Je prostě báječná, ale k dokonalosti i výrazu má daleko

Vztahový kris kros nepřestane filmaře ani diváky nikdy fascinovat. Zřejmě tak uvažoval režisér Peter Bogdanovich, který se po čtrnácti letech vrátil k celovečerním snímkům, a natočil „komedii plnou zmatků a dobře mířených facek“. Je prostě báječná sice na pár týdnů zaměstnala prověřená hollywoodská jména jako Jennifer Aniston nebo Owen Wilson, publiku však akorát ukradne 93 minut života, které se rovnají levitaci ve vzduchoprázdnu.

Je prostě báječná vypráví o Isabel, která se nejstarší profesí na světě snaží našetřit peníze na nastartování herecké kariéry. Během jednoho „inspirativního“ večera na způsob Pretty Woman narazí na režiséra, který ji povídačkou o veverkách s ořechy změní život. Toto setkání tak spouští kolotoč podvádění, setkání, již zmíněných facek, křiku, hysterie a v případě diváka nadzvednutých obočí.

Film bohužel není dostatečně hloupý, aby se divák mohl pobavit nad jeho stupiditou. Není přitom ani dostatečně vtipný, aby se od srdce zasmál, a není ani vážný, aby přiměl člověka přemýšlet nad ponaučením či poselstvím. Z toho všeho vyplývá, že je v podstatě emocí prostý, což je zřejmě ta nejhorší charakteristika. Vždyť i negativní reklama by koneckonců byla reklama…

Stačí zkrátka vědět, že ta miluje toho, ten miluje tu, ale nemůže ji mít, zatímco on si ji neváží a klidně si nabrnkne tu i tu. Zkrátka únavný milostný mnohoúhelník ve vší parádě.

Pár úsměvných momentů se i při nejhorší vůli přesto najde. Pobaví přízvuk hlavní představitelky, stejně jako neurotické projevy terapeutky v podání Jennifer Aniston. Ta se mimo jiné výrazně podílela na dalším obsazení - doporučila jak Kathryn Hahn pro roli manželky, tak i Willa Forteho pro roli svého snoubence. O největší zábavu na plátně se stejně postará až bryskní otočka Quentina Tarantina, který se ve snímku objevil na žádost jednoho z producentů filmu a režiséra Grandhotelu Budapešť Wese Andersona. 

Od tuctovky Je prostě báječná se přirozeně nečeká žádné průlomové umění, spíš pobavení. Pokud ale nezvládá ani to, těžko hledat důvody, proč s ní ztrácet čas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
před 18 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
23. 12. 2025

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
23. 12. 2025

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
23. 12. 2025

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...