Keltská hlava se vrací na jediný den domů

Nové Strašecí – Do muzea v Novém Strašecí na Rakovnicku dorazil po 68 letech originál plastiky keltské hlavy. Lidé mohli památku vidět v Česku pouze dvakrát, a to v roce 1958 a 2008. Běžně je kamenná hlava Kelta uložena v trezoru Národního muzea, odtamtud ji už ale zhruba před měsícem odvezli na neznámé místo, protože Národní muzeum se kvůli rekonstrukci na pět let uzavře. V novostrašeckém muzeu zůstane jeden jediný den. Dnešní výstavu doprovázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, která se dají přirovnat jen k převozu korunovačních klenotů, poznamenal kurátor části archeologické sbírky Národního muzea v Praze Pavel Sankot.

Rakovnicku se po 68 letech vrátil originál plastiky keltské hlavy, která byla objevena v roce 1943 v nedalekých Mšeckých Žehrovicích. Podle mluvčí rakovnické policie Veroniky Koryntové na bezpečnost památky dohlíží několik desítek policistů včetně těch v civilu. Na transport opukové keltské hlavy z depozitáře muzea v Terezíně dohlížela zásahová jednotka se samopaly. „Památka je v muzeu uložena za neprůstřelnou vitrínou. Policisté ji budou hlídat po celou dobu výstavy,“ dodala Koryntová.

Pavel Sankot, kurátor archeologické sbírky NM v Praze

„Na rozdíl od ostatních, které jsou provedeny v kameni nebo i například ve dřevě, je “naše hlava" provedena z opuky, a to tak dokonalým způsobem, že nemá v celé Evropě srovnání. To dokonalé provedení označuje především tehdejší úroveň uměleckého řemesla, ale zároveň nám zachycuje celou řadu reálií. A tyto reálie nám umožňují pochopit v kontextu celé lokality její funkci, význam a chronologické zařazení v tehdejší kultuře české oblasti.

Podle Sankota je originál keltské hlavy unikátní a nenahraditelný. Její hodnota je prý nevyčíslitelná. Památka je běžně uložena v terezínském depozitáři mezi nejcennějšími nálezy a pod stálou kontrolou klimatických podmínek. „Její vystavení je mimořádná záležitost a dovolil bych si to srovnat s korunovačními klenoty,“ dodal Sankot.

Archeoložka muzea Kateřina Blažková, která se opukovou keltskou hlavou zabývá několik let, dnes originál spatřila poprvé. S replikami se prý vůbec nedá srovnávat. „Originál není tak lesklý a je na něm vidět ten mnoha tisíciletý pobyt v hlíně,“ vysvětlila Blažková. Památka je podle vědců ve výborném stavu, jelikož byla zřejmě krátce po objevení natřena ochrannou vrstvou.

Po nálezu hlavy v roce 1943, během 2. světové války, se místní občané domluvili s odborníky, že nález do konce války zatají, aby neskončil v rukou okupantů. „Tím ho vlastně zachránili pro českou kulturu a hlava byla vystavena pouze v rámci Národního muzea. Pro nás je dnešní den velkou událostí, protože hlava se poprvé v historii vrací domů, na místo nálezu,“ popisuje archeoložka rakovnického muzea Kateřina Blažková.

V Česku byla unikátní památka vystavena pouze v roce 1958 na výstavě Pravěk Československa a v roce 2008 na výstavě ke 190. výročí Národního muzea. Opukovou hlavu Keltové vytvořili v době laténské před více než 2 000 lety. Hlavu objevil horník Josef Šlajchrt ze Mšeckých Žehrovic při chytání zloděje písku v obecní pískovně. Po tomto objevu v roce 1943 sice hlava putovala do muzea v Novém Strašecí, ale dlouho tam nezůstala. Místní archeolog Josef Bauman nález okamžitě nahlásil archeologickému ústavu a jeho zástupce si ji záhy odvezl. Památka poté byla uložena do trezoru Národního muzea.

Další příležitost k vidění keltské hlavy budou mít lidé podle Sankota pravděpodobně na přelomu let 2012 a 2013, kdy se v německém Stuttgartu bude konat celoevropská výstava keltského umění. V Česku lidé originál zřejmě uvidí až v roce 2015 při výstavě Národního muzea o nejcennějších nálezech keltského období. V muzeu v Novém Strašecí bude keltská hlava k vidění pouze dnes, a to od 12:00 do 22:00 hodin.

Do muzea v Novém Strašecí na Rakovnicku se 20. května po 68 letech na jeden den vrátil originál plastiky keltské hlavy, která byla objevena v roce 1943 v nedalekých Mšeckých Žehrovicích.
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK