Klip týdne: Ostny v dlani jako připomínka romského holocaustu

Tematicky na Mezinárodní den Romů vydala liberecká postmetalová kapela Drom svůj nový videoklip Ostny v dlani, jímž si připomíná deset let své existence. Skladba pochází z poslední dlouhohrající desky kapely s názvem Tady bůh není!, která se mimo jiné dočkala ceny hudební kritiky Břitva za nejlepší album roku.

„Téma holocaustu českých Romů bylo už tolikrát zpochybněno a zneužito k politickým účelům. Jako kapela jsme prostě nechtěli přihlížet tomu, jak se tady přepisuje minulost,“ přibližuje kytarista kapely Charlie koncept alba i klipu.

„Důležitou součástí desky byla její historická přesnost, která stála na celoživotní práci historiků Ctibora Nečase a Markuse Papeho. Prostřednictvím videa jsme zase chtěli předat určitou emoci, a to se myslím povedlo,“ doplňuje kytarista.

„Videoklip začíná smrtí dvou sourozenců v plynové komoře, stávají se z nich nemrtvé přízraky, takzvaní mulové. Ti na sebe berou lidskou nebo zvířecí podobu, bloudí naším světem a straší ostatní lidi. Romská mytologie smrti je velmi fascinující a komplexní,“ vysvětlil kameraman Jan Škop, který stojí i za námětem klipu.

Kapela Drom se štábem a herci při natáčení videoklipu Ostny v dlani
Zdroj: ČT24/kapela Drom

Důležitým aspektem při vzniku videa bylo zapojení romské komunity z vyloučených oblastí, jako jsou Předlice v Ústí nad Labem. Štáb se vydal osobně do ulic a oslovoval místní obyvatele, zda by si chtěli v klipu zahrát. Reakce byly přátelské, lidé zvali tvůrce k sobě domů a během jednoho dne byli domluveni všichni herci a herečky.

„Upřímně, když mě Honza s projektem oslovil, tak jsem kapelu Drom vůbec neznal, ale cítil jsem z něj, že to video potřebuje natočit. Párkrát jsme se potkali v nonstopu na Žižkově a dali koncept klipu dohromady. Je třeba uctivě poděkovat všem dětem, které jsou ve videoklipu, za výdrž a odhodlání, hlavně Melise, Tamaře a Rudovi,“ dodává režisér videoklipu David Mencl. Ten je známý svými dlouhými nekonvenčními videoklipy pro Kieslowski, Kittchena nebo Tata Bojs, a i tentokrát přesáhla stopáž osm minut.

Video kapela vydala symbolicky 8. dubna – tedy na Mezinárodní den Romů.