Barrandovská studia slaví výstavou

Karlovy Vary – V letošním roce se barrandovské ateliéry dožívají osmdesáti let od svého založení. Při této příležitosti bude v prostorách karlovarské Galerie umění od začátku července až do začátku září k vidění historická expozice nazvaná "Barrandov Studio – 80 let". Unikátní expozice bude věnovaná bohaté historii Barrandova, obrací se ale spíš k historickému vývoji filmového řemesla. Na výletě podél pomyslné časové osy výstava návštěvníkům přiblíží historii Barrandova nejen prostřednictvím dobových fotografií nebo autentických dokumentů, ale především v originálních exponátech, kostýmech nebo rekvizitách.

Výstava nabídne výběr těch nejcennějších originálů, které barrandovský Fundus uchovává. „Diváci se tak mohou těšit mimo jiné na kostýmy či rekvizity z Formanova oscarového Amadea, z vrcholných filmových pohádek jako Tři oříšky pro Popelku nebo na autentické části úchvatné masky z Herzovy Panny a Netvora,“ říká ředitelka barrandovské divize Fundus Věra Krátká.

Barrandovská studia jako evropská konkurence Hollywoodu

Nahrávám video

„Věříme, že právě poodkrytí filmového zákulisí bude pro návštěvníky, kteří z velké většiny znají jen až výsledné filmové obrazy v kině, nanejvýš atraktivní. Nejde nám o historický pohled na film, nýbrž o historické přiblížení vývoje filmařiny jako takové,“ uvádí obchodní ředitel společnosti Barrandov Studio Petr Tichý s tím, že právě před 80 roky – přesně 23. listopadu 1931 - byl proveden první slavnostní výkop základů budoucích ateliérů na Barrandově, které se v představách jejich zakladatelů měly stát přímou evropskou konkurencí hollywoodským studiím.

Retrospektivní koncepci výstavy ovšem bezprostředně doplní i tematické „ostrůvky“ jednotlivých filmových řemesel. „Návštěvníci tak například pochopí, jak pracovali a pracují filmoví dekoratéři, kostyméři, laboranti nebo co je to obrazová a zvuková postprodukce,“ vysvětlil uznávaný filmový architekt a autor výtvarné podoby expozice Jindřich Kočí.

Putovní výstava potrvá až do 4. září 2011. Expozice bude otevřena od úterý do neděle 10:00 až 17:00 a v průběhu festivalu až do 19:00.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Malý princ přistál v opeře na Otáčivém hledišti

Jedinou letošní premiérou Otáčivého hlediště v Českém Krumlově je Malý princ. Jde o operní zpracování slavného knižního příběhu. Dílo britské skladatelky Rachel Portmanové zní v České republice vůbec poprvé.
před 1 hhodinou

Knížák byl výrazná osobnost a budil kontroverze, vzpomíná kulturní scéna

Výtvarník Milan Knížák byl podle oslovených představitelů české kulturní scény výraznou osobností, která se zasloužila o Akademii výtvarných umění a ovlivnila řadu studentů. Zároveň však budil kontroverze. Někdejší ředitel pražské Národní galerie a bývalý rektor Akademie výtvarných umění (AVU) zemřel v neděli ráno ve věku 86 let.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Zemřel výtvarník a bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák

Zemřel výtvarník a hudebník Milan Knížák, někdejší rektor pražské Akademie výtvarných umění (AVU) a bývalý ředitel Národní galerie (NG). Bylo mu 86 let. Knížák patřil k tvůrcům, kteří výrazně ovlivnili československou i českou výtvarnou scénu. Jeho umělecké aktivity zahrnovaly výtvarné umění, hudbu, architekturu, design, módu, poezii a fotografie. O jeho úmrtí informoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), bývalý spolupracovník exprezidenta Václava Klause, se kterým se Knížák přátelil.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Hongkong cenzuruje knihy. Úřady se zaměřují na nezávislé vydavatele

Po médiích, školách a opozičních stranách se hongkongské úřady zaměřují na nezávislá knihkupectví a vydavatele. Během několika měsíců policie provedla sérii razií v obchodech s takzvanou závadnou literaturou. Jde o důsledek zákonů o státní bezpečnosti, které mají podle vlády přinést městu stabilitu.
včera v 07:00

Vyprávěj mi, Múzo, o muži, který dostal Homéra do memů

Divácký zájem o historické filmové drama Odyssea přitáhl pozornost sociálních sítích ke stejnojmennému starořeckému eposu. Lidé „mučí“ režiséra snímku Christophera Nolana sledováním jeho výpravného velkofilmu na miniaturních displejích a utahují si z amerického přízvuku hlavního hrdiny. A díky filmu a internetu navíc objevují původní Homérovy verše, které se tak dostávají na dohled současných bestsellerů.
24. 7. 2026

Letní filmovou školu zahájí Wirbel, přijede Ocelot či Lábus

V Uherském Hradišti začíná padesátý druhý ročník Letní filmové školy (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí snímek Wirbel režiséra Tomáše Hubáčka. Mezi hosty festival přivítá francouzského režiséra animovaných filmů Michela Ocelota nebo herce Jiřího Lábuse.
24. 7. 2026

Česky je k mání Murakamiho předposlední román. A už napsal další

Miluje Beatles, jazz, kočky, plavání a běhy na dlouhou trať. Napsal přes čtyřicet knih – od románů, přes povídky až k esejům. Jeho dílo přeložili do desítek jazyků a na kontě má desítky milionů prodaných výtisků. To z Harukiho Murakamiho dělá pravděpodobně nejčtenějšího japonského spisovatele současnosti. Jeho zatím předposlední román teď vyšel v českém překladu pod názvem Město a jeho nejisté zdi.
24. 7. 2026

Jako „hrané Městečko South Park“. Vzniká seriál o a pro generaci Z

Česká televize připravuje nový komediální seriál G.O.A.T. Je o generaci Z. Parta středoškolaček, které závodně cvičí aerobik, v něm narazí na chatbot slibující, že jim splní přání.
23. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.