Washington – Mezinárodní měnový fond by mohl mít problémy s nedostatkem peněz, pokud se globální finanční podmínky budou nadále zhoršovat a více zemí bude nuceno požádat fond o pomoc. Vyplývá to z vnitřního dokumentu zaměstnanců fondu, na který se odvolává agentura Reuters. Podle dokumentu může nyní fond bez problémů půjčit 390 miliard dolarů (asi sedm bilionů korun).
V případě zhoršování krize hrozí MMF nedostatek peněz na úvěry
Nejhorší scénář zaměstnanců počítá s tím, že by fond mohl potřebovat pro poskytnutí pomoci až 840 miliard dolarů. Proti předchozímu odhadu je tato částka vyšší o více než čtvrtinu. V červnu zaměstnanci fondu odhadovali, že by v nejhorším případě mohla potřeba úvěrů stoupnout na 640 miliard dolarů.
Pokud by politici začali rychle jednat a podařilo se jim vyrovnat s eskalací dluhové krize, nároky na půjčky dosáhnou 360 miliard dolarů. To je fond schopen pokrýt ze svých nynějších zdrojů.
Špatné zprávy o kondici evropských bank byly liché
Šéfka měnového fondu Christine Lagardeová zároveň upozornila, že dřívější zpráva o dokumentu fondu, podle kterého by evropským bankám chybělo až 200 miliard eur, pokud by se správně ocenily dluhopisy zadlužených zemí eurozóny, je zavádějící. Fond podle ní studii ještě nedokončil.
„Zpráva o 200 miliardách eur byla chybná, toto číslo je předběžné,“ upozornila Lagardeová. Informaci o dokumentu přinesl na počátku měsíce list Financial Times, který se odvolával na zdroje z fondu. Zpráva však okamžitě narazila na tvrdý odpor evropských politiků i centrálních bankéřů, kteří fond obvinili z podjatosti a špatných výpočtů.
Fond v současnosti financuje nákladný program pomoci pro Řecko, Irsko a Portugalsko a zvyšují se obavy, že pomoc budou potřebovat i Itálie a Španělsko. Mluvčí fondu Gerry Rice tento týden uvedl, že pokud by bylo třeba pomoci Itálii, má fond dostatek financí.
Ruku v ruce s eskalací problémů Itálie, jejíž dluh dosahuje 120 procent hrubého domácího produktu, se stále častěji hovoří také o tom, že její případná platební neschopnost by stáhla ke dnu také Francii. Právě té totiž dluží Itálie nejvíce. Francie přitom spolu s Německem patří k hlavním tahounům eurozóny.