledované paranoidními vizemi v dramatu Černá labuť. Mezi muži ve stejné kategorii uspěl Colin Firth. Ceny uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) a považují se za předzvěst Oscarů. The Social Network se tak po Zlatých glóbech může počítat mezi žhavé favority letošního oscarového klání.

Režisér vítězného snímku David Fincher se ale snažil záplavu příjemných zpráv krotit. „Osobně nesu ty báječné reakce, které tento film dosud získal, s nelibostí. Bojím se totiž, že bych na nich začal být závislý. Řekněme tedy, že jsou vážně příjemné,“ řekl po obdržení ceny za nejlepší režii. Za stejný snímek získal na ceremoniálu, který se tradičně odehrával v americkém Los Angeles, ocenění za nejlepší scénář Aaron Sorkin, za hudbu pak Atticus Ross a Trent Reznor, vůdčí duch hudebního projektu Nine Inch Nails.

Zcela na prázdno vyšel na Zlatých glóbech další kandidát na cenu za nejlepší film a velký hit loňského roku Počátek. Další uchazeč, boxerské drama The Fighter (Bojovník) obdrželo dvě ceny. Obě byly za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Získali je jeden z nejvíce obsazovaných herců posledních let Christian Bale, který stejně jako jeho kolegyně z filmu a v Česku méně známá herečka Melissa Leová získal cenu poprvé.

Cenu za nejlepší výkon v hlavní ženské roli obdržela Natalie Portmanová za ztvárnění baletky pronásledované paranoidními vizemi v dramatu Černá labuť. Mezi muži ve stejné kategorii uspěl Colin Firth. Získal tak jedinou sošku pro snímek The King's Speech o potížích krále Jiřího VI. s koktáním. Mezi televizními pořady se nejvíce dařilo muzikálovému seriálu Glee, který získal celkem tři ocenění. Příliš pozadu za ním nezůstalo gangsterské drama Impérium - Mafie v Atlantic City, které získalo dvě sošky.

Řekli při předávání

Scott Rudin, jeden z producentů filmu The Social Network: Chci poděkovat všem na Facebooku, Marku Zuckerbergovi za ochotu, že svolil použít předlohu svého života a práce pro příběh o komunikaci, která se týká každého z nás.

Colin Firth (Králova řeč): Díky, vážení kritici. Projít životem s tím, že si mě vážíte a hodnotíte mě, může být riskantní proces. A někdy potřebujete jen trochu útěchy a ujištění, že vás někdo vnímá. A za to moc děkuji.

Natalie Portmanová (Čená labuť): Děkuji také svému příteli Benjaminovi, který udělal pro snímek choreografii. Možná si ho pamatujete z filmu jako kluka, kterého se ptají: Spal bys s touhle holkou? A on říká: Ne. Podle mě je to ten nejlepší herec, protože on se mnou chce být.

Robert De Niro (cena za celoživotní dílo): Když mám zhustit čtyři dekády do tří minut, tak si myslím tohle: Vypadá to, že jsem dělal jenom hity, ale je tu řada ne tak slavných filmů, na které bych byl rád, aby se taky nezapomnělo.

Jednou z nich byla cena za nejlepší herecký výkon v televizním dramatu pro Steva Buscemiho. Jednu z cen dostala i hollywoodská legenda Al Pacino. Obdržel ji za ztvárnění lékaře nechvalně proslaveného euthanasiemi Jacka Kevorkiana v televizním dramatu Doktor Smrt. Zkrátka přitom na letošních Zlatých glóbech nepřišel ani jeho generační souputník a několikanásobný herecký partner Robert De Niro, jenž od herce Matta Damona převzal cenu Cecila B. DeMilleho za celoživotní dílo.

Letošní udělování Zlatých glóbů zastínilo obvinění členů pořadatelské Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu z korupce. Bývalý tiskový mluvčí HFPA Michael Russel podal u soudu v Los Angeles v pátek žalobu, v níž obviňuje zhruba 90 členů asociace z „neetických a možná nezákonných obchodů“ v souvislosti s udělováním těchto cen. Mnozí porotci, kteří rozhodují o nominacích, prý přijímají od filmových studií, producentů a distributorů dary a úhradu drahých cest. Asociace obvinění odmítla.