V Brně uvedli skladby, které téměř tři století nikdo neslyšel

3 minuty
V Brně uvedli zapomenuté symfonie Karla Kohauta
Zdroj: ČT24

V archivech po celém světě ležely mnoho desetiletí schované symfonie vídeňského rodáka s českými kořeny Karla Kohauta. Zapomenuté skladby teď zazněly ve Staré radnici v Brně v podání rakouského souboru Ars Antiqua Austria, který už má s nahráváním Kohautovy tvorby zkušenosti. Téměř po třech stoletích od jejich posledního uvedení.

Notové zápisy objevila muzikoložka Jana Franková, která se při svém doktorském studiu zabývala právě tvorbou Karla Kohauta. Části symfonií shromažďovala z archivů po celém světě, mimo jiné i z Moravské zemské knihovny.

„Naše fondy obsahují 4,5 milionu svazků a mnoho tajemství. Není to první klenot, který se u nás objevil, už v šedesátých letech se podařilo najít neznámou skladbu W. A. Mozarta,“ připomíná ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

Většina skladeb se nicméně dochovala na území bývalého rakouského císařství, kde se také Kohautova díla nejvíce uváděla. „Za jeho života se poměrně hrál, ale od té doby je prakticky neznámý,“ podotýká Franková.

Hrál s Mozartem, pak se na něj zapomnělo

Kohaut (uváděn také jako Carolus Ignatius Augustinus Cohaut či Karel Ignác Augustin Kohout) měl po rodičích české kořeny, narodil se ale v roce 1726 ve Vídni, kde také o necelých šedesát let později zemřel. Aby se uživil, pracoval jako tajemník v císařské kanceláři, nicméně Josef II. si ho oblíbil právě jako komponistu, mimo jiné mu věnoval zlaté hodinky za kantáty, které Kohaut složil na oslavu Josefova zvolení císařem. Společně koncertoval například společně s Josephem Haydnem nebo Mozartem.

Kohauta proslavila především virtuózní hra na barokní loutnu, přestože obliba tohoto nástroje v jeho době už klesala. Brněnský koncert nazvaný Z vídeňských salonů osmnáctého století ho však představil jako autora symfonií pro smyčce. Zazněly v komorním obsazení, jak se podobná hudba prováděla v salonech či na chrámových kůrech. Program byl doplněn mimo jiné právě skladbami Haydna a Mozarta. 

Koncert zároveň představil moderní edici objevených skladeb, která vychází ve spolupráci Jany Frankové, Moravské zemské knihovny a Nakladatelství Českého rozhlasu. Šest Kohautových symfonií tak budou moci znovuobjevit a hrát i další hudebníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Theodor Pištěk. Držitel Oscara, jehož uniformy nosí Hradní stráž

Ve věku 93 let zemřel malíř a výtvarník Theodor Pištěk, informovala o tom rodina. Za kostýmy k filmu Amadeus Miloše Formana získal v roce 1985 Oscara. Spolupráce s ním mu vynesla i Césara za Valmonta. S Formanem natočil i film Lid versus Larry Flynt. Jako malíř proslul fotorealistickou malbou hlavně automobilů, letadel a strojů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pohádky tisíce a jedné noci se vrací do kin, je na ně zase vidět

Po více než půlstoletí se na filmová plátna vrací Pohádky tisíce a jedné noci. Animovaný snímek Karla Zemana prošel u příležitosti sto patnáctého výročí narození tohoto tvůrce digitálním restaurováním. Podílela se na něm i režisérova dcera Ludmila, která je spoluautorkou výtvarné podoby původního dobrodružství námořníka Sindibáda.
před 20 hhodinami

Soud v USA poslal do vězení lékaře, který poskytl herci Perrymu ketamin

Soud v americkém Los Angeles poslal na 2,5 roku do vězení kalifornského lékaře za nelegální poskytnutí ketaminu Matthewovi Perrymu. Herec zemřel v roce 2023 kvůli předávkování touto látkou. Doktor Salvador Plasencia se už dříve přiznal k prodeji ketaminu Perrymu v týdnech před jeho smrtí, napsala agentura AP. Lékař je prvním odsouzeným v případu, v němž figuruje celkem pět obžalovaných, informují tiskové agentury.
3. 12. 2025

Záhada strašidelného zámku i Anděl Páně. ČT o Vánocích nabídne přes 120 pohádek

Letošní štědrovečerní pohádka České televize Záhada strašidelného zámku je hotová. Tvůrci na ní v těchto dnech dokončili poslední práce. Premiérový příběh pro nejsledovanější večer roku natočil režisér Ivo Macharáček, který je mimo jiné autorem Tajemství staré bambitky. Princeznu hraje Sofie Anna Švehlíková, prince Oskar Hes. ČT, která tradici premiérových příběhů na Štědrý den udržuje od roku 1993, nasazuje celkem do programu o letošních Vánocích více než 120 pohádek. Patří mezi ně také Anděl Páně. První díl tohoto filmu měl v kinech premiéru přesně před dvaceti lety. Letos ho ČT odvysílá 23. prosince. Kromě Vánoc se navíc letos Anděl Páně objeví na obrazovkách i v rámci silvestrovského speciálu Výborné show.
3. 12. 2025

Potřebujeme inspirativní příběhy, říkají Čermák a Pánek o Neporazitelných

Česká kina od listopadu promítají nový snímek Dana Pánka Neporazitelní. Inspirace k příběhu vzešla z událostí kolem mistrovství světa v parahokeji, které se hrálo v roce 2019 v Ostravě. „Obzvlášť v dnešní době potřebujeme takové inspirativní příběhy,“ zmínil Pánek v rozhovoru pro ČT24. „Vzbudí to emoce, které v nás možná už usínají, a uvědomíme si, že každý člověk může být hrdina,“ souhlasí Hynek Čermák. V hereckém obsazení se objevuje také Ivan Trojan, Lenka Vlasáková nebo Vanda Hybnerová.
3. 12. 2025

Sedláčková objevuje erotická léta Toyen

Tvorbě a životu významné české surrealistické malířky se věnuje další kniha. Dílem Toyen – léta erotická autorka Andrea Sedláčková volně navazuje na dřívější pojednání o této výtvarnici.
3. 12. 2025

„Od řízku k růstu.“ Vánoční festival zlozvyků v Brně je alternativou ke stresu

Povinný úklid, spousta svařáčků a hádek, předsevzetí, že „zítra začnu“, a dědeček, který olizuje cukroví. Vše, co lidem vadí na svátcích, sdílí Vánoční festival zlozvyků. Koná se v Brně a nechce jen pobavit, ale především nabídnout alternativu k adventnímu konzumu a stresu a s nadsázkou možná i podnět k životní změně. Za akcí stojí umělkyně Kateřina Šedá, která o zlozvycích navíc vydává i knihu.
3. 12. 2025

I v církvi se hřeší, ukazuje komedie Kardinální chyba

Ve hře Kardinální chyba navštíví papež malou německou diecézi, čímž vyvolá řadu zmatků. Komedii, která se vysmívá přetvářce a přehnaným ambicím, uvádí Národní divadlo moravskoslezské v české premiéře.
3. 12. 2025
Načítání...