Český orchestr Collegium 1704 dovezl do Versailles francouzskou operu

2 minuty
Collegium 1704 hrálo ve Versailles
Zdroj: ČT24

Na zámku ve Versailles si sérií koncertů připomínají 250. výročí otevření královské opery. V jednom z nejkrásnějších hudebních sálů Evropy při té příležitosti vystoupil i český barokní orchestr Collegium 1704.

Versailles je výjimečný symbol francouzské historie a kulturního dědictví. Ve vrcholné době královské moci byl u Paříže postaven zámek obklopený jedinečnými zahradami. Královská opera zahájila provoz v květnu 1770 na počest svatby Ludvíka XVI. s Marií Antoinettou. Dodnes je považována za jeden z nejkrásnějších koncertních sálů v celé Francii. 

V těchto prostorách zahrál v lednu i český orchestr Collegium 1704, který se věnuje interpretaci staré hudby. Ve Versailles odehrál koncertní verzi barokní opery Les Boréades, inspirovanou starověkou bájí. Francouzský skladatel Jean-Philippe Rameau, jenž působil i na královském dvoře, ji zkomponoval nedlouho před svou smrtí v roce 1764.

Hudba, která přesahuje dobu

„Je završitelem velké éry francouzské barokní hudby, ale současně u něj slyšíme hudbu, která daleko přesahuje jeho dobu,“ vysvětlil umělecký vedoucí Collegia 1704 Václav Luks, proč si orchestr pro koncert ve Versailles vybral právě tuto skladbu. 

Publikum ocenilo precizní provedení orchestru i interpretaci sólistů. Sami hudebníci si pochvalovali prostory opery, zdi a sloupy jsou totiž dřevěné, což přispívá ke zcela výjimečné akustice. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
16. 5. 2025

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
16. 5. 2025

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...