Buráci na prknech

Praha – Je známý jako astronaut, hokejista, ale i jako dočista obyčejný bígl. Komiksový pes Snoopy patří už od 50. let k nejoblíbenějším animovaným hrdinům. Vedle komisku Peanuts (Buráci) a seriálu se dostal i do muzikálu a v této roli se v květnu poprvé představil i v Česku. Muzikál v angličtině You're A Good Man, Charlie Brown (Jsi dobrej, Charlie Browne) nastudovala společnost Prague Playhouse a do 21. května ho uvádí v Malém Vinohradském divadle v Praze.

Snílek Snoopy, legendární bígl, který občas zapomíná, že vlastě není člověkem, ale psem, se na jevišti paradoxně dostává do zmatené situace – role psa a člověka jdou totiž v hereckém podání trochu proti sobě. „Když jsem roli nacvičovala, pozorovala jsem svého malého kokršpaněla, jak si lehá, jak se tváří a podobně. Takže jsem se spíš já snažila proměnit v psa,“ popisuje přípravy na muzikál představitelka Snoopyho Caryn Stringerová. Mimochodem i Charles Schulz, autor Buráků, se při kreslení inspiroval vlastním psem Spikem.

Reportáž Ondřeje Moravce (zdroj: ČT24)

V představení vystupují i další hrdinové seriálu – věčný smolař Charlie Brown se sestrou Sally, ptáček Woodstock a jejich sousedé Linus a intrikánka Lucy. Postavičky stejně jako v animované předloze působí vesele, jejich příběhy ale dávají s trpkým humorem nahlédnout do dětského světa. „Děti nemají v dospěláckém světě moc, nemohou rozhodovat. Všechno je o tom, že teď to nejde, ale mám naději, že v budoucnu to půjde,“ vysvětluje Brian Caspe, představitel Charlieho.

Snoopy se do muzikálu dostal už v 60. letech, na Broadwayi se objevil v téměř 1 600 představeních. Na scéně Malého Vinohradského divadla bude dovádět ještě 20. a 21. května.