Zeman stojí za Vitáskovou. Spor s vládou možná skončí u soudu

Prezident Miloš Zeman je proti tomu, aby předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dostávala pokyny přímo od vlády. Pokud k tomu dojde, dá podnět k Ústavnímu soudu, řekl Parlamentním listům. Ministerstvo vnitra je přesvědčeno, že Vitáskovou může kabinet postavit mimo službu, aniž by složila služební slib.

Spor okolo předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové zřejmě skončí před soudem. Připustil to náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Podle něj může kabinet Vitáskovou postavit mimo službu, aniž by složila služební slib.

Vláda v pondělí projednala materiál, podle něhož šéfka ERÚ spadá pod služební zákon. Vitásková to ale odmítá a nechce složit služební slib.

Prezident Zeman pro Parlamentní listy uvedl, že případ Vitáskové považuje za složitý proto, že se „dějí pokusy zařadit ji pod služební zákon, takže by dostávala pokyny přímo od vlády“. Proti takovému postupu je Zeman připraven se postavit. „Cituji směrnici Evropské unie, která zakazuje, aby pracovníci jakéhokoli regulačního úřadu přijímali pokyny od vlády; a pokud k tomu dojde, podám příslušný podnět k Ústavnímu soudu,“ uvedl prezident.

Situací kolem Energetického regulačního úřadu, kterou komplikuje nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem, se opakovaně zabývala i vláda. Podle materiálu ministerstva vnitra, který v pondělí dostala pro informaci, spadá Vitásková pod služební zákon a do 1. března musí složit služební slib, jinak zanikne její služební poměr. Pokud ale slib složí, tak podle služebního zákona nebude moci funkci vykonávat kvůli tomu, že čelí obvinění. Vitásková je proti takovému výkladu a tvrdí, že služební slib nesloží.

obrázek
Zdroj: ČT24

Předsedkyně ERÚ čelí spolu s dalšími devíti lidmi obžalobě v případu, který projednává brněnský krajský soud. Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností.

Vitásková čelí obvinění i kvůli jmenování Vesecké

Vitásková, která u soudu popřela, že má cokoli společného s údajnými podvody, je také obviněna kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena, že energetický zákon nepřekročila, a chce se bránit soudně.

Vydáno pod