Recenze: Purity Ring nadchli Roxy. „Nejlepší koncert,“ vzkazuje kapela

Purity Ring, kanadské future popové duo Megan James a Corin Roddick, zavítali do České republiky „až na třetí pokus“, když naše luhy a háje minuli jak v rámci tour k první desce Shrines, tak při první fázi koncertní šňůry k druhému albu Another Eternity. Čekání se ale vyplatilo a slušně zaplněná pražská Roxy se ve čtvrtek večer loučila s Purity Ring divokým a upřímně míněným aplausem.

Purity Ring v Praze v plné kráse předvedli, že přestože se jedná o kapelu aktivní sotva čtyři roky, mají za sebou Megan James s Corinem Roddickem dlouhou řadu koncertů. Jejich vystoupení mělo pečlivou, dobře promyšlenou a zřejmě i mnohokrát ozkoušenou hudební dramaturgii, jež organicky prolínala skladby z první, eklektičtější a kritiky nadmíru dobře hodnocené desky Shrines s přímočařejšími a otevřeněji popovými písněmi z alba druhého.

Koncert Purity Ring otevřeli blokem skladeb z Another Eternity, které navnadily početné a už tak pozitivně naladěné publikum. Roxy si pak James s Roddickem definitivně podmanii sérií písní ze Shrines v čele s Belispeak, Obedear a Lofticries a celé vystoupení gradovalo k závěru, jejž otevřely asi nejtanečnější věci z repertoáru Purity Ring Flood on the Floor a Dust Hymn. Koncert pak završily za nadšených ovací davu písně Fineshrine a Begin Again.

Purity Ring
Zdroj: Kamila Mekýšová

Skvělého publika si podle ohlasů ze zákulisí užívali i Corrin Rodick a Megan James, kteří si prý nemohli vynachválit živě reagující a na jejich hudbu naladěný dav. Což do značné míry potvrzuje i tweet kapely: 

Autor těchto řádek zhlédl identickou koncertní show Purity Ring již před půl rokem v amsterdamském klubu Melkweg a může jen potvrdit, že atmosféra holandského koncertu byla oproti pražskému vystoupení o poznání sterilnější, což se podepsalo i na zaujetí a entusiasmu kapely na pódiu.

Poslouchání očima

Duo James a Rodicck se naživo nesnaží své skladby po hudební stránce nijak výrazně šperkovat a znějí takříkajíc „jako z cédéčka“. (Což není míněno jako kritika či hodnocení, ale jako prosté konstatování skutečnosti.) O to větší důraz však Purity Ring kladou na scénografii a vizuální stránku svých vystoupení, která se tak stává výraznou složkou koncertního zážitku.

Purity Ring
Zdroj: Kamila Mekýšová

Dominantním prvkem scény jsou ze stropu spouštěné, cudně bílé řetězy drobných kulatých světel, jež zavírají krajní třetiny pódia a jež jsou samy o sobě vizuálně stimulujícím prvkem. V souhře s hudbou se v různých kreacích zabarvují a blikají, čímž v mnoha případech skvěle podporují gradaci skladeb.

Ve středu scény je prostor pro Roddicka a jeho pultík opentlený bílými krystaly, jež fungují jako midi kontroler a s údery se rozsvěcují, aby doplňovaly zbylé světelné efekty. Pověstnou třešničkou na dortu je pak skladba Sea Castle, při níž si Megan James nechá přinést velmi specifický midi kontroler sestavený z reflektorů do tvaru vějíře. Při každém úderu vystřelí vzhůru proud světla, který Megan odráží drobnými zrcadélky do publika a vytváří tak zcela magické momentky.

Purity Ring
Zdroj: Kamila Mekýšová

Opomenout nelze ani Empress Of, elektro písničkářku, jež Purity Ring předskakovala. V New Yorku usazená hudebnice nedávno vydala skvěle hodnocené album Me a v Praze dokázala, že by klidně vyprodala i samostatný koncert. Takto byla alespoň více než důstojným předkrmem před očekávanou hlavní hvězdou večera.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...