Pražské jaro zakončil Dvořák pod taktovkou Eliahu Inbala

Praha - Idylická a radostná Dvořákova Symfonie číslo osm a naopak meditativně laděná kantáta Te Deum zakončila dnes večer třítýdenní mezinárodní hudební přehlídku Pražské jaro. Při závěrečném koncertu 64. ročníku se za dirigentský pultík v Obecním domě postavil Izraelec Eliahu Inbal, budoucí šéfdirigent České filharmonie. Pražské jaro letos nabídlo téměř šedesát symfonických, komorních a jazzových koncertů a recitálů a osm divadelních představení.

České filharmoniky doprovodila dnes večer v sólových partech maďarská sopranistka Adrienna Mikschová a mladý český basbarytonista Adam Plachetka, doplnil je Pražský filharmonický sbor. Kvůli přetrvávajícímu sporu o autorská práva k nahrávkám v České filharmonii se však koncert nenahrával.

Největší zájem vzbudil Flórez, Bělohlávek nebo Drážďanská filharmonie

Podle ředitele festivalu Romana Bělora byl letos největší zájem o recitál Juana Diega Flóreze, koncert Drážďanské filharmonie s legendárním dirigentem Kurtem Masurem a světovou houslovou hvězdou Anne-Sophií Mutterovou a také koncert Pražské komorní filharmonie s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

S velkým zájmem se setkal i zahajovací koncert. Pražské jaro zahajuje vždy 12. května, ve výroční den úmrtí skladatele Bedřicha Smetany, jeho cyklem symfonických básní Má vlast. Tradice festivalu sahá až do roku 1946, kdy byl festival založen, za přispění především České filharmonie, na oslavu konce 2. světové války.

Vstupenky jaro neuživí

Prodej vstupenek podle pořadatelů přehlídky překračuje v posledních šesti letech 80 procent. Pouze dva až tři koncerty si na sebe ale skutečně vydělají. Příjmy z prodeje vstupenek tvoří zhruba 18 procent rozpočtu, což je z hlediska celoročního rozpočtu festivalu méně než pětinová návratnost.

„Musí se na to nahlížet tak, že klasická kultura je součástí vzdělávacího systému, a je pak na publiku, jestli nabídku využije. Všude musí být tento typ kultury podporován buď ze státních, nebo soukromých zdrojů,“ domnívá se Roman Bělor. Celkový roční rozpočet Pražského jara činí okolo 70 milionů korun, zhruba polovinu nákladů pokrývají příspěvky od sponzorů.

Pokračování příště…
Jubilejní ročník Pražského jara 2010 zahájí Pražská komorní filharmonie se svým mladým šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Přehlídka si připomene také výročí Bohuslava Martinů a Gustava Mahlera. Mahlerovou tvorbou například provede Maďarská národní filharmonie s dirigentem Zoltánem Kocsisem a Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu s Herbertem Blomstedtem.

Publikum se může těšit i na ruskou mezzosopranistku Olgu Borodinovou, tenoristu Štefana Margitu nebo francouzsko-kanadskou pianistku Heléne Grimaudová. Účast již také přislíbila královna světových houslí Anne-Sophie Mutterová, která sklidila ovace již letos. Do Prahy zavítá s americkým Pittsburským symfonickým orchestrem a chystá jeden z velké pětice romantických houslových koncertů Johannese Brahmse.

  • Pražská komorní filharmonie zdroj: www.festival.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/904/90346.jpg
  • Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahájil 64. ročník Pražského jara zdroj: ww.festival.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/854/85343.jpg
  • Pražské jaro zdroj: Pražské jaro http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/844/84369.jpg