Český žurnál sleduje vojáky na misi i Babiše v matrixu

Dokumentární zásahová jednotka Vít Klusák a Filip Remunda se potřetí podívali na události předešlého roku autorským pohledem. K Českému žurnálu letos přizvali kolegy Tomáše Kratochvíla a Eriku Hníkovou, jejíchž Pět zrození cyklus pěti dokumentů 12. listopadu na ČT2 zahájí. Pozornosti letošního žurnálu neunikl vedle porodnic také Andrej Babiš, čeští vojáci na zahraničních misích, ukrajinský konflikt a situace na českých ubytovnách.

Snahou Českého žurnálu je aktuální události, kauzy či fenomény, které plní stránky novin a zpravodajské relace, nahlédnout z větší blízkosti a osobnějším pohledem. V minulých dvou letech se žurnál zabýval první přímou volbou českého prezidenta, metanolovou aférou, bulvárem či soužitím s romskou menšinou. Která témata si cyklus vybral letos?

Režisérka Erika Hníková dokumentovala dvanáct dní v pražské vinohradské nemocnici realitu české porodnice. Opuštěnost, separace a neosobní přístup jsou slova, která ji vystihují. Dokument Pět zrození v pěti kapitolách pozvolna odkrývá zákulisí, kde vládne byrokoracie a rutina. 

„Ten film je i o našem přístupu, o přístupu rodiček, tatínků, kteří jsou pod tlakem instituce, toho, jak se to má dělat. Zdravotnický personál s nimi úplně nekomunikuje, takže jsou často v situaci, že neví, a radši sedí na chodbách a mlčí. Tedy pro mě ten film není jenom o podmínkách v jedné pražské porodnici, ale i o nás pacientech, kteří se často dotáváme do pasivní role,“ poznamenala režisérka. 

5 minut
Erika Hníková o Pěti zrozeních
Zdroj: ČT24

Je v neustálém pohybu, na nejrůznějších akcích, mítincích, při osobním setkávání s občany. Schopen mluvit s bezdomovci a vzápětí anglicky nebo francouzsky konverzuje se zahraničními diplomaty. Na veřejnosti a před kamerou se projevuje ze své lepší stránky. Ale nikdo není dokonalý, ani Andrej Babiš ne, tvrdí dokument Víta Klusáka. A proč portrét tohoto politika nazval Matrix AB?

„Slovo ,matrix‘ Andrej Babiš často a rád zmiňuje, když se snaží voliče postrašit, že je jeho političtí předchůdci drželi v nevědomí virtuální reality svých sobeckých zájmů a manipulací. Sebe staví do pozice zachránce, který přišel tenhle korupčnický matrix rozbít. A nám přišlo dobré zdůraznit, že Babiš jeden matrix nahrazuje svým vlastním matrixem: tím, ve kterém se všechny zájmy spojily v jeden neoddělitelný celek. Celek, ve kterém politika, byznys a média skrze osobu pana Babiše jedno jsou.“

Matrix AB (režie: Vít Klusák)
Zdroj: ČT

Dokumentarista Tomáš Kratochvíl se vypravil na Ubytovny. Při mapování situace sociálního bydlení se spojil s občanskou aktivistkou Ivanou Čonkovou. „Film Ubytovny jsme natáčeli po dobu dvou let v mnoha vyloučených lokalitách i v hlavním městě. Sledujeme v něm mimo jiné proces tvorby Zákona o sociálním bydlení. Jde o zajímavou a příznačnou věc – střet angažované občanské a odborné veřejnosti se světem vysoké politiky. Zjistili jsme, že samotní lidé na ubytovnách hrají jen roli rukojmích a že politici vůbec nenaslouchají logickým argumentům nebo ideálům, ale tlaku. Tlaku veřejného mínění a médií,“ obává se Kratochvíl.

Ubytovny (režie: Tomáš Kratochvíl, Ivana Čonková)
Zdroj: ČT

Filip Remunda se rozhodl pro příběh z ukrajinského konfliktu. Vydal se na Blízký daleký východ, aby sledoval, jak vypadá všední život na obou stranách fronty a jaké názory mají lidé na opačných stranách. Zajímalo nás, co si místní lidé myslí o integraci s Evropou, přerušení tradičních vztahů s Ruskem a nakolik je pro ně válka řešením situace,“ podotýká režisér. „Všechna tato témata jsou relevantní i pro Česko, neb žijeme na hranici sfér vlivu Západu i Východu.“

Sametoví hrdinové (režie: Filip Remunda)
Zdroj: ČT

Do zahraničí se tvůrci vydali i za Sametovými hrdiny. Dokument o českých vojácích v Afghánistánu společně natočili Klusák s Remundou. Za jaký cíl vede válku Česká republika, jejíž obyvatelé se často sami považují za národ švejků a simulantů?

„Myslím, že o naší účasti v zahraničí chybí společenská diskuze,“ vysvětlil Remunda, co dokumentaristy k volbě tématu vedlo. „Je to dost tím, že nás příliš dění ve světě nezajímá. V souvislosti s uprchlíky mám pocit, že se světa bojíme. Naše zahraniční politika je do značné míry formulována v rámci NATO a EU. Proto i většina vojáků přejímá rétoriku těchto institucí. ,Bojujeme zde za vlast, za křesťanské hodnoty, za hodnoty euroatlantické civilizace‘, což je v době vzniku teroristické organizace Islámský stát, politicky nutných dohod s Talibánem a uprchlickém exodu velmi zajímavé téma k filmové úvaze.“

Dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda
Zdroj: ČT
Zpravodajec točí objekt svého zájmu z deseti metrů, reportér z pěti a dokumentarista z metru a často jde i blíž. A díky této blízkosti a autorskému pojetí vznikají v ideálním případě filmy, které dokáží překonat dobový rozměr kauz, takže můžou někoho zajímat i poté, co ty kauzy už dávno přikryly kauzy jiné.
Vít Klusák

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
před 10 hhodinami

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
před 14 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026

Dirigent Hrůša je umělec roku, shodli se světoví hudební odborníci

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku. Ocenění označované někdy za „Oscara klasické hudby“ potvrzuje výjimečné postavení Hrůši na světové hudební scéně. V kategorii komorní hudby uspěl také český soubor Pavel Haas Quartet.
13. 1. 2026
Načítání...