Ropa může kvůli dolaru a politice stát až 500 dolarů, tvrdí Írán

Teherán - Ceny ropy na světových trzích by mohly za pár let vystoupit až na 500 dolarů za barel, pokud se vystupňuje geopolitické napětí a dolar ještě více oslabí. V rozhovoru pro list Šahrvande Imrúz to řekl zástupce Íránu v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammad Alí Chatíbí.

Ropa se na maximu ocitla 11. července, kdy barel referenčního typu West Texas Intermediate vystoupil na 147,27 USD. Od té doby cena klesá a v současné době už je pod 125 dolary. Za poklesem ceny stojí předpoklady, že drahá ropa začíná mít negativní dopady na poptávku.

Chatíbí v rozhovoru řekl, že pokud se Írán stane terčem vojenského útoku za to, že se nehodlá vzdát svého jaderného programu, ohrožen bude vývoz ropy zřejmě z celého Blízkého východu.

„Pokud bude v oblasti nová válka, nebude to jen ropa z Íránu, která nedorazí na trh, ale zřejmě ropa z celé oblasti,“ míní Chatíbí. „V takovém případě se nedočkáme cenového růstu, ale cenové exploze,“ dodal.

Asi 40 procent objemu ropy, která je předmětem světového obchodu, proudí Hormuzským průlivem jižně od íránských břehů. Teherán dal najevo, že pokud bude napaden, začne přepravu v této oblasti omezovat. Své sousedy zároveň upozornil, že pokud se postaví proti němu, mohou čekat odvetu.