Filmový vlak si nenechává ujet Krobot ani Havelka. Svezl se i severský thriller

V kinech se příští rok mohou tuzemští diváci těšit na novinky Jiřího Havelky nebo Miroslava Krobota. Oba filmaři během léta natáčí své nové snímky, na obou titulech se podílí Česká televize. Do biografů už na začátku srpna míří také severská detektivka Marco, v níž si zahrál mimo jiné Zdeněk Godla. Všechny tři tituly spojuje železnice.

Jako filmový režisér debutoval Miroslav Krobot až po šedesátých narozeninách. Momentálně natáčí už svůj třetí celovečerní snímek. Nazval ho Šnajdr podle hlavní postavy, svérázném herci a začínajícím režisérovi. Ztvárnil ho Pavel Šimčík, jeho babičkou, která má v příběhu také podstatnou roli, se stala Iva Janžurová.

„Mám pocit, že lidem dnes přijde v souvislosti s covidem vhod, že jsou pořád věci, kterým je možné se zasmát,“ říká ke Šnajdrovi Krobot. Spoluautorem scénáře je opět jeho přítel ze školních let, dnes olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

První klapka padla v Praze, hlavní lokací je ale Olomouc. Záběry štáb pořizoval i ve vlaku, jímž se na Moravu přesouval. „Bylo riziko, jestli to stihneme natočit za nějakých šest hodin s přepřahem v Bohumíně, ale dopadlo to dobře, opravdu na poslední chvíli jsme vyložili zbytky techniky,“ líčí Krobot.

Olomouc není dějištěm Krobotova filmu poprvé. V roce 2016 tu vznikl i jeho druhý snímek Kvarteto. „Olomouc je město příjemné prostorově i hlukově. A samozřejmě architekturou, dá se tady hrát moderní město, historické centrum, všechno,“ pochvaluje si režisér. Poslední klapka Šnajdra by měla padnout v druhé polovině srpna, premiéra je v plánu na jaro 2022.

Nahrávám video

Havelka se inspiroval vlakem, který ujel strojvedoucímu

Na železnici se s kamerami vydal i režisér a scenárista Jiří Havelka. Vagon, kde se nový příběh odehrává, ale stojí v ateliéru, ubíhající krajinu přesvědčivě obstará projekce. V celovečerní prvotině Vlastníci, za niž získal Českého lva i Cenu české filmové kritiky, vycházel ze svých postřehů z domovní schůze. Na divadle si rovněž často vybírá skutečné události.

O námětu pro film Mimořádná událost se dočetl v novinách. „Jel lokální vlak a porouchaly se mu brzdy. Strojvedoucí vystoupil a chtěl je opravit, jenže vlak se rozjel samospádem zpátky z kopečka a jel neřízen hezkou Českomoravskou vrchovinou,“ vypráví.

Stejně jako Vlastníci má být i Mimořádná událost hořkou tragikomedií. Havelka film opět natáčí na jednom místě se všemi herci, a to chronologicky. V hereckém obsazení čeká volná jízda Václava Koptu, Roberta Mikluše, Aloise Švehlíka, Jenovéfu Bokovou nebo Igora Chmelu.

Ten se představí jako instruktor autoškoly se sklonem všechno řídit. „Ujme se řízení té dramatické situace a párkrát se mu to vymkne z rukou,“ obává se Chmela. Za filmovou manželku má Janu Plodkovou. „Ta paní není v úplně ideálním stavu, jejím nejlepším přítelem je alkohol,“ prozradila na svou postavu něco i ona.

Do biografů se Mimořádná událost chystá příští rok.

Nahrávám video

Cítil jsem se vystrašený, říká Godla o thrilleru Marco

V Česku se natáčel – a navíc je s Českem i dějově spojený – další film ze série Oddělení Q. Novinka podle knižních bestsellerů dánského autora Jussiho Adler-Olsena se jmenuje Marco. Titulní role je filmovým debutem pro českého chlapce Luboše Oláha. Castingem prošel i jeho bratr David.

Luboš hraje čtrnáctiletého Marca, kterého policie dopadne na dánských hranicích ve vlaku z Česka. Odmítá vypovídat, přitom není jasné, jak se dostal k pasu pohřešovaného státního úředníka obviněného ze sexuálního obtěžování a proč prchá před gangem zabijáka Zoly. V něm diváci poznají Zdeňka Godlu, jehož proslavil seriál Most!

„Chtěl jsem vidět, jak to vypadá z druhé strany. Už jsem točil ledacos, byl jsem pasák, hrál jsem v komedii i něco vážného – a teď tohle. Byl jsem docela překvapený,“ říká o své roli padoucha Godla. „Musím říct, že jsem se cítil trošku vystrašený, když jsem viděl, jak mě odpráskli,“ dovysvětlil.

Série podle Adler-Olsenových knih čítá od roku 2013 čtyři detektivní thrillery. Marco byl natočen v nové produkci a změnou prošlo i herecké obsazení. Nikolaje Liee Kaase v roli detektiva Carla Mørcka vystřídal Ulrich Thomsen. V tuzemských kinech začne vyšetřovat 5. srpna.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Brusel kvůli ruské účasti končí s financováním benátského bienále

Evropská komise odebrala grant dva miliony eur (zhruba 48,4 milionu korun) pořadateli benátského bienále kvůli letošní účasti Ruska na této přehlídce současného umění, která začala 9. května. Napsala o tom belgická agentura Belga s odvoláním na úterní prohlášení agentury Evropské komise pro vzdělání, audiovizi a kulturu (EACEA). Znovuotevření ruského pavilonu na jedné z nejznámějších přehlídek umění na světě poprvé od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo silnou kritiku.
před 18 hhodinami

VideoTvorbu všestranného umělce Františka Skály zachycuje nový dokument

Nový dokument Petra Slavíka Veřejný prostor Františka Skály portrétuje multižánrového českého umělce, který byl hostem 90’ ČT24. V rozhovoru s Nikolou Reindlovou mluvil jak o průběhu natáčení, tak o své tvorbě, o tom, co ze svého soukromí si chrání, a o co se naopak dělí, nebo o fotografii na filmovém plakátu. „Všechno mě baví z výtvarné činnosti,“ shrnul umělec svůj radostný přístup k tvorbě.
včera v 06:00

VideoJazzový Vivaldi v Obecním domě. Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble

Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble. Slovenské kvarteto ve Smetanově síni Obecního domu v úterý zahraje Čtvero ročních dob italského skladatele Antonia Vivaldiho. Klasickou hudbu propojují s jazzovými prvky a především s improvizací. Koncert je prvním z pražské odnože festivalu Viva Musica. Ten na Slovensku v roce 2005 založil Matej Drlička, bývalý generální ředitel Slovenského národního divadla.
21. 7. 2026

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
21. 7. 2026

VideoSuzanne Vega v Praze prošla čtyři dekády své tvorby. Na pódiu se dnes cítí svobodněji

Americká písničkářka Suzanne Vega představila v Praze skladby ze čtyř desetiletí své kariéry i nejnovější album Flying with Angels. Jeho název ji napadl ve snu a nejprve podle něj napsala píseň. Jako zkušenější interpretka se podle svých slov cítí sebevědoměji, na pódiu se více pohybuje a vyjadřuje se způsoby, na které byla před čtyřiceti lety příliš citlivá. Rozhovor se zpěvačkou vedla Alžběta Stančáková.
20. 7. 2026

Zemřela oscarová herečka Frickerová, proslavila se i rolí v Sám doma 2

V Dublinu ve čtvrtek večer po vleklých zdravotních problémech zemřela v 81 letech irská oscarová herečka Brenda Frickerová, napsala agentura AP. Čeští diváci ji znají například jako holubí ženu ze snímku Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.
17. 7. 2026

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
16. 7. 2026

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
16. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.