Prudké ochlazení odstartovalo topnou sezonu. Letos přišla neobvykle pozdě

Nahrávám video

Po náhlém ochlazení začala v Česku topná sezona. Letos přišla kvůli dlouhotrvajícímu slunečnému počasí později než obvykle. Běžně začíná už s nástupem školního roku. Radiátory se začaly rozehřívat v domácnostech a firmách na západě republiky v neděli a postupně se přidávají další regiony. V pondělí začala topná sezona třeba v Plzni, Liberci nebo v Hradci Králové, v úterý začali topit i v Praze, Brně či Zlíně.

Topná sezona formálně začíná po 1. září, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne dva dny po sobě pod 13 stupňů Celsia a předpověď počasí neočekává
v nadcházejících dnech oteplení.

Podle mluvčího Teplárenského sdružení Pavla Kaufmanna začala letošní sezona neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení vytápění v různých městech republiky i delší než dva týdny, letos podzim přišel později, ale velmi rychle. Většina tepláren začíná topit během jednoho týdne.

„Loni klesla průměrná denní teplota pod 13 stupňů hned 1. září a během měsíce jen několikrát vystoupala nad tuto hodnotu. Od roku 2009 mělo letošní září nejdelší nepřetržité období s průměrnou denní teplotou nad 13 stupni. Pod tuto hranici průměrná denní teplota klesla až minulou sobotu,“ uvedl Kaufmann.

Podle sdružení se tradičně nejdříve začalo topit na západě Čech a ve výše položených oblastech. V neděli začaly s vytápěním Jihlavské kotelny na Vysočině, v pondělí zahájily vytápění soustavy v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a dalších připojených obcích Elektrárny Opatovice. V úterý zahajují dodávky tepla Pražská teplárenská nebo Teplárny Brno.

„Ve srovnání s loňskem startujeme o devět dní později,“ poznamenal obchodní ředitel Pražské teplárenské Tomáš Sluka. V Hradci Králové zahájily teplárny sezonu oproti předchozím rokům o dva týdny později. „Obvykle zahajujeme dodávky v první dekádě září,“ řekl ředitel společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Společnost Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem 60 tisíc domácností z Pardubicka, Hradecka a Chrudimska, začala topnou sezonu o deset dní později než loni.

Dodávky tepla byly letos hlavně na jihu Moravy přerušené na skoro 170 dní. Tak dlouhou prodlevu někteří dispečeři nepamatují.

Ceny se nyní nemění, obvykle je teplárny upravují až od ledna

Podle Teplárenského sdružení průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 GJ tepla. Průměrná cena tepla z uhlí činí 570 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 615 Kč/GJ. Ceny tepla velké teplárny se zahájením topné sezony neměnily.

K případným změnám obvykle přistupují od 1. ledna. Ceny na rok 2019 teplárny zatím neoznámily. Průměrná roční platba domácností se pohybuje kolem 14 tisíc až 16 tisíc korun. Podle statistiků se náklady na vytápění a teplou vodu podílejí na celkových výdajích domácnosti asi šesti procenty.

Nahrávám video

Teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny zásobují teplem přes 1,7 milionu českých domácností. Více než polovina tepla se vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu a sedm procent tvoří biomasa.

Dlouhotrvající teplo skončilo v Česku v pátek tropickým dnem, venkovní teploty v Polabí dosáhly i 31 stupňů. V noci na sobotu přišlo se studenou frontou ochlazení, v pondělí na horách i sněžilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

AI mění vstup na trh práce, mladým Španělům má pomoci praxe i technické dovednosti

Technické obory, zejména informatika, softwarové inženýrství a telekomunikační inženýrství, patří ve Španělsku k nejžádanějším mezi firmami. Rychlou cestu na pracovní trh ale nabízí také duální odborné vzdělávání, které propojuje teorii s praxí.
před 2 hhodinami

VideoVázat kapesné pro děti na známky nebo domácí práce je chyba, říká finanční poradkyně

Podle finanční poradkyně a autorky knihy Jak mluvit s dětmi o penězích Martiny Burešové je dobré začít s finanční gramotností u dětí už ve třech letech. Malým dětem je podle ní důležité vysvětlit, odkud peníze pocházejí. Za vůbec nejdůležitější ale považuje, aby viděli směnu. „Žijeme v době digitálních peněz. To znamená, že všechno probíhá v pozadí. Zaplatíme hodinkami, kartou nebo na internetu. Ale dítě nevidí to, že vydáme peníze a dostaneme nějaké zboží,“ sdělila s tím, že vhodné může být platit za malé nákupy v hotovosti nebo nechat zaplatit přímo dítě. Za jednu z nejčastějších chyb rodičů považuje, když vážou výši kapesného na známky ve škole či domácí práce. „Já se vždy snažím vysvětlit, že kapesné je něco jako nástroj učení se finanční gramotnosti,“ dodala s tím, že se pomocí něj dítě může naučit například dělit peníze na hromádky či splácet, když si od rodičů na něco půjčí.
před 6 hhodinami

VideoPřibývá veřejných dobíjecích stanic pro elektroauta

Veřejných dobíjecích stanic je v tuzemsku už téměř stejně jako těch klasických čerpacích. Jen za loňský rok stoupl jejich počet o devatenáct procent. Co do počtu rychlonabíjecích míst patří Česko k nadprůměru Evropské unie. Například Praha ale plánuje i rozvoj pomalého dobíjení na sídlištích, třeba prostřednictvím lamp veřejného osvětlení.
před 11 hhodinami

Lídr v kyberbezpečnosti s problémy s bydlením. Jak je na tom Česko v Indexu prosperity?

Česko si v loňském roce v unijním srovnání polepšilo v Indexu prosperity a finančního zdraví z šestnáctého na čtrnácté místo. Lépe na tom tuzemsko bylo pouze v prvním ročníku měření v roce 2022. Za loňským zlepšením stál zejména stav ekonomiky, především zmírnění inflace. Česko dle indexu v rámci sedmadvacítky dominuje v rozvoji zdraví a bezpečnosti. Naopak jeden z nejhorších výsledků v celé EU zaznamenalo v oblasti bydlení.
před 12 hhodinami

Měly by algoritmy určovat mzdy lidí na volné noze? Litevská vláda je rozdělena

V Litvě vypukla roztržka ohledně toho, kdo by měl určovat cenu jízdy nebo za doručení jídla – zda člověk, nebo software. Spor se dotýká širší evropské debaty o právech pracovníků takzvané gig ekonomiky a Litva ho musí vyřešit do prosince.
včera v 16:31

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
7. 6. 2026

Česko dle ministerstva vyhrálo stamilionovou arbitráž s JCDecaux

Česko podle ministerstva financí vyhrálo arbitráž s francouzskou společností JCDecaux a nemusí tak platit údajnou škodu zhruba 550 milionů korun. Firma žalovala stát kvůli ukončení smlouvy o pronájmu reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a svou dceřinou firmou Rencar.
7. 6. 2026Aktualizováno7. 6. 2026

Z reformy penzijního spoření vyjdou nejlépe mladí, říká ekonom

Byla by to asi největší změna dobrovolného spoření na důchod za třicet let. Ministerstvo financí chce mladé motivovat k zajištění na stáří, snížit poplatky penzijních společností a upřednostnit dynamické investice. V horizontu deseti let počítá také se zrušením starých transformovaných fondů. Téma v Událostech, komentářích z ekonomiky probrali externí poradce ministerstva financí a ekonom ze společnosti CERGE-EI Lukáš Nádvorník a prezident Asociace penzijních společností Radek Moc. Debatou provázeli Vanda Kofroňová a Milan Brunclík.
7. 6. 2026
Načítání...