PŘEHLEDNĚ o MFF v Karlových Varech: doprava, ubytování, vstupenky a mimofilmová lákadla

V Karlových Varech startuje 57. ročník mezinárodního filmového festivalu. V 18:00 proběhne slavnostní zahájení ve velkém sále Hotelu Thermal, kde mimo jiné převezme oscarový herec Russell Crowe Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. I proto míří do lázeňského města nespočet návštěvníků, pro které je připraven bohatý program. Jak se v současnosti do Varů dopravit? Kde zaparkovat? Kde se ubytovat a co všechno je pro filmové nadšence připraveno?

Kromě Crowea ze slavných jmen dorazí jako hosté Ewan McGregor, Alicia Vikanderová nebo Robin Wrightová, což spolu s desítkami snímků včetně mnoha premiér představuje hlavní lákadlo pro filmové příznivce.

Pro ně je jednou z prvních otázek doprava do padesátitisícového lázeňského města. Pokud zvolí přepravu autem, tak vzhledem k tomu, že se řada hotelů včetně ústředního Thermalu nachází v pěší zóně, je nutné si ověřit dostupnost parkování u ubytovacích zařízení. Využít lze také veřejná placená parkoviště.

Cestovat do Varů je pochopitelně možné i autobusem nebo vlakem – obě nádraží jsou v docházkové vzdálenosti (zhruba patnáct minut) od Hotelu Thermal, kde si lze mimo jiné vyzvednout Festival Pass, vstupenky či pořídit festivalový merch. Frekvence spojů, například z Prahy, je velká – ovšem některé, hlavně v exponovaných termínech, jsou už vyprodané.    

Vstupenky a transport po městě

Vstupenky na filmy lze pořídit jen na místě ve Varech. Podle toho, na jak dlouho lidé přijíždějí a kolik snímků za den chtějí zhlédnout, mají na výběr. Buď si kupovat vstupenky jednotlivě, nebo si pořídit Festival Pass (denní, třídenní, pětidenní nebo na celý MFF), s nímž lze získat až tři vstupenky na tři různé filmy denně zdarma. Přičemž s passem je také možné lístky rezervovat nebo zkusit jít i bez konkrétní vstupenky – pět minut před začátkem promítání lidé s passem obsazují prázdná místa v sále, těch ovšem nemusí být dost. Vstupenky se do prodeje spouští každý den v 7:00, a to na představení v daném dni a v tom následujícím.

Návštěvníci s platnou vstupenkou mohou využít přímo ve městě tři autobusové linky – F1, F2, F3. Jezdí po celou dobu konání MFF (od 30. června do 8. července) do všech festivalových míst včetně stanového městečka. Linka F1 je navíc prodloužena do 9. července.

Kromě festivalových spojů je samozřejmě možné cestovat po městě i městskou hromadnou dopravou. Ke stažení je aplikace Vary Virtual, díky které lze snadno najít spojení, koupit jízdenky na jiné než festivalové linky nebo zjistit stav dopravy. Navíc je skrze aplikaci možné zakoupit parkovací lístek nebo povolenku ke vjezdu do lázeňského území.

Ve městě je pak celá škála ubytovacích možností – od pětihvězdičkových hotelů v blízkosti kolonád až po stanové městečko.

Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků bylo bezesporu rozumné zajistit si nocleh v dostatečném předstihu, ale organizátoři MFF mysleli také na spontánní rozhodnutí filmových nadšenců, pro které připravili možnost last-minute ubytování, jež poskytuje přímo festival. Hotelové kapacity z nevyužitých festivalových rezerv jsou aktualizovány každý den – a co je důležité, jsou nabízeny se slevou.

Nabídka last-minute ubytování je v počátku MFF zpravidla limitovaná, ale ve druhé polovině festivalu lze podle organizátorů očekávat více volných kapacit. 

Co se týče kapacit kinosálů, liší se výrazně. Základnu festivalu tvoří Hotel Thermal, kde se nachází hned šest sálů – největší pro 1146 diváků, nejmenší pro 63 diváků. Zbytek je rozmístěn na dalších šesti lokalitách ve městě – například v Divadle Husovka, v Grandhotelu Pupp nebo v Karlovarském městském divadle. 

Crowe jako muzikant a další mimofilmová lákadla

Oscarový Gladiátor Crowe se v pátek představí i jako muzikant. Na úvod 57. ročníku festivalu, konkrétně od 22:45, totiž zahraje se svou kapelou Indoor Garden Party. Od 19:00 vystoupí také britská kapela Morcheeba.   

V rámci doprovodného programu to ovšem ani zdaleka není všechno. Vedle Hotelu Thermal bude pro filmové nadšence denně otevřeno (od 11:00 do 15:00) multifunkční festivalové centrum. Naplánována je řada rozhovorů s hosty MFF, návštěvníci si budou moci ale také zasoutěžit ve filmovém kvízu. Večerní a noční čas bude patřit hudbě a DJům.

Ve Dvořákových sadech bude fanouškovská zóna a na Divadelním náměstí má sídlo Dům České televize – proběhnou zde jak setkání, besedy a workshopy s filmovými a televizními tvůrci či herci, tak podvečerní koncerty. Pro děti jsou připraveny taneční a výtvarné programy, setkávání a focení s pohádkovými postavami nebo fotostudio ČT :D.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
včera v 07:00

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...