Javier Bardem se stal narkobaronem. Jako filmový Pablo Escobar

Nahrávám video

Bezohledný zločinec, ochránce chudých, především ale muž, jehož příběh i pětadvacet let po smrti přitahuje pozornost filmařů. Kolumbijského kokainového krále Pablo Escobara si v nejnovější filmové verzi jeho života zahrál Javier Bardem.

Pablo Escobar začínal jako malý zlodějíček. V šedesátých letech se na americké policejní stanici zpovídal třeba i z toho, že ukradl náhrobní kameny, přebrousil je a prodal jako nové. O deset let později už ale vydělával miliony dolarů denně a pro státní orgány se stal nedotknutelným. Měl peníze, rodinu i slávu, nevyhovovaly mu ale zákony,  rozhodl se proto zabít ty, kteří je vydávají.

Escobar, podobně jako třeba Adolf Hitler, nepřiletěl z cizí planety. Byl normálním dítětem, které vychovali rodiče. Pak se ale stalo něco, co z něj udělalo monstrum.
Javier Bardem

Pro chudé Robin Hood, pro mocné objekt nenávisti

Mocní ho nenáviděli, chudí v něm naopak viděli kolumbijského Robina Hooda. Stavěl pro ně školy, kostely a domy. Zpočátku ho jako velkorysého mecenáše ukazovala i média. Vůbec první rozhovor poskytl Pablo Escobar Virginii Vallejové v roce 1983. Ve filmu ji představuje Penélope Cruzová. 

„Na Pabla se díváme očima Virginie. Vstoupila do jeho světa, jak sama říká, aniž by o něm cokoliv věděla. Pouze ji přitahovala moc a jakýsi magnetismus toho muže,“ říká herečka o vztahu Escobara s novinářkou.

Vallejová se k poměru přiznala až téměř patnáct let po smrti drogového barona. Zemřel v roce 1993 při přestřelce s kolumbijskou policií, jeho dopadení podporovaly Spojené státy, které „zásoboval“ kokainem.

Kolumbijská žurnalistka o drogovém podsvětí také napsala knihu, která dodnes patří k nejprodávanějším titulům v zemi a inspiruje i filmaře z celého světa. Snímek Escobar, který od 14. června promítají i česká kina, natočil španělský režisér Fernando León de Aranoa.

Těžit může z popularity, kterou Escobarovi získal seriál Narcos, kde narkobarona ztvárnil Wagner Moura. Kromě Escobarova příběhu sledoval i jeho nástupce na kolumbijském drogovém trhu – kartel v Cali. Čtvrtá série, ohlášená na letošek, se přesune do Mexika.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

O Vánocích se na ČT vrátí David Švehlík jako Krakonoš

Divácky úspěšná pohádka Krakonošovo tajemství bude mít o letošních Vánocích pokračování. Coby vládce hor se opět vrátí David Švehlík. Nový příběh s názvem Krakonoš a básník se v těchto dnech natáčí ve studiích na Kavčích horách i v blízkosti Krkonoš. Režie se i tentokrát ujal Peter Bebjak.
před 5 hhodinami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 6 hhodinami

Betonová zeď se mění v galerii street artu pod širým nebem

V ulici Vlastina v Praze aktuálně vzniká umělecké dílo s názvem Mural Ruzyně, které promění více než 700 metrů dlouhou betonovou stěnu patřící ministerstvu obrany v galerii současného street artu pod širým nebem. Projekt, na kterém se podílejí tři desítky streetartových umělců z Česka i zahraničí v rámci festivalu Urban Pictus, bude vznikat do 30. června. Výsledné dílo o rozloze přibližně 1800 metrů čtverečních propojí téma „Krása města v pohybu“.
včera v 07:30

Zpívala a navíc bez hidžábu. 74 ran bičem připomnělo tlak na Íránky

Jsem dívka, která chce zpívat pro zemi a lidi, které miluji, napsala pod video se svým koncertem íránská zpěvačka Parastu Ahmadíová. Soud této hudebnici i osmi členům kapely a produkčního týmu uložil trest sedmdesáti čtyř ran bičem. Za to, že vůbec zpívala veřejně – a navíc bez hidžábu. Kritici islámské republiky i některá média vnímají rozsudek jako doklad sílícího tlaku íránských úřadů proti ženám a svobodě uměleckého projevu.
24. 6. 2026

Na Goethově stezce v Karlových Varech byla odhalena monumentální plastika AJ VANA BE

Téměř sedm metrů vysokou sochu sestávající z třiceti dvou vintage van je možné nyní spatřit před Galerií umění Karlovy Vary na Goethově stezce. Autor díla Benedikt Tolar jím reaguje na téma vody jako vzácného zdroje, které spojuje s principy upcyklace zastaralých smaltovaných van, jež neodmyslitelně patří k socialistickému bydlení v panelácích. Tvar těchto van pak tvoří prostor pro světelnou show synchronizovanou s hudbou. Hudební báseň inspirovanou umístěním sochy i návštěvami německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, kterou speciálně pro Karlovy Vary zkomponoval Vladimír Štambach, se rozezní každou půlhodinu vždy mezi 9. a 22. hodinou.
24. 6. 2026

Obsluhoval jsem anglického krále, říkají i v divadle Mana

Příběh obyčejného českého číšníka na pozadí velkých dějin dvacátého století převypravuje Vršovické divadlo Mana. Na pražské jeviště převedlo novelu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.
24. 6. 2026

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel knihovnou

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel v názvu knihovny. Odůvodnila to tím, že ztratila důvěru v současné vedení a směřování instituce. Nechce také nadále nést odpovědnost za způsob, jakým bylo jméno prvního českého prezidenta používáno. Osobnostní práva k názvu knihovna potřebuje, aby mohla pokračovat ve své činnosti. Správní rada knihovny podle svého předsedy Davida Duška informaci vyhodnocuje.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026

Soud zrušil verdikt, kterým poslal Jirouse do vězení za proslov

Soud zrušil verdikt, kterým poslal v roce 1978 na rok a půl do vězení představitele českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, zvaného Magora. Za mřížemi skončil kvůli proslovu na vernisáži, během kterého prohlásil, že zanikne Socialistický svaz mládeže. Soudy v úterý rehabilitovaly také dva disidenty – Václava Bendu a Jaroslava Kukala.
23. 6. 2026
Načítání...