Český skladatel Miroslav Srnka dobyl Jižní pól i světovou operu

Události: Český úspěch v mnichovské operě (zdroj: ČT24)

Bavorská státní opera v Mnichově v neděli uvede premiéru opery South Pole (Jižní pól), jejímž autorem je současný český skladatel Miroslav Srnka. Fakt, že jde o hudební událost světového významu, potvrzuje hvězdné obsazení v čele s pěvci Rolandem Villazónem a Thomasem Hampsonem a dirigentem Kirillem Petrenkem.

Český skladatel Miroslav Srnka se díky Jižnímu pólu zařadil do seznamu jmen, jako jsou Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Wagner, Richard Strauss nebo Carl Orff. I těm uváděla slavná Bavorská státní opera v Mnichově jejich nová díla ve světové premiéře.

Srnkova opera South Pole se premiéry dočká v neděli večer. „Cítím velkou trému, ale ne kvůli spolupráci s hvězdami, protože to jsou velcí profesionálové, se kterými se spolupracuje snadno. Nervozita vyplývá z velkého mediálního zájmu, který přerůstá všechny meze známé při premiéře v Bavorské státní opeře,“ uvedl Miroslav Srnka.

Thomas Hampson a Rolando Villazón na zkoušce
Zdroj: Bayerische Staatsoper

V letošní sezoně v Bavorské státní opeře uvedou pět představení South Pole a jedno během letního operního festivalu v Mnichově. Dílo je už předem označováno za vrchol této sezony.

Zázračné obsazení

Tématem díla, o které čtyřicetiletého autora požádala Bavorská státní opera, je expedice, kterou na jižní pól roku 1911 podnikli polárníci Roald Amundsen (Thomas Hampson) a souběžně s ním též Angličan Robert Falcon Scott (Rolando Villazón), který při zpáteční cestě přišel o život. Libreto je dílem Toma Hollowaye. Režie se ujal Hans Neuenfels.

Zkouška představení, uprostřed režisér Hans Neuenfels
Zdroj: Wilfried Hösl

Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel Bavorské státní opery Petrenko který na tiskové konferenci prohlásil: „Je-li skladatel mrtvý, chtěli byste se ho zeptat, ale nemůžete. V případě, že skladatel je naživu, můžete mu klást otázky, ale někdy byste raději chtěli, aby byl už mrtvý.“

„To byl takový bonmot, který se netýká naší spolupráce, ta je vynikající. Partituru vykládá způsobem, jaký si téměř přesně přeju. Petrenko je perfekcionista, partituru připravujeme několik hodin, aby se zkoušky posouvaly vpřed,“ podotkl Srnka. Dále uvedl, že získat jako skladatel pro operní debut ve velkém divadle takové obsazení se rovná zázraku.

Svět poválečných avantgard

Miroslav Srnka se narodil roku 1975 v Praze. Vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a kompozici na HAMU, studoval též v Berlíně a v Paříži. Stylově se orientuje především na zvukový a myšlenkový svět poválečných avantgard, zejména takzvané spektrální hudby. Jeho skladby jsou prováděny více v zahraničí než v Česku.

Srnka již spolupracoval s řadou předních světových hudebních těles, orchestrů a operních domů a získal řadu ocenění. S Bavorskou státní operou spolupracoval již v roce 2011, kdy na letním mnichovském operním festivalu uvedli jeho dílo Make No Noise (Nedělej hluk).