Pod sluncem tma není jen o Africe, ale i o nás

Jihlava – „Pro mě to není film primárně o Africe, o nějaké africké duši, ale spíše o charakteru a podobě rozvojové pomoci. Ukazuje se, v čem se kultury střetávají, prolínají a míjejí,“ říká dokumentarista Martin Mareček o snímku Pod sluncem tma, který se stal vítězem soutěže českých dokumentů na 15. ročníku jihlavského festivalu.

Pod sluncem tma je první český film pořízený fotoaparátem. „Důvod byl primárně ekonomický, protože technologie fotoaparátu umožňuje Full HD rozlišení, tzn. rozlišení, jako mají kamery, které bychom tam těžko dostávali. Umožňuje i filmové snímání a kameraman musel víc přemýšlet, co v záběru je. Dalším důvodem byla intimita, člověk daleko víc splyne s prostředím,“ vysvětlil způsob natáčení Mareček.

Dokument vychází z příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci, kteří se naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před několika lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. „Oba dva protagonisty znám několik let, sledoval jsem i projekt elektrifikace osady a říkal jsem si, že je to dobrá případová studie rozvojové pomoci a vůbec i téma energie, obnovitelných zdrojů. A když jsem loni zjistil, že se tam chystají úplně naposledy, tak jsem neváhal a vydal se s nimi,“ prozradil Mareček, jak se k tématu svého posledního dokumentu dostal.

Tématům ekologie a životního prostředí se jako filmař věnuje dlouhodoběji. Zaměřil se na něj například ve filmu Zdroj o ropných vrtech v ázerbájdžánském Baku nebo v dokumentu Auto*Mat, pojmenovaném podle stejnojmenné iniciativy pro lepší život ve městě. Snímek označili diváci na loňském ročníku jihlavského festivalu za dokument desetiletí. Letos si režisér z Jihlavy odnesl hned tři ocenění (moderátoři slavnostního zakončení Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z divadla Vosto5 jej proto označili za „žokeje Váňu českého dokumentu“): hlavní cenu v soutěžní sekci Česká radost, Cenu diváků a Cenu Silver Eye.

„První interpretace filmu může být, že do Afriky přijedou dva Evropané a mentorují, nadávají a poučují. Chtěl jsem tím filmem ale především říct, že struktura, do které my tam vstupujeme, má často jiné zákonitosti, jiné potřeby a ti lidé nejsou a priori nespokojení,“ dodává k dokumentu Mareček. Doufá, že snímek vypovídá i o evropském myšlení v souvislosti s rozvojovou pomocí, která je spojena se zaváděním technologií – jako právě v Masuku –, na něž se místní mnohdy obtížně adaptují.

Nahrávám video
Rozhovor s Martinem Marečkem
Zdroj: ČT24

Nefestivaloví diváci mají snímek Pod sluncem tma možnost vidět od 3. listopadu, kdy vstupuje do kin „v balíčku“ s dalšími čtyřmi dokumenty, jež měly v Jihlavě premiéru. V rámci projektu Česká radost v českých kinech mohou zajít také na snímky snímky Em a on Vladimíra Michálka o písničkáři Xavieru Baumaxovi, Rock života Jana Gogoly o frontmanovi kapely Katapult Oldovi Říhovi, časosběrný dokument o třech lidech opouštějících vězení Venku režisérky Veroniky Sobkové a Závod ke dnu Víta Janečka o otázkách práce a nezaměstnanosti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cenu Jindřicha Chalupeckého dostaly Bochanová, Kalousová a Kolektiv Prádelna

Laureátkami Ceny Jindřicha Chalupeckého 2026 se staly Julija Bochanová, Tereza Kalousová a ženský Kolektiv Prádelna. Zvláštní uznání od poroty obdržela skupina Stop Genocide in Gaza za své umělecké intervence s politickým významem. Ceny ve čtvrtek Společnost Jindřicha Chalupeckého udělila v pražském Divadle X10.
před 25 mminutami

Ukradený Pilát se po sedmnácti letech vrátil do Římova

Do Římova na Českobudějovicku se vrátila ukradená socha Piláta Pontského. Originál zmizel před sedmnácti lety z kaple, která je součástí křížové cesty. Památkáři a policisté vypátrali původní dřevěnou sochu až ve Španělsku.
před 3 hhodinami

Rapová trojice Gufrau a Victor Kal. mají nejvíc šancí na ceny Anděl

Tři šance na zisk ceny Anděl má rapová trojice Gufrau a hudebník Victor Kal., který s ní vystupuje. Víckrát se v nominacích objevují také jména Michala Prokopa, Bena Cristovaa či kapely Mňága a Žďorp. Ocenění udělované Českou hudební akademií převezmou vítězové 11. dubna.
před 4 hhodinami

Berlinale začíná afghánskou romancí. Česko přiváží Chytilovou či knihu ke zfilmování

První afghánská romantická komedie otevírá sedmdesátý šestý ročník filmového festivalu Berlinale. Hlavní soutěž podle kritiků míří letos spíše na cinefily než širší publikum. Český film v klání o Zlatého medvěda chybí. Mimo hlavní soutěžní sekci se nicméně budou promítat tři nové tituly natočené v české koprodukci a rovněž digitálně restaurovaný film Věry Chytilové Panelstory.
před 6 hhodinami

Filmové premiéry: Bouřlivé výšiny, Christy či Kaprálová

Do české kinodistribuce přibyly nové tituly. Očekávanou novinkou je snímek Bouřlivé výšiny, adaptace románu britské spisovatelky Emily Brontëové s Margot Robbieovou a Jacobem Elordim v rolích osudového páru. V životopisném dramatu Christy se Sydney Sweeneyová postavila do ringu jako profesionální boxerka Christy Martinová. Příběh silné ženy, která prorazila v oboru, jemuž dominovali muži, zobrazuje také dokument Kaprálová. V koprodukci České televize vypráví o skladatelce a dirigentce první poloviny dvacátého století.
před 7 hhodinami

Zemřel herec James Van Der Beek. Proslavil ho seriál Dawsonův svět

Po boji s rakovinou ve středu zemřel americký herec James Van Der Beek, známý především jako Dawson Leery ze seriálu Dawsonův svět. Bylo mu 48 let. O úmrtí informují agentury s odvoláním na umělcovu rodinu.
před 23 hhodinami

Britney Spearsová prodala práva na svou hudbu za 200 milionů dolarů, píše BBC

Americká popová zpěvačka Britney Spearsová prodala práva na veškerou svou hudební produkci nezávislému hudebnímu vydavatelství Primary Wave za zhruba dvě stě milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun), informoval web BBC. Prodej se podle serveru uskutečnil již koncem loňského roku, podrobnosti ohledně transakce a přesná cena ale nebyly zveřejněny.
včera v 17:42

Josef Šíma viděl neviděné. A pak je namaloval

O významné české malíře nebyla nouze, ovšem co o ty světové? To už aby člověk pohledal. Jedno nezpochybnitelné jméno však máme: Josef Šíma. A každý, kdo by o tom snad pochyboval, může se nechat přesvědčit na výstavě Mezisvěty, připravené Západočeskou galerií v Plzni pro výstavní síň Masné krámy. Je připomenutím první poúnorové výstavy, již pro plzeňskou galerii v roce 1964 uspořádala Anna Masaryková.
včera v 15:00
Načítání...