První internetový orchestr světa hrál v Carnegie Hall

New York - Ve vyprodané newyorské Carnegie Hall vystoupil ve středu devadesátičlenný orchestr složený z hudebníků ze 32 zemí. Vybráni byli na základě záznamů svých vystoupení zveřejněných na serveru YouTube. Mezi devadesátkou hudebníků byli také tři Češi - houslista Jakub Fišer, violista Ondřej Martinovský a violoncellista Michal Greco. Koncert je možné zhlédnout na YouTube.

„Bylo to skvělé, absolutně nad moje očekávání,“ řekl ČT těsně po skončení koncertu Michal Greco, viloncellista Filharmonie Brno. „Měl jsem trochu starost s tím, že byly jen dva dny zkoušek a program byl hodně těžký - byl to průřez od 16. do 21. století. Ukázalo se, že i amatéři mohou být úžasnými muzikanty, všichni do toho dali všechno, užívali si to a projevilo se to ve výsledku,“ dodal hudebník s mnoha zahraničními zkušenostmi, který ale za svůj domov stále považuje Brno.

90 vyvolených

Do výběru se v prosinci a lednu přihlásilo 3 tisíce lidí. Do užšího kola jich 200 vybrali experti z prestižních hudebních těles, například filharmonici z Berlína, New Yorku, Hongkongu a San Franciska. V únoru pak o vítězích rozhodli diváci a posluchači klipů na serveru YouTube.

Stránku www.youtube.com/symphony ještě před koncertem vyhledalo 15 milionů lidí z 200 zemí a teritorií. Finalisté pak byli pozváni na třídenní soustředění, aby se sehráli.

„Když jsem se do toho kouknul, řekl jsem si, proč to nezkusit,“ říká houslista Jakub Fišer. V orchestru jsou hudebníci od 15 do 55 let ze čtyř kontinentů. Orchestr řídil americký dirigent a držitel několika cen Grammy Michael Tilson Thomas. Program byl složen z Canzon Septimi Toni renesančního italského autora Giovaniho Gabrieliho, části 4. Symfonie Johannesa Brahmse, skladby Oblaka z díla Nokturna Clauda Debussyho, závěru 4. Symfonie Petra Iljiče Čajkovského a dalších děl různých autorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vznikl film o českém esu RAF. Osamělý vlk válčil na vlastní pěst

Dokudrama Osamělý vlk přibližuje osudy hrdiny druhé světové války Josefa Františka. Jeden z nejvýznamnějších československých pilotů přispěl v bitvě o Británii k neúspěchu nacistů. Hraný snímek s dokumentárními prvky vznikl v koprodukci České televize a od 26. srpna ho uvádějí kina.
před 10 hhodinami

Festivalů přibývá, zejména těch regionálních

Počet hudebních festivalů v Česku roste. Vyplývá to z předběžných dat Národního institutu pro kulturu. Vznikají zejména ty s regionálním dosahem.
včera v 16:24

Soundtrack Poděbrady promítne Tmavomodrý svět s živou hudbou

V Poděbradech začíná mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack. Jedenáctý ročník mimo jiné připomene hudbu spojenou s tvorbou Zdeňka Svěráka. Za doprovodu orchestru promítne film Tmavomodrý svět.
včera v 13:53

VideoFilmové premiéry: Sci-fi Vzhlížet ke hvězdám či animované Tajemství džungle

Sci-fi Ridleyho Scotta Vzhlížet ke hvězdám se odehrává deset let po apokalypse. Pilot v podání Jacoba Elordiho se vydává do neznáma, protože zachytí tajemný radiový signál. Thriller Vzpoura rozšiřuje portfolio akčních hrdinů Jasona Stathama. Tentokrát představuje soukromého bezpečnostního specialistu, který při útěku po vraždě svého zaměstnavatele odhalí mezinárodní spiknutí. Animovaná dobrodružná komedie Tajemství džungle vznikla ve spolupráci českých, lotyšských a polských tvůrců. Vypráví o nezapomenutelné prázdninové výpravě do amazonského pralesa, kterou zažije malá Elisabeth se svým bratrem. A v dokudramatu Osamělý vlk přibližuje režisér Ondřej Veverka divákům život a bojové osudy stíhače RAF Josefa Františka.
včera v 12:07

„Tečky létají všude.“ Zemřela avantgardní umělkyně Jajoi Kusamaová

Ve věku 97 let zemřela japonská avantgardní umělkyně Jajoi Kusamaová. Po celém světě se proslavila díly, do nichž promítala vlastní halucinace. Ať už se jednalo o malby poseté jasně barevnými tečkami, sochy dýní, či zrcadlové instalace budící dojem nekonečna.
včera v 11:27

Rusko zničilo třetinu roční ukrajinské knižní produkce, odvětví je na hranici kolapsu

Rusko pokračuje v devastaci ukrajinského kulturního dědictví. V poslední době zesílilo útoky na válkou již tak ohrožený knižní trh – během léta zničilo ve skladech či tiskárnách třetinu roční produkce ukrajinských nakladatelů včetně velké části učebnic. Představitelé odvětví varují před kolapsem sektoru, který by Ukrajině vzal právo mluvit vlastním hlasem.
včera v 06:00

O bezplatné nedělní prohlídky na hradech je velký zájem, rezervace rychle mizí

Více než šedesát hradů a zámků ze 105 zapojených do nedělních bezplatných prohlídek už má plno, vyplývá z aktuálních údajů na webu Národního památkového ústavu (NPÚ) a jednotlivých památek. Na dalších objektech zbývají poslední volné termíny k rezervaci. V neděli 30. srpna se státní památky mimořádně poprvé otevřou zdarma v rámci projektu Dostupná kultura pro všechny, který vyhlásilo ministerstvo kultury.
26. 8. 2026

Střelci na královnu ukazují v Opavě veřejné umění ze socialismu

V opavském Domě umění vystavují sochy a reliéfy, které bývaly k vidění ve veřejném prostoru Moravskoslezského kraje za období socialismu. Na výstavu nazvanou Střelci na královnu se vešlo sedmdesát děl.
26. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.