Štěstí hledejte na Národní 36!

Praha – Od 15. do 22. října se v nevyužívané budově bývalého ÚLUVu (Ústředí lidové umělecké tvorby) pod sloganem Štěstí hledejte na Národní 36! zabydlí mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Hlavním lákadlem v rámci projektu Místa činu, jehož cílem je oživovat zanedbané, ohrožené, ale jinak zajímavé prostory, se stane rozsáhlá výstava současného českého umění nazvaná Štěstí. Připravuje ji dvacet tři předních tuzemských kurátorů a šedesát umělců, kteří přinesou ve dvou patrech své vlastní pohledy na téma štěstí v současném životě.

„Oslovení umělci nepracují pouze s daným tématem, ale reagují také na samotný prostor ÚLUVu,“ říká Denisa Václavová, dramaturgyně programu. Od soboty ožije objekt ÚLUVu, který byl roku 1936 architektem Oldřichem Starým koncipován původně jako galerijní a reprezentační prostor, také dalšími akcemi: videoartem, instalacemi, divadelními představeními, symposii, přednáškami o architektuře, komentovanými procházkami, DJs party a nebude chybět umělecký bar a knihkupectví s uměleckými knihami. Souběžně s výstavou se rozběhne festivalový program také na dalších místech. 

Reportáž Petra Viziny (zdroj: ČT24)

Festival 4+4 dny v pohybu letos proběhne od 15. do 22. října kromě ÚLUVu také v divadle Archa, divadle Alfred ve dvoře, MeetFactory, Hale ALTA 30, ve Vršovicích a na dalších místech. K letošním dalším zahraničním hostům patří dále například nejvtipnější skandinávský soubor Jo Strømgren Kompani s představením o pijácích kávy, projekt brazilského herce, režiséra a producenta Joelsona Gussona nazvaný Cyborg Manifesto na téma kultu krásy a plastické chirurgie, premiéra „supermanovského“ živelného představení předního česko-italského tanečního souboru Deja Donne, projekt Haircuts By Children (Nechte se ostříhat dětmi) kanadských Mammalian Diving Reflex, nebo provokativní a vizuálně působivá inscenace Ökö slovensko- švýcarského souboru T-d´U v režii Martina Kukučky, polovina dua SKUTR.

Na letošním festivalu představí premiéry také čeští tvůrci: režisér, scénárista a herec Jiří Havelka s divadlem Vosto5 uvede nové představení Pérák – Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!, výjimečný režisér a divadelní publicista Jiří Adámek připravuje se souborem Boca Loca Lab premiéru nového představení Požár, soubor Handa Gote Research & Development a choreografka a tanečnice Veronika Švábová ve svém novém představení Mraky pátrá po dějinách vlastní rodiny, a pražskou premiéru svého nového představení Suna No Onna (Písečná žena) uvede také choreografka Lea Švejdová a soubor NANOHACH.

Část letošního projektu Místa činu se odehrává také ve čtvrti Vršovice, kde proběhnou komentované procházky po industriálních stavbách, přednáška o pražském potoku Botiči či bude otevřena galerie současného umění v nevyužívané vršovické proluce.

  • Cyborg Manifesto zdroj: ArtsMarketing
  • Deja Donne zdroj: ArsMarketing

Hlavním programem je 22. října sportovně-umělecký večer nazvaný Bohémové na Bohemce s podtitulem „Co se stane, když se umělec netrefí do míče“ vytvořený pro stadion Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku, na kterém se podílí řada umělců. „Na stadion vypustíme blíže nespecifikované stádo umělců, kteří ctí pouze svou ničím nespoutanou imaginaci. To vše v průběhu standardního fotbalového tréninku. Experiment, jehož výsledek změní svět fotbalu navždy. Jako už tolikrát na Bohemce,“ lákají na neobvyklou akci tvůrci.