Volkswagen zatím odkládá rozhodnutí o továrně v Turecku. Důvodem je vojenská operace Ankary v Sýrii

Automobilový koncern Volkswagen zatím odkládá konečné rozhodnutí o výstavbě továrny v Turecku. Důvodem je mezinárodní kritika vojenských operací, které Ankara provádí v Sýrii, a také obavy z případného dopadu na pověst firmy, uvedl mluvčí společnosti. V továrně se mají vyrábět i vozy Škoda.

Na začátku měsíce Volkswagen oficiálně založil dceřinou společnost v Turecku, v západní provincii Manisa. Firma současně uvedla, že je v závěrečné fázi jednání o výstavbě továrny, konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

„Situaci pečlivě sledujeme a s obavami se díváme na současný vývoj,“ prohlásil mluvčí s odkazem na vojenskou operaci v syrském pohraničí, kterou Ankara ospravedlňuje protiteroristickým tažením proti Kurdům. 

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli prohlásila, že prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyzvala k zastavení útoku. Jinak podle ní hrozí humanitární krize. Země Evropské unie se pak v pondělí dohodly na omezení vývozu zbraní do Turecka a americký prezident Donald Trump uvalil na zemi sankce.

O výstavbě nového závodu se mluví od loňského listopadu, kdy Volkswagen představil nový pětiletý plán zaměřený na výrobu elektrických aut. Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier v září na frankfurtském autosalonu uvedl, že konečné rozhodnutí o novém evropském výrobním závodě koncernu by mělo padnout do konce roku a že koncern stále vybírá ze dvou zemí. Podle zdrojů měly být těmito zeměmi Turecko a Bulharsko.

Podle dřívějších informací zdrojů by nová továrna měla ročně vyrábět 300 tisíc aut na export do východní Evropy. Závod by měl přijít na více než jednu miliardu eur (25,7 miliardy korun) a zaměstnat skoro 4000 lidí. Výstavba by mohla začít koncem příštího roku, výroba by mohla být zahájena v roce 2022.