Návrh státního rozpočtu na příští rok míří k závěrečnému schvalování

Poslanci navrhli ve druhém čtení státního rozpočtu na příští rok přesuny peněz v celkovém objemu zhruba 224 miliard korun. Představuje to téměř deset procent plánovaných celkových výdajů rozpočtu, které činí 2,33 bilionu korun. Peníze chtějí přidávat třeba na podporu bydlení a na školství a sport nebo například na lesní a vodní hospodářství. Brát je chtějí například z odvodů do rozpočtu Evropské unie nebo z vládní rozpočtové rezervy.

Sněmovní rozpočtový výbor už minulý týden podpořil návrhy na přesuny, které přišly z výborů, v celkovém objemu asi 1,3 miliardy korun. O všech pozměňovacích návrzích i o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho schvalování začátkem prosince. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už v úvodu jednání oznámil, že nebude návrhy komentovat. Chce k nim nyní zpracovat stanovisko.

Většinu návrhů na přesun peněz předložili opoziční poslanci. Jejich šance na jejich schválení není příliš vysoká. Naopak šanci na schválení mají úpravy koaličních poslanců, které jsou již v rámci vlády předjednané. Jedná se například o předlohu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na navýšení platů pro pracovníky bezpečnostních sborů a návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na navýšení platů zaměstnanců uvnitř justice.

Rozpočet počítá se schodkem 241 miliard korun. Jeho základní parametry schválila sněmovna na konci října a už je nemůže měnit. Schválený schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že otazníky v rozpočtu se týkají jeho malé části. Sporné jsou odhady příjmů z emisních povolenek a výdaje na obnovitelné zdroje. Po středečním jednání vlády řekl, že se koalice může v dalších dnech dohodnout na podpoře některých návrhů pro přesun peněz v rámci navrženého rozpočtu, konkrétnější ale nebyl. Rozpočet jako celek označil za kvalitní a prospěšný pro Česko a vyzdvihl výši investičních výdajů.

Návrh na škrty v rozpočtu Úřadu vlády

Andrej Babiš (ANO) spolu s Alenou Schillerovou (ANO) navrhl přesun 400 milionů korun z rozpočtu pro Úřad vlády do oblasti rozvoje sportu. Kritizoval hospodaření úřadu a růst jeho výdajů. Naopak Jakub Michálek za Piráty požádal o navýšení rozpočtu Úřadu vlády pro oblast strategické komunikace státu.

Schillerová poukazovala na nesrovnalosti v rozpočtu, na které začátkem října upozorňovala už Národní rozpočtová rada. Jde například o sporný odhad příjmů z prodeje emisních povolenek nebo peněz na podporu obnovitelných zdrojů energie. Tomio Okamura (SPD) vládě vyčítal, že posílá peníze do zahraničí, například americkým zbrojovkám.

Někteří poslanci chtějí peníze brát z vládní rozpočtové rezervy. Například Richard Brabec (ANO) navrhl přesunout v rozpočtu 50 milionů korun na programy na ochranu životního prostředí a krajiny. Peníze by měly být využity například na sázení stromů a budování tújí.

Stanjura však upozorňoval na to, že rezerva nesmí klesnout pod zákonem stanovenou hranici, což je pro příští rok 6,981 miliardy korun. Rezerva musí představovat aspoň 0,3 procenta plánovaných celkových výdajů a vláda ji navrhla ve výši osm miliard korun.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) chce převést v rozpočtu ministerstva kultury 34 milionů korun z příspěvků na provoz příspěvkových organizací na odkup 15 automobilů Praga do vlastnictví Národního technického muzea. Skupina koaličních poslanců chce přidat z vládní rozpočtové rezervy 670 milionů korun na protidrogovou politiku.

Poslankyně SPD Marie Pošarová navrhuje přidat celkem 13,5 miliardy korun na podporu bydlení. Vzít je chce z peněz na podporované zdroje energií. S jedním z největších převodů přišel její stranický kolega Jan Hrnčíř. Chce odebrat 35 miliard korun z odvodů do rozpočtu EU a přesunout je do vládní rozpočtové rezervy na kompenzace poplatků za obnovitelné zdroje energie a růstu cen regulované složky elektřiny pro domácnosti a firmy a na zvýšení platů nepedagogických pracovníků ve školství a nelékařských pracovníků ve zdravotnictví. Miliardu na bydlení chce přidat i poslanec ANO Milan Wenzl.

Piráti, kteří jsou nyní v opozici, navrhli kromě jiného vytvořit celostátní program dostupnosti hygienických pomůcek ve školách. „Chybějící hygienické pomůcky pro dívky ve školách vedou k horší školní docházce a ke zbytečnému opouštění výuky,“ píšou ke zdůvodnění svého návrhu. Poukazují na úspěšný pilotní program v Ostravě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 4 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 10 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 17 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...