The Roots v Praze - ještě lepší koncert, než jsme doufali

Praha - Po čtyřleté odmlce se do Česka vrátili klasici hip hopu, filadelfští The Roots. Kapelu provází renomé nejlepšího živého hiphopového vystoupení, a očekávání tak byla pořádně vysoká. Velká očekávání obvykle provází hluboké zklamání, jenže tohle pravidlo naštěstí neplatilo pro pražský koncert, o kterém snad ani nejde mluvit jinak než v superlativech.

Už před samotným koncertem se potvrdilo, že The Roots se hodně vymykají tradiční představě o hiphopové kapele. Jen podle složení publika, které se sešlo v úterý večer v pražském Lucerna Music Baru, bylo jasné, že tahle filadelfská banda překračuje žánrovou škatulku hip hopu. Namísto omladiny s kšiltovkami a na vysokých podpatcích se před Lucernou srocovali hudební fanoušci všech věkových kategorií i nejrůznějších módních stylů.

Lucerna Music Bar byl beznadějně vyprodaný a koncertu by bezpochyby neuškodil prostor větší, než jaký skýtá klub na Václavském náměstí. Spíš naopak. Ale to by se dalo označit za jedinou drobnou kaňku na celém večeru.

Na živo bez dýdžeje

The Roots nastoupili na pódium kolem desáté hodiny v sestavě s dvěma bicími, basovou a sólovou kytarou, klávesami a suzafonem. Žádný DJ a jediný MC - jeden ze zakládajících členů kapely Black Though. V Praze s The Roots vystupoval i známý producent a mnohonásobný držitel cen Grammy James Poyser, který se posadil za klávesy.

Samotný koncert se snad nedá ani popsat jinak než jako „jízda“. Neunavitelný Tuba Gooding jr. poletující po pódiu s obrovským suzafonem, hypnotický kytarista Captain Kirk Douglas, výborní bubeníci i sebejistý Black Though si okamžitě získali publikum a postupem času nadšení davu jen gradovalo.

Kam se hrabou desky

Pokud se na základě albových nahrávek říká, že The Roots překračují žánrové hranice hip hopu, tak pro živé vystoupení to platí tak ještě o tisíc procent víc. Chvílemi koncert připomínal spíš jam, chvílemi to byl v Lucerna Music Baru nefalšovaný rokenrolový nářez. I samotní The Roots si koncert očividně užívali a svoji energii dokázali bezpečně přenést na rozjařené publikum.

The Roots jednoznačně prokázali, proč se o nich proslýchá, že na živo jsou nejlepší hiphopovou kapelou. Paradoxně i proto, že vlastně nehrají moc hip hop - přinejmenším z hlediska běžného přístupu k tomuhle žánru. Každopádně když večer končil, asi se v Lucerně nenašel nikdo, kdo by odcházel nespokojený.