Patřil prezidentu Benešovi. Nyní se obraz Františka Kupky prodal za 20 milionů

Události: Obraz Františka Kupky se prodal za 20 milionů (zdroj: ČT24)

Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se na sobotní aukci v Praze prodal za 16 milionů korun. I s aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 19,8 milionu korun. Oznámil to Miloš Svoboda za pořádající společnost European Arts. Vyvolávací cena byla 15,5 milionu korun.

Kupkova díla patří k nejdražším na českém aukčním trhu, do nedávna držel rekord českých aukcí jeho obraz Plochy příčné II., který se v květnu v Praze prodal včetně aukční přirážky za 78 milionů korun.

Zhruba před 14 dny se ale dráže prodal obraz Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha – Pohled z křížovnického kláštera. Včetně aukční přirážky stál téměř 78,5 milionu korun, což je nyní český aukční rekord.

Obraz Pískaři na Seině představuje vyvrcholení Kupkova prvního pařížského období, kdy byl silně přitahován realitou na pozadí rozšířených postimpresionistických motivů. Na díle bezprostředně zaujme čtvercový formát, k němuž se Kupka často vracel v pozdější, abstraktní tvorbě, zejména od počátku třicátých let.

František Kupka / Pískaři na Seině
Zdroj: ČTK/European Arts Investments

„Maluje ještě technikou blízkou fauvistům a impresionistům. Je to ale jedno z děl, ve kterém už pozorujeme tendence Františka Kupky přejít k abstraktnímu umění,“ popisuje malbu výkonný ředitel aukční síně a galerie European Arts Albert Trnka.

Námět, který si Kupka k obrazu zvolil, patřil k jedněm z nejrozšířenějších v impresionismu a postimpresionismu, kde k němu lze nalézt značné množství příkladů. Pískaři na Seině se zabývalo téměř ve stejné době i několik českých malířů, kteří navštívili Paříž.

Prvním majitelem obrazu Pískaři na Seině byl prezident Edvard Beneš, s nímž byl Kupka v kontaktu díky své výrazné legionářské činnosti během první světové války. Do Čech se malba vrátila z Chicaga v roce 2008, kdy ji v dražbě zakoupil majitel Vítkovice Holding Jan Světlík.