Rok 2008 versus 2015: Hypotéky jsou 2,5x levnější

Praha - Hypotéky jsou zase o něco levnější. Jejich průměrná úroková sazba v únoru klesla na 2,27 procenta. Dostala se tak na historicky nejnižší hodnotu za dobu jejího sledování, tedy posledních 12 let. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Naopak na maximu byl index v srpnu 2008, kdy se vyšplhal až na 5,82 procenta.

Jde přitom o průměrnou sazbu reálně poskytnutých hypoték, vysvětluje šéfredaktor Fincentra Petr Zámečník a dodává: „To znamená, že polovina objemu hypotečních úvěrů je pod touto sazbou a polovina nad ní. Není tedy nerealistická a může na ní dosáhnout každý, kdo splňuje základní podmínky bonity u své banky.“

Banky sice v tuto chvíli nabízejí úrokové sazby i pod dvě procenta, ovšem na ty je velmi obtížné dosáhnout, říká Zámečník. Nejčastěji si přitom lidé už dlouhodobě volí hypotéky s pětiletou fixací.

Josef Rajdl, vedoucí analytik Fincentra

„Pokles úrokových sazeb byl opět tažen aktivitou největších bank, které bojují o každého klienta. Přestože byl z hlediska sjednaných objemů měsíc únor příznivý, klesající marže tyto objemy nahradit nemohou. Český trh je relativně malý a zdá se, že banky se již smířily se situací, že vyšší marže budou hledat v jiných produktech.“

Nabízí se i rovnice - čím nižší jsou úrokové sazby, tím si lidé mohou od bank půjčit více peněz na nové bydlení. Jenže to z historického hlediska neplatí. Nejvyšší částky si lidé půjčovali v prosinci 2007. Tehdy byla průměrná hypotéka 1,921 milionu korun, zatímco průměrná úroková sazba dosahovala 5,34 procenta. Loni byla nejvyšší průměrná hypotéka v prosinci ve výši 1,8 milionu. V lednu pak půjčovaná částka klesla na 1,726 milionu a během února se průměrná hypotéka dostala na 1,731 milionu.

S vývojem na hypotečním trhu souvisí i zvyšující se čísla prodejců bytů. Nejžádanější jsou středně velké byty s dobrou dopravní dostupností. „Dlouhodobě je velký zájem o byty 2+kuchyňský kout, což jsou velká obývací místnost s kuchyňským koutem a samostatnou ložnicí. Důvodem toho, proč mají lidé o takový byt zájem, je zejména finanční dostupnost pro začínající rodiny nebo ty, kteří chtějí bydlet už samostatně,“ vysvětluje Marek Padevět z Pražské správy nemovitostí.

"Nemyslím si, že hlavním tahounem toho, že sazby klesají jsou banky, protože logicky – banka se snaží prodat hypotéku co nejdráž. Ale naopak si myslím, že je to i díky růstu finanční gramotnosti samotných klientů, kteří se naučili nebrat první nabídku, kterou dostanou od svého makléře, ale obejdou si těch bank víc, využijí internet a srovnávače," říká Jiří Paták, ředitel finančního portálu Chytrý Honza.cz.

V průběhu uplynulého měsíce se objemy i počty hypotečních úvěrů zvýšily, a to po slabším lednu. Objemy vzrostly o 1,4 miliardy na 11,632 miliardy korun. Stejně tak se zvýšily i počty uzavřených hypotečních smluv. V únoru nízké sazby a různé akce nalákaly do bank pro hypoteční úvěr 6719 klientů, což je o 793 lidí více než v prvním měsíci roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Důchody by od příštího roku mohly vzrůst o zhruba tři sta korun

Průměrný důchod by mohl od příštího ledna vzrůst zhruba o tři sta korun měsíčně, tedy o necelé jedno a půl procenta. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Pokud to tak bude, půjde o nejmenší nárůst od roku 2017. Všem penzistům by přitom měl stát přidat stejně. Státní rozpočet by plošné navýšení penzí o 300 korun vyšlo na deset miliard.
před 9 hhodinami

VideoDesetiprocentní clo pro EU není smrtící, shodli se Zdechovský a Staněk

Prezident USA Donald Trump uvalil na šedesát zemí světa nová cla ve výši deseti, respektive 12,5 procenta. EU spadá do první kategorie, zatížena je desetiprocentními tarify. Podle Bílého domu mají cla zamezit dovozu zboží, které vzniklo s využitím nucené práce. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedl, že desetiprocentní clo „není smrtící“ a že se vztahy mezi Bruselem a Washingtonem za posledních 150 dní zlepšily. „Aktuálně deset procent není smrtících, ale je to výzva a popud pro EU, aby dělala vše pro to, aby zvyšovala konkurenceschopnost svých podniků,“ řekl europoslanec Antonín Staněk (Motoristé). Připustil také, že výrok o nucených pracích může vyvolávat pochybnosti.
před 12 hhodinami

VideoVolkswagen je v problémech, chystá úspory a čelí kritice

Zisk automobilového koncernu Volkswagen se v druhém čtvrtletí letošního roku propadl o třetinu, oznámil šéf firmy Oliver Blume. Společnost čelí klesajícímu odbytu, silné konkurenci v Číně i vysokým nákladům v Německu. Podle Blumeho koncern na změny už v posledních letech reagoval – jenže geopolitické krize i americká cla nutí k dalším krokům. Výrobce tak plánuje balíček úspor, který zahrnuje uzavření čtyř továren i propuštění až sta tisíc lidí. Nejvyšší vedení ho chce schválit do konce roku. Zaměstnanci však chtějí od září proti škrtům protestovat. Proti je i spolková země Dolní Sasko. Patří jí pětina akcií, což je nejvíce po zakladatelské rodině Porsche. Součástí skupiny Volkswagen Group je i česká firma Škoda Auto. Té se v tuzemsku i v zahraničí daří. Momentálně je druhou nejprodávanější značkou aut v Evropě a za první pololetí dodala přes půl milionu vozů do celého světa.
24. 7. 2026

Eurobankovky získají novou podobu. Občané mohou vybírat z deseti návrhů

Evropská centrální banka představila užší výběr návrhů nových eurových bankovek. Zadáním byla témata „Evropská kultura“ a „Řeky a ptactvo“.
24. 7. 2026

Čína přidala na sankční seznam i českou firmu Tatra Trucks

Mezi firmami, které Čína přidala na svůj exportní sankční seznam, je i česká firma Tatra Trucks vyrábějící těžké nákladní, vojenské a speciální automobily. Napsala to agentura AFP. Subjektům na seznamu Čína s okamžitou platností přestane dodávat zboží dvojího užití, tedy použitelné k civilním i vojenským účelům, uvedla agentura Reuters. Evropská komise krok Pekingu analyzuje, informovala její mluvčí Paula Pinhová.
24. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Čína vyrobila první obří loď se solárními panely. Uveze tisíce aut

Čína byla ještě nedávno mezi výrobci lodí v podstatě outsiderem. To se ale rychle mění. Důkazem je nejnovější plavidlo, které si od ní koupila jihokorejská společnost.
24. 7. 2026

TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Nedostatečně podle ní chrání nezletilé v on-line prostředí. Společnosti hrozí vysoká pokuta.
24. 7. 2026

USA představily nová cla na hlavní obchodní partnery, pro EU bude deset procent

Americká administrativa ve čtvrtek večer oznámila nová cla ve výši 10 procent a 12,5 procenta. Nahradí desetiprocentní dočasné clo, jehož platnost končí v noci na pátek SELČ, uvedly agentury. Cla se týkají šesti desítek zemí, které představují zhruba 99 procent dovozu do Spojených států, a to včetně Evropské unie. Pro země EU bude platit základní desetiprocentní clo. Zahraniční státy americká cla kritizují a považují je za neopodstatněná.
23. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.