Privatizace České pošty se odkládá na listopad

Praha - Přeměna státního podniku Česká pošta se opět odkládá, tentokrát stát posunul datum na 1. listopadu. Byl by to již druhý letošní odklad, původně se měla pošta transformovat v polovině roku, poté se termín posunul na září. Důvodem posunu je změna vlády, uvedla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. „Vzhledem k tomu, že došlo ke změně vlády a že noví členové vlády se potřebovali s celou situací seznámit, byl přehodnocen časový harmonogram. Transformace a přípravy probíhají,“ uvedla s tím, že návrh bude podávat ministerstvo financí.

Pošta se bude po změně na akciovou společnost řídit podle obchodního zákoníku. Stát, jako její stoprocentní akcionář, bude také moci její akcie případně prodat dalším subjektům. Na budoucí privatizaci podniku však mezi politickými stranami nepanuje jednotný názor a nebylo o ní rozhodnuto.

Česká pošta, jež provozuje kolem 3 400 poboček a zaměstnává téměř 37 tisíc lidí, má státem garantovaný monopol na doručování adresných listovních zásilek do 50 gramů. K úplné liberalizaci poštovního trhu má Česko přistoupit do roku 2013.

V letošním roce počítá podnik se ziskem do 100 milionů korun proti loňským 365 milionům. Důvodem předpokládaného poklesu zisku je výrazné zvýšení investic, které by měly stoupnout na dvě miliardy Kč z loňských necelých 700 milionů. Tržby se mají pohybovat na loňské úrovni 20,5 miliardy korun.