Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 70 miliard

Prezident Miloš Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Schválený rozpočet počítá se schodkem 70 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému schodku o 30 miliard méně. Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Vláda v něm počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta a průměrným růstem spotřebitelských cen o 1,5 procenta.

Schodek je podle pravicové opozice i podle některých ekonomů příliš vysoký. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ho před poslanci obhajoval tak, že jde o kompromis možného a že padaly i návrhy na vyšší deficit – až 85 miliard korun. 

„Jsem přesvědčen, že rozpočet podpoří hospodářský růst, zaměstnanost,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schválení rozpočtu. Dostatečně podle něj posiluje i bezpečnost. Také podle Babiše podporuje rozpočet růst ekonomiky, je zároveň proticyklický, odpovědný, investuje a motivuje spotřebu.

Platy zaměstnanců státu si vyžádají o deset miliard více než letos

Pravice vytýkala vládě také to, že nabírá příliš mnoho státních zaměstnanců, což bude znamenat i hodně peněz na jejich platy. V návrhu rozpočtu se uvádí, že počet funkčních míst ve státní sféře by měl vzrůst o 13 329 a stát by tak měl vyplácet 437 291 lidí. Celkem si platy zaměstnanců státu vyžádají proti letošku téměř o deset miliard víc a stát na ně vynaloží 149,1 miliardy korun. Babiš to ve sněmovně vysvětloval mimo jiné tím, že stát potřebuje učitele, vojáky nebo policisty. Potřebuje také finanční úředníky, aby lépe vybírali daně.

obrázek
Zdroj: ČT24

Poslanci při závěrečném schvalování rozpočtu přidali například 200 milionů vysokým školám, dalších 250 milionů přesunuli na podporu sportu. Schválili také přesun 600 milionů korun na důchody, což souvisí s už schváleným jednorázovým příspěvkem důchodcům.

Vydáno pod