Za benzin platí řidiči v Česku evropský průměr

Praha – Přestože se ceny benzinu a nafty u českých čerpacích stanic letos drží na o poznání vyšších úrovních než loni, čerpají tuzemští motoristé do nádrží svých aut stále levnější pohonné hmoty než řidiči zejména na západ od českých hranic. Levnější benzin je k dostání na jihu a východě Evropy. Z vůbec nejlevnějšího Naturalu 95 se mohou těšit v Rumunsku a zemích západního Balkánu.

Ceny pohonných hmot v České republice patří do evropského průměru. Za Natural 95 podle posledních informací společnosti CCS, která ceny benzinu a nafty dlouhodobě sleduje, platí řidiči 31,61 koruny. Nafta stojí v ČR v průměru 29,71 koruny.

Na Slovensku jsou pohonné hmoty levnější než v Česku. Litr benzinu tam stojí v přepočtu 30,69 Kč, cena nafty činí 26,66 koruny. Levnější benzin je také v Polsku, kde stojí litr 29,17 koruny, a Rakousku, tam řidiči zaplatí v průměru 30,42 Kč. V Německu jsou ale ceny o poznání vyšší – litr Naturalu 95 tam stojí 35,45 Kč. Vůbec nejdražší benzin je k dostání v Norsku, kde litr stojí 42,75 koruny. Následuje pak Dánsko - tam řidiči natankují za 39,96 Kč/l. Norové zároveň tankují i nejdražší naftu.

Naopak nejlevnější benzin v Evropě je k dostání u čerpacích stanic v Rumunsku. Tam řidiči zaplatí za litr v průměru 26,66 koruny. Hluboko do kapsy ale nemusí řidiči sahat ani u benzinek v Makedonii, Chorvatsku a Srbsku.

Pohonné hmoty provází již několik týdnů postupné zdražování. Analytici spatřují příčinu především v růstu cen ropy, která se nyní pohybuje na několikaměsíčním maximu 85 dolarů za barel. „Před rokem se ropa obchodovala přibližně za 50 USD,“ podotýká analytik Jan Šimek z firmy Broker Consulting. Strmějšímu růstu cen pohonných hmot v ČR podle něho brání posilování koruny vůči euru a dolaru. Další postupné zdražování čeká podle odborníků motoristy i v následujících týdnech.

Provoz na silnici
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
před 23 hhodinami

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
17. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Výroba aut v Česku vzrostla, více než třetinu tvoří elektromobily či hybridy

Tuzemské automobilky vyrobily v prvním pololetí 780 378 osobních aut, což je meziročně o 4,4 procenta více. V červnu produkce vzrostla o 3,3 procenta. Celkem čtyřicet procent vyrobených aut byly elektromobily nebo hybridy, z toho bylo 130 356 elektromobilů, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
17. 7. 2026

Banky v červnu poskytly hypotéky za 48,9 miliardy korun, o třetinu víc než loni

Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry za 48,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem to znamená nárůst o 32 procent, proti květnu se objem hypoték snížil o sedm procent. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o čtyři procenta na 36,5 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,79 procenta z květnových 4,67 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
17. 7. 2026

U mimounijních levných zásilek se v Česku za dva týdny vyměřilo clo ve výši 117 milionů

Celní správa České republiky eviduje za první dva týdny od zavedení nového cla téměř 470 tisíc levných zásilek ze zemí mimo Evropskou unii. Vyměřila na ně clo ve výši skoro 117 milionů korun. Nové clo na tyto zásilky nízké hodnoty zavedla EU od 1. července. Chce tak narovnat podmínky trhu, posílit kontrolu dováženého zboží a snížit objem zboží doručovaný do EU v malých zásilkách.
16. 7. 2026

EK schválila český systém kapacitních mechanismů pro nové zdroje elektřiny

Evropská komise (EK) uvedla, že schválila český systém takzvaných kapacitních mechanismů pro výstavbu nových zdrojů elektřiny. Stát by tak v příštích letech měl v rámci systému garantovat investorům formou státní podpory alespoň částečnou návratnost jejich investic do nových zdrojů. Nastavení kapacitních mechanismů bylo jednou z priorit vlády ANO, SPD a Motoristů v energetice.
16. 7. 2026

Volkswagen pokračuje v úsporách, zasáhnout by měly i Škoda Auto

Koncern Volkswagen šetří a chystá změny. Dotknout by se podle německých médií mohly i společnosti Škoda Auto. Skončit by podle deníku Bild mohla třeba Fabia. Naopak některé vozy určené pro indický trh by se mohly prodávat i jinde.
15. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.