Schön Sicílie: V Isnellu se dívají Pánu Bohu do oken (a to doslova)

Isnello (Sicílie) – Malé městečko Isnello, ležící v pohoří Madonie na severu Sicílie, je dokladem toho, že kulturní a společenské vyžití nezáleží na velikosti města a počtu jeho obyvatel, ale na iniciativě i třeba jednoho člověka. Toto horské město, malebně rozložené na úpatí skály v nadmořské výšce 800 metrů, čítá asi 1 000 obyvatel, ovšem, především zásluhou profesora Marka Morelliho, geologa, zakladatele a ředitele Muzea planetárních věd v Pratu, se pomalu stává vrcholným střediskem nejen evropské astronomie.

Ruku v ruce se starostou města Giuseppem Mogaverem se již několik let podílejí na vzniku Astronomického parku Madonie, jehož centrem by mělo být právě Isnello. Jejich snaha přivádí do poměrně málo navštěvovaných, byť vskutku krásných hor nejen turisty a zájemce o astronomii, ale pozvedá kulturnost celého města. Každé léto se zde, v místě prý s nejčistší oblohou Evropy, pořádá festival astronomie Hudba a hvězdy a zároveň se otevírají kurzy Školy astronomie.

Spojení vědecké práce a malého sicilského města s početnou religiózní komunitou i mnohými tradicemi s sebou přináší někdy až paradoxní situace. Například, při procházce po místním korzu narazíte na naučnou astronomickou stezku, v jejímž centru se tyčí kříž božích muk, pokračujete-li dál, setkáte se s poměrně moderní a ojedinělou ženskou jezdeckou sochou, která ovšem nezapře inspiraci vycházející ze soch všech možných madon s dítětem. Originální a nápadité propojení pak přináší výstava v místním muzeu, kde pořadatelé spojili stálou expozici regionálních krajek s expozicí mapující výskyt meteoritů na Zemi.

Ovšem nejparadoxnější akce, alespoň z mého pohledu, se konala v rámci slavnostního večera, kterým se otevírala letní astronomická škola. Místní dechový orchestr, poté co prošel ulicemi města, své vystoupení zakončil v kostele. Početné publikum vděčně přijalo několik skladeb, jejichž autorem nebyl nikdo menší než slavný Nino Rota.

Obyvatelé Isnella i přespolní návštěvníci, povzbuzení gestem dirigenta, se při známé rytmické melodii v jednu chvíli spontánně roztleskali a pranic jim v tom nepřekážela posvátnost místa, kde se nacházeli. Aby těch paradoxů nebylo málo, po koncertě se před bohatým barokním oltářem spustilo plátno, na kterém byl promítnut film doprovázející populárně naučnou přednášku o vědeckém studiu hvězd a dobývání kosmu.

Isnello
Zdroj: ČT24/Marie Třešňáková

Připadalo mi to vskutku dosti absurdní, příjemné, kulturní, možná přínosné, ale fakt absurdní. Rozhlížela jsem se kolem a pobaveně pozorovala do rytmu tleskající lidi, a říkala si, tak takhle to vypadá, když se lidstvo dívá Pánu Bohu do oken.

No, Sicílie mě opět ve výčtu svých protikladů nezklamala.

Článek je příspěvkem z letního cyklu SCHÖN SICÍLIE – nepravidelných kulturních zpráv z pravidelného pobytu webové zpravodajky Marie Schön na tomto ostrově. O Sicílii napsala také knihu, která je výběrem z jejích cestovatelských postřehů. Přečíst si je můžete na webu ČT24.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kubáník vyhořel a napsal o tom hru. Na Terapii chodí k Boudové

Svou nejnovější inscenaci odehraje Slovácké divadlo na uherskohradišťské poliklinice. Diváky tak ještě více vtáhne do děje hry z terapeutického prostředí a s prvky thrilleru. Novinku Terapie napsal Josef Kubáník, který v ní zároveň hraje klienta terapeutky v podání Nely Boudové. Oba – a jediní – herci představení mají s tématem i svou mimodivadelní zkušenost.
před 54 mminutami

Už si nemyslím, že svět je peklo, říká Fiala z Mňágy a Žďorp

Kapela Mňága a Žďorp zůstává i po více než třech dekádách stabilním úkazem českého rocku. Dokládá to nedávná – a pro skupinu první – cena Anděl za poslední album Hoříš? Hořím! „Stojí za tím možná trošku sobecké rozhodnutí dojet zbytek kariéry a vlastně i života fakt pořádně,“ poznamenal k úspěchu novinky frontman Petr Fiala v Interview ČT24 vedeném Terezou Willoughby.
před 4 hhodinami

Satelity ukázaly památky UNESCO z vesmíru

V rámci Mezinárodního dne památek a sídel se Evropská vesmírná agentura spojila s organizací UNESCO, aby společně přiblížily krásu i křehkost míst, která uchovávají společnou paměť lidstva. Zároveň zdůrazňují, že ať už jde o kulturní památky, nebo přírodní divy, tato místa vyprávějí příběh o tom, kým jsme. Jejich zachování není jen naší povinností, ale také závazkem vůči budoucím generacím.
před 6 hhodinami

VideoSedm let od požáru Notre-Dame stále uniká jeho příčina

Ani sedm let od požáru pařížské katedrály Notre-Dame není jasná jeho příčina. Podle nejnovějších informací deníku Le Figaro mohlo uvnitř historické památky začít hořet už dřív než 15. dubna. Za hlavní příčinu požáru se stále považuje zkrat na elektrické instalaci, vyšetřovatelé naopak zcela vyloučili možnost, že by ho mohl způsobit nedopalek od cigarety nebo že někdo požár založil úmyslně. Na rekonstrukci katedrály se vybralo 850 milionů eur (20,6 miliardy korun). Nyní se mimo jiné vede polemika o tom, zdali je moudré nahradit část historických vitráží moderními.
před 19 hhodinami

Kočka na kolejích v divadle Mana prověřuje lásku

Vršovické divadlo Mana sáhlo po psychologickém dramatu Josefa Topola Kočka na kolejích. Příběh o rozpadajícím se vztahu a lidské nejistotě v šedesátých letech proslavil herec Jan Tříska. Nové nastudování je příležitostí pro Bořivoje Čermáka a Emu Klangovou Businskou.
včera v 11:00

Studenti UMPRUM vezou do města módy textilní odpad

Studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) představí na Týdnu designu v Miláně svou instalaci s názvem Wasted Waste. Na přehlídce designérských značek upozorňuje na narůstající objem textilního odpadu a neudržitelnou výrobu. Expozice inspirovaná třídírnou v Broumově ukazuje, že recyklace sama o sobě nestačí.
včera v 10:00

Knihou roku 2025 se stala Mariborská hypnóza

Mariborská hypnóza Dory Kaprálové získala ocenění Kniha roku 2025, hlavní cenu soutěže Magnesia Litera. Podle poroty v ní autorka postupy blízkými magickému realismu líčí příběhy skutečné i smyšlené. Literární ocenění se udělovalo v jedenácti kategoriích – od prózy či knih pro děti a mládež přes nakladatelský čin a překlady až po humoristické počiny.
18. 4. 2026Aktualizováno18. 4. 2026

Pokračování počítačové hry Kingdom Come získalo cenu BAFTA za nejlepší příběh

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance 2 českého studia Warhorse získala cenu BAFTA v kategorii nejlepší příběh. V konkurenci pěti dalších nominovaných děl porazila i úspěšnou francouzskou hru Clair Obscur: Expedition 33, která v letošním ročníku získala cenu za nejlepší hru roku.
18. 4. 2026
Načítání...