Princ malířů Rubens provětral londýnským galeristům peněženky

Londýn - Londýnská Royal Academy of Arts představuje cenná díla vlámského malíře Petera Paula Rubense. Ten byl často spojován s přezdívkou „princ malířů“. „Odvážné tvrzení? Posuďte sami,“ vybízí návštěvníky galerie prostřednictvím expozice Rubens a jeho odkaz (Od Van Dycka po Cézanna). Nejnákladnější přehlídku obrazů otevřou Britové 24. ledna.

Rubensova plátna ovládla londýnskou galerii (zdroj: ČT24)

Rubens získal pověst největšího barokního malíře na sever od Alp. Soustředil se na portréty ale i krajinky, nevyhýbal se ani náboženské či mytologické tématice. Nejvíc ho proslavila zobrazení korpulentních mladých žen, které byly v 17. století považovány za ideál krásy.

Umělce dost ovlivnila Itálie, kde pobýval jako malíř na šlechtickém dvoře. „V jeho dílech je cítit vliv Tiziana, Michelangela a jiných italských umělců. Vzal si od každého něco a proměnil to ve vlastní originální styl,“ tvrdí kurátor Nico Van Hout.

Jiní odborníci se na Rubensova plátna dívají jako na film. Dost často totiž zobrazoval napětí a pohyb. „V jeho obrazech je tolik dynamiky. Příběhy, které na plátně vypráví, působí až filmově,“ potvrzuje výtvarná kritička Estelle Lovattová. Dojem pohybu vytvářel pomocí rozmazaných obrysů. To ovlivnilo a bylo inspirací pro mnoho dalších umělců, jak zachytit na obraze dynamiku v době, kdy ještě dávno neexistoval film.

Svůj prostor dostávají v Londýně také ti, které Rubens ovlivnil – třeba Rembrandt nebo Picasso. I proto patří mezi nejrozsáhlejší a nejdražší v Royal Academy of Arts.