USA se chystají prodat majetek z doby krize za miliardy

Washington - Americká vláda plánuje prodat majetek za miliardy dolarů zahrnující bankovní akcie nebo problémové hypoteční cenné papíry, který získala v době vypuknutí finanční krize před čtyřmi lety. Informuje o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na investory a vládní úředníky.

Americká vláda v roce 2008 vložila stovky miliard dolarů do podpory stabilizace ekonomiky. Za své kroky si vysloužila jak pochvalu, tak kritiku, protože záchrana šla na úkor daňových poplatníků. Některé investice zvýšily svoji hodnotu, u jiných však hodnota klesla.

V příštích měsících by vláda měla prodat nebo si nechat splatit cenné papíry s nominální hodnotou 29 miliard dolarů (601,6 miliardy korun). Daňovým poplatníkům by však podle listu měl prodej přinést jen něco více než 15 miliard USD, protože některé cenné papíry zřejmě budou muset být prodány se slevou.

Mezi prodávaným majetkem by měly být prioritní akcie 300 malých a středně velkých bank, které v době krize dostaly finanční injekci od ministerstva financí. Vláda již na počátku roku prodala akcie ve zhruba 20 bankách. Minulý měsíc poznamenala, že akcie většiny zbývajících bank by mohly být prodány při hromadné aukci na podzim, pokud banky nepředloží plány, jak je chtějí splatit, nebo neoznačí investora, který je koupí.

Náměstek ministra financí pro finanční stabilitu Timothy Massad uvedl, že prodej je „pokračováním postupného procesu, na kterém pracujeme již nějakou dobu“. Dodal, že ministerstvo jedná s bankami o celém procesu a chce prodej učinit takovým způsobem, který by zaručil daňovým poplatníkům nejvyšší výnos. Ministerstvo napumpovalo do 700 bank prostřednictvím programu pomoci TARP 245 miliard dolarů. Nyní mu zbývá ještě získat od 322 bank zhruba 11 miliard dolarů.

Investoři se podle The Wall Street Journal staví k rozhodnutí vlády různě. Část z nich se domnívá, že vláda by udělala lépe, kdyby si majetek ještě ponechala. Jiní však poukazují na to, že poslední aukce, které uspořádala centrální banka USA (Fed) a ministerstvo financí, se setkaly se silnou odezvou. Ministerstvo i Fed při dosavadních aukcích prodaly cenné papíry vždy za vyšší cenu, než kterou stanovily za minimální.