Prezidentem Herecké asociace je Jiří Hromada

Praha - Valná hromada Herecké asociace zvolila na svém nedělním zasedání v Činoherním klubu do funkce svého prezidenta po odstupujícím Václavu Postráneckém jednomyslně herce Jiřího Hromadu. Oznámila to tato nezávislá profesní odborová organizace výkonných umělců, která organizuje například udělování cen Thálie, podílí se na přehlídkách Novoměstský hrnec smíchu či dabingové ceně Františka Filipovského. Postránecký stál v čele asociace od května 2005. Ve funkci tehdy nahradil Jana Teplého, který ji vedl čtrnáct let.

Herec, dabér a politik Jiří Hromada je známým propagátorem práv homosexuálů, v letech 2001 až 2006 byl předsedou Gay iniciativy v ČR. V létě 2008 odstoupil kvůli onemocnění rakovinou z pražské kandidátky zelených pro podzimní senátní volby. Od začátku 90. let je Hromada hercem na volné noze, ztvárnil stovky rolí v rozhlase, televizi, dabingu i na filmovém plátně.

Jiří Hromada se narodil 14. června 1958 v Chomutově, na přelomu 70. a 80. let vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění. Stal se členem hereckého souboru někdejšího Divadla E. F. Buriana, kde během desítky sezon ztvárnil přes šest desítek rolí. Po listopadu 1989 byl šéfredaktorem kulturně společenského gay a lesbického měsíčníku SOHO Revue. Jako poradce působil na Úřadu vlády, od loňska byl i poradcem prezidenta Herecké asociace Václava Postráneckého.

Herecká asociace sdružuje přes devět set členů. Jejím posláním a cílem je zejména ochrana a prosazování profesních práv a zájmů členů v oblasti pracovněprávní a sociální, práv v oblasti užití jejich uměleckých výkonů, jakož i ochrana a prosazování jevištního dramatického umění jako jednoho ze základních atributů národního kulturního dědictví.

Vydáno pod