Objevuj a poznávej, vyzývá děti a mládež Zlín Film Festival

Přesně za měsíc začne už 59. ročník Zlín Film Festivalu. Mezinárodní přehlídka pro děti a mládež se letos ponese především v duchu objevování a poznávání. Do závěru na Mezinárodní den dětí 1. června promítne 280 filmů z jednapadesáti zemí.

Hlavní téma letošního ročníku shrnuje sekce Objevuj & poznávej. Inspirována byla cestovateli Miroslavem Zikmundem, který letos oslavil sté narozeniny, a Jiřím Hanzelkou. Výběr z jejich filmových reportáží je také součástí programu, jenž je rozdělen do tří kapitol: příroda, lidé a Země.

„V kapitole Lidé se budeme zabývat celovečerními hranými filmy o původních obyvatelích z různých koutů světa, tedy o Inuitech, Austrálcích, Maorech či indiánech. V sekci Země uvidí diváci patnáct celovečerních hraných filmů ze zemí bývalé Jugoslávie, Bulharska či Albánie,“ upřesnila mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Kapitola Příroda je pak vyhrazena přírodopisným dokumentům. Třeba studentskému snímku Dominika Bariho o nejstudenějším obydleném místě na světě, ruské obci Ojmjakon, nebo snímku o výchově velbloudů od norského režiséra Karla Emila Rikardsena. „Většina filmařů točí dokumenty o dětech, jak žijí a s jakými problémy se potýkají. Je těžké najít dokumenty, které jsou pro děti a které by je bavily,“ přiznává umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Letošní program zahrnuje šest soutěžních sekcí. Zastoupeny jsou v nich i české tituly. Mládež se pokusí oslovit koňařské drama dospívajícího chlapce Uzly a pomeranče. Vzniklo v česko-německé koprodukci a režii Ivana Pokorného. Na mladší diváky cílí Zloděj otázek Jana Jirků. Příběh, jenž je kombinací animovaného a hraného filmu a v němž si zahráli Barbora Poláková, Pavel Liška nebo Miroslav Krobot, 59. ročník 24. května zahájí.

Už o deset dní dříve vyjede z Mikulova tradiční doprovodný Kinematovlak, který filmy pro děti a mládež doveze do Kolína, Olomouce i rakouského Retzu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mezinárodní porota Benátského bienále podala demisi, píší média

Mezinárodní porota bienále v Benátkách podala demisi. Vedení přehlídky nezveřejnilo důvody tohoto kroku, který pravděpodobně souvisí s kritizovanou přítomností ruské národní expozice a také s rozhodnutím poroty vyloučit z udělování cen Izrael, uvádějí italská média. O udělení cen, Zlatých lvů, tak letos rozhodnou návštěvníci. Porota demisi ohlásila jen týden před začátkem bienále, který připadá na středu 6. května.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Talankinův ztracený Oscar se našel, v USA s ním režiséra nepustili do letadla

Sošku Oscara ruského režiséra Pavla Talankina nalezly aerolinky Lufthansy poté, co s ní režisérovi ostraha newyorského letiště Johna F. Kennedyho zakázala vstoupit na palubu letadla. Cenu, kterou získal za česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi kritizující ideologickou indoktrinaci ruských školáků, musel Talankin odbavit k přepravě mimo kabinu. Po příletu do Německa se už ale soška nenašla, informovala dříve stanice BBC.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Film o Jacksonovi postrádá skandály, diváci se ale hrnou

Hraný film o králi popu Michael vynesli diváci k návštěvnickému rekordu. Za převyprávění začátku příběhu Michaela Jacksona utratili první víkend jen v severoamerických kinech 97 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun). Zato kritici nadšením šetří, mimo jiné tepají do povrchnosti snímku, který ignoruje, že zpěvácká superhvězda čelila obvinění ze sexuálně nevhodného chování. Tvůrci tyto pasáže přetočili, aby se vyhnuli právním problémům.
29. 4. 2026

Do očí se jim propsal život i válka, říká fotograf o lidech z Náhorního Karabachu

Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín a Jan Mihaliček fotografovali na přelomu milénia Národní Karabach. V konflikty poznamenané enklávě v jihozápadním Ázerbájdžánu zachytili hrůzy války, uprchlíky, ale také obnovu ve vzácných chvílích klidu. Jejich snímky jsou do poloviny června k vidění na výstavě Když se Bůh nedíval v pražské Leica Gallery. Mihaliček o Náhorním Karabachu mluvil s moderátorkou Terezou Řezníčkovou v Událostech, komentářích.
29. 4. 2026

Mužům se špatně vyjadřují emoce, říká tvůrce seriálu o toxické maskulinitě

Skotský scenárista, komik a herec Richard Gadd na sebe upozornil autobiografickou zpovědí ze zkušeností se stalkingem a znásilněním. Osobní příběh Sobík nejprve uspěl na britských jevištích a jeho televizní zpracování sbíralo jednu cenu za druhou. Teď se pustil do čisté fikce – mrazivého dramatu Poloviční chlap „o dvou zlomených mužích“.
29. 4. 2026

Koloseum chystá obranu proti překupníkům se vstupenkami

Pokud se lidé chystají do Itálie, musí se připravit na komplikace se vstupenkami na nejžádanější památky. Z oficiálních předprodejů je totiž vykupují překupníci a nabízejí za vyšší ceny. Platí to například pro římské Koloseum, které už kvůli tomu chystá změnit podmínky on-line prodeje. Podle redaktora ČT Vladimíra Piskaly většina lidí vstupenky na prohlídku tohoto amfiteátru nekupuje v oficiálním předprodeji, ale u někoho jiného a většinou dráž.
28. 4. 2026

Rocky konečně zdolal „své“ schody. Philadelphské muzeum ale sochu léta odmítalo

Herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone už v osmdesátých letech věnoval městu Philadelphia sochu znázorňující nejslavnějšího tamního obyvatele, který nikdy nežil – filmového hrdinu Rockyho Balbou. Stát měla u ikonických schodů, na nichž hollywoodský boxer-outsider trénoval. Jenže ty vedou k Muzeu umění, které se desetiletí stavělo proti umístění kýčovité rekvizity. Názor změnilo až nyní – a spornou sochu rovněž uznalo jako outsidera, který nakonec díky vytrvalosti dosáhl svého.
28. 4. 2026

Touha po dokonalosti nás dohání, upozorňuje Šindelka v Systémech něhy

Dvojnásobný držitel Litery za prózu Marek Šindelka vydal nový román Systémy něhy. Ve své zatím nejrozsáhlejší knize se zaměřil na vztah otce s dcerou a také na posedlost dokonalostí, která člověka může proměnit ve stroj.
27. 4. 2026
Načítání...