Pařížská Opera uvede v příští sezoně tři česká díla

Paříž - V říjnu bude na scéně historického paláce Garnier uvedena v novém nastudování Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany a vzápětí na scéně Opéry Bastille rovněž v novém nastudování Liška Bystrouška od Leoše Janáčka. Opéra Bastille se pak v květnu 2009 vrátí k Janáčkově Věci Makropulos.

Nejklasičtější českou operu nastuduje s orchestrem a sborem pařížské Opery český dirigent Jiří Bělohlávek, který zde už v roce 2005 řídil provedení Dvořákovy Rusalky a o rok později Juliettu aneb snář od Bohuslava Martinů a Smetanovu Mou vlast. Už tehdy o možnosti nového nastudování Prodané nevěsty hovořil.

Jeníka bude zpívat český pěvec Aleš Briscein, který s pařížskou Operou spolupracuje pravidelně už od roku 2004, Mařenku Christiane Oelzeová a Kecala Franz Hawlata, oba z Německa. V roli Míchy pak vystoupí mladý slovenský bas Štefan Kocán. Opera bude nastudována v češtině.

To se týká i Lišky Bystroušky, jejíž premiéra bude 13. října, dva dny po premiéře „Prodanky“. Režie se ujal Francouz André Engel, který už Bystroušku s úspěchem uvedl v roce 2000 v Lyonu, taktovka bude v rukou amerického dirigenta Dennise Russella Daviese a v titulní roli vystoupí německá sopranistka Christine Schäferová.

Věc Makropulos měla na scéně Opéry Bastille premiéru loni v dubnu a sklidila velký úspěch. Bylo to vůbec první nastudování této Janáčkovy opery v Paříži. V květnu 2009 se uskuteční šest nových představení, znovu pod taktovkou mladého českého dirigenta Tomáše Hanuse a v režii polského tvůrce Krzysztofa Warlikowského. Hlavní postavu Emilie Marty ztělesní německá pěvkyně Angela Denokeová, roli Janka bude znovu zpívat Aleš Briscein.

Pařížská národní opera, jak zní oficiální název této věhlasné scény, má na příští sezonu na programu devatenáct oper, takže česká díla se na repertoáru podílejí významnou měrou. Nejuváděnějším autorem ale bude Giuseppe Verdi, od něhož přijdou na scénu hned tři opery, po dvou připadá vedle Janáčka také na Wolfganga Amadea Mozarta a Giacoma Pucciniho.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...